Publiek mag in september alvast rondkijken in futuristisch gebouw EUWS 11 Nu de bouw van het nieuwe kunstdepot van Boijmans Van Beuningen in het museumpark in Rotterdam tot een einde lijkt te komen, begint pas het echte werk. ,,Het sorteren van al die kunstwerken is net een spelletje Tetris." PHSjfc Op de derde verdie ping van het depot lopen twee glaszet ters met bedrukte gezichten rond. Een glazen relingplaat is in duizenden stukjes gebarsten. Die wordt ver vangen. ,,Bij de montage is te veel lijm gebruikt", verzucht de ene glaszetter. ,,Bij het uitharden van de lijm is er te veel druk op het glas komen te staan. En dan: pats!" vervolgt zijn collega met gevoel voor drama. Op die gebarsten glasplaat en bouwvertraging bij de aanleg van de fundering na, lijkt de bouw van het depot, die in maart 2017 startte, geslaagd. Gestaag wordt toege werkt naar het kennismakings weekend op 25, 26 en 27 september voor het publiek in de 40 meter hoge en zes verdieping tellende kunstopslag. Een exclusieve rondleiding door projectmanager Wieteke Kamer, toont aan dat het ingenieuze ont werp van architect Winy Maas - een rond suikerkopje op de ont- werptafel was de belangrijkste in spiratiebron voor het driedimensi onale spiegelgebouw - een uit voerbare verbouwing is gebleken. Schuifdeuren De entree van het gebouw met im mense schuifdeuren is tamelijk futuristisch. Na binnenkomst in het depot vertelt Kamer wat er al lemaal nog moet gebeuren voor de opening van de spiegelbol in het museumpark. ,,Zoals de aanleg van een extra verdiepingsvloer voor de lockers en garderobes in de entree. Opdat bezoekers niet met jassen of tassen door het depot slenteren." Zelfs onder de glazen loopbruggen worden kunstwerken getoond Vervolgens geeft Kamer een glimp van de zwaar beveiligde truck- dock; een sluis waar vrachtwagens vol kunst in- en uitrijden. Dan volgt een gigantische kunst- en goederenlift, die de objecten naar de juiste verdiepingen vervoert. ,,Mocht er bij binnenkomst in het depot worden getwijfeld aan de staat van een kunstobject, dan gaat dat eerst naar de quarantaine ruimte. Alles is transparant. Zelfs het werk van de restaurateurs wordt zichtbaar voor het publiek. We willen als museum laten zien hoe je omgaat met zo'n uitge breide collectie ter waarde van 8 miljard euro." Museum Boijmans Van Beunin- gen heeft een kunstcollectie van 151.000 voorwerpen. Daar zitten schilderijen van Rembrandt van Rijn, Jeroen Bosch en Vincent van Gogh tussen, maar ook zeldzame beeldhouwwerken, tijdloze foto grafie en videokunst. Deze collec tie is nu opgeslagen op vijf ver schillende plekken in binnen- en buitenland. Verhuizing Op 1 december begint de verhui zing naar het depot. ,,Het gaat circa zes maanden duren om die enorme kunstcollectie binnen te brengen en een plek te geven", vertelt Kamer. Al maandenlang is een collega de kunstwerken aan het labelen op kleur. Alles moet zo efficiënt mogelijk worden opgesla gen in kasten, stellingen en aan de wanden van het depot. Zelfs onder de glazen loopbruggen worden kunstwerken getoond. ,,Geen ruimte wordt onbenut gelaten. Het is net een spelletje Tetris." Vanuit de glazen bezoekerslift naar de zesde etage en het dakter ras met indrukwekkend uitzicht op de skyline van de stad is een goed overzicht van alle ruimtes te zien. Binnen galmt het geluid van Nederlandstalige muziek, een slijptol en bouwhamer. Buiten worden de laatste spiegelramen, geproduceerd in China, bevestigd. De opening van het depot laat nog ruim een jaar op zich wach ten, maar het einde is in zicht. Bij de uitgang houdt Kamer de moed erin: ,,Nog even geduld. Dan krijgt de kunst van Boijmans weer een thuis." vrijdag 17 juli 2020 GO 'Spiegelbol' nieuw thuis voor kunst van Boijmans nSrtni" t <44 Het depot in aanbouw. Straks her bergt het 151.000 kunst voorwerpen. FOTO'S JAN DE GROEN Marcel Wijnstekers Rotterdam ▲Gestaag wordt toege werkt naar het kennisma kingsweekend op 25, 26 en 27 september. - Wieteke Kamer, projectmanager tl'fjijiniiiiiiiifiriri 'o'l rnriMfifitififiriiHii 'i, S Vftwi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11