NIEUWS 13 INTERVIEW PIA DIJKSTRA Coalitieafspraken en corona zorgden voor langdurig uitstel, maar vandaag dient Pia Dijkstra eindelijk haar initiatiefwet voor een 'voltooid leven' in bij de Tweede Kamer. Het zet de verhoudingen in de coalitie op scherp. Medische ethiek is voor mijn partij ontzettend belangrijk igenlijk had het wetsvoorstel Waar dig Levenseinde al lang en breed bij de Tweede Kamer moe ten liggen, erkent Tweede kamerlid Pia Dijkstra. Vorig jaar september be loofde ze in deze krant het voorstel voor een wet die aan ouderen wier leven af is euthanasie toestaat, 'bin nenkort' in te dienen. Nu is het pas zover, vandaag gaat het voorstel voor de initiatiefwet naar de Kamer. ,,De coronacrisis en het rapport van de commissie Van Wijngaarden zorgden voor vertraging'', vertelt het medisch-ethisch geweten van D66. De commissie Van Wijngaarden moest onderzoeken hoeveel senioren 'lijden aan het leven' en wat voor mensen het betreft. Het onderzoek rolde in 2017 als typisch Haags com promis uit de formatie tussen D66, VVD, CDA en Christenunie en bracht Dijkstra's wetsvoorstel in een jarenlange winterslaap. ,,Dat vond ik ongepast. Nederland kampte met een zeer ernstige crisis, die de volledige aandacht van de po litiek en dus ook van onze fractie vergde.'' ,,De kans is inderdaad klein, maar misschien moet je dat ook niet wil len. Zo'n principieel onderwerp vergt een uitgebreide behandeling. Dat wil ik niet doorduwen.'' ,,We zijn het aan onze kiezers ver plicht. Medische ethiek is voor mijn partij ontzettend belangrijk, veel mensen hebben mede om die reden op D66 en op mij gestemd. We heb ben bovendien altijd beloofd ons wetsvoorstel deze kabinetsperiode in te dienen. Daarover zijn harde afspra ken met de VVD, CdA en Christen Unie gemaakt." ,,Het is niet begraven, want ik dien het in. Het wordt gewoon in de Tweede Kamer behandeld en er gaat over gestemd worden, hoe dan ook.'' ,,We hebben afgesproken elkaar in de coalitie niet te verrassen. Naar goed gebruik meld ik dit vooraf netjes.'' Voordeel van de vertraging is dat D66 zich met 'voltooid leven' kan profile ren in de komende verkiezingscam pagne. Daar gaat het haar echter niet om, zegt Dijkstra die zich al sinds het burgerinitiatief Uit Vrije Wil uit 2010 in het onderwerp heeft vastgebeten. „Kiezers associëren ons er toch wel mee.'' Ze toont begrip voor de weerstand bij de christelijke partijen, die het le ven koste wat kost willen bescher men. De in Franeker geboren Pietje Aafke Dijkstra (1954) groeide op in een protestants doopsgezind milieu. Ze studeerde enkele jaren theologie en regisseerde voordat ze bekend werd als nieuwslezer bij het NOS- journaal, onder meer radiokerkdien sten voor de IKON. Dijkstra beklemtoont dat stervens hulp niet bij alle gelovigen moeilijk ligt. ,,Bij doopsgezinden is persoon lijke vrijheid om te geloven wat je wilt, juist zeer belangrijk. Op mijn 18de werd ik gedoopt en schreef ik daarbij zélf mijn belijdenis." Tijdens haar studie theologie dreef ze af van de kudde. ,,Ik begrijp de denkwereld van een Gert-Jan Segers echter goed. Tegelijk denk ik: omdat je tegen bent, hoef je anderen toch niet te belem meren?'' ,,Er is een groep ouderen die hun le ven af vinden. Ze zeggen: ik ga elke avond slapen met de hoop dat ik niet meer wakker word. Voor die groep wil ik onder strenge voorwaarden euthanasie mogelijk maken. Het pro bleem wordt groter nu dankzij de voortschrijdende medische ontwik kelingen het verschil tussen je biolo- gische en je biografische leven toe neemt.'' ,,Dat is nergens op gebaseerd. So wieso betreft het een kleine groep, iemand moet minstens 75 jaar oud zijn. In navolging van de commissie Van Wijngaarden leg ik in mijn wet bovendien extra nadruk op de profes sionele levenseindebegeleider, die het gesprek met mensen aangaat over hun stervenswens. Die beoordeelt dus niet of het kan, maar kijkt samen met hen naar waar die wens vandaan komt en of er alternatieven zijn. Ook geef ik meer aandacht aan de familie en de huisarts of behandelend arts.'' „Alleen een omschrijving levert te veel juridische problemen op, zeggen experts. Met 75 jaar wordt duidelijk dat dit echt voor een selecte groep is bedoeld.'' ,,Het gaat spannend worden. Het wachten is eerst op de Raad van State, die over drie maanden met een advies komt. Net als bij de Donorwet wordt dit voor veel partijen een vrije kwestie. Ik sta open voor verbeterin gen en ben altijd bereid om zo moge lijk aanpassingen te doen om partijen of Kamerleden te overtuigen.'' ,,Daar ga ik deze zomer over naden ken op vakantie in Drenthe en thuis. Bij komende verkiezingen in maart zit ik elf jaar in de Tweede Kamer. Als ik me opnieuw kandidaat stel, ga ik er vol voor en doe ik het ook voor de volle vier jaar.'' ,,Die stemmen neem ik zeker mee in mijn overwegingen. Tegelijk hangt dit wetsvoorstel niet af van mij. We hebben bij D66 altijd uitstekende Ka merleden gehad. Mocht ik het niet doen, dan heb ik er alle vertrouwen in dat collega's mijn werk voortzet ten.'' vrijdag 17 juli 2020 GO 'Wet op voltooid leven is niet begraven, er wordt gestemd' David Bremmer Den Haag Waarom was indienen tijdens de lockdown geen optie? Door de vertraging is de kans dat er deze kabinetsperiode over het voorstel gestemd wordt, minimaal. Een wetstraject vergt al snel negen maanden. Waarom niet gewacht tot na de verkiezingen van maart? Door het late tijdstip lijken CDA en ChristenUnie hun zin te krijgen. Zij zeiden uw voorstel te 'begraven'. Hebben Hugo de Jonge en Gert- Jan Segers een belletje gekregen? Vertel nog eens waarom 'voltooid leven' zo gewenst is? - Pia Dijkstra, D66 M D66-Kamerlid Pia Dijkstra heeft zich sinds 2010 in het onderwerp voltooid leven vastgebeten. FOTO ROBIN UTRECHT Critici vrezen dat uw wet de deur opent naar een grote toename van het aantal ouderen die uit het leven stappen. Uw twijfelde lang over een mini mum leeftijdsgrens. Hoe groot schat u de kans op een meerderheid? Behalve VVD, PvdA en GroenLinks lijken er weinig voorstanders. U bent inmiddels 65 jaar. Gaat u opnieuw de Tweede Kamer in om deze wet tot een goed einde te brengen? U kreeg ruim 120.0000 voorkeurs stemmen in 2017, meer dan Pieter Omtzigt. Voelt u een morele ver plichting om door te gaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13