w w 10 NIEUWS VIERDAAGSE ZELF OP PAD Tot verdriet van wandelaars is ook de Nijmeegse Vierdaagse, die volgende week zou beginnen, vanwege corona afgelast. Voor hen is er de Alternatieve Vierdaagse. Vanuit de eigen woonplaats kunnen ze met hulp van een app, 10, 20, 30, 40 of 50 kilometer per dag lopen. Drie deelnemers delen hun enthousiasme. 'Trainen om de Kilimanjaro te kunnen beklimmen' 'Onderweg staan we ook stil bij 75 jaar vrijheid' 'Wel elke dag stukje van Vierdaagseroute lopen' Narda Beunders (38) uit Alkmaar Vier dagen loopt ze 20 kilo meter per dag. Als training voor een nog grotere uitda ging die ze zichzelf van wege de coronacrisis heeft opgelegd: de Kilimanjaro beklimmen om geld op te halen voor War Child. Dat zit zo: Beunders, in het dagelijks leven archi tect, heeft een stichting waarmee ze jaarlijks een project bouwt in een vluchtelingenkamp. Zoals een kliniek in Malawi, een sportcentrum in Kenia en een aantal schuilplaat sen op Lesbos. ,,Vanwege alle coronamaat regelen was zo'n project dit jaar niet te doen. Daar om zocht ik een andere manier om iets te beteke nen voor kinderen die ge vlucht zijn voor oorlog. Tijdens mijn projecten zie ik hoe zij worstelen met hun verleden.'' Met de Kili-Challenge voor War Child hoopt Beunders minstens 2400 euro aan sponsorgeld op te halen om kinderen met een oorlogs verleden te helpen. Corona maakt de voorbe reiding op die zevendaagse tocht naar de top van de 5895 meter hoge berg in Tanzania niet makkelijker. ,,Ik heb nog niet in de Oos tenrijkse of Zwitserse Al pen kunnen trainen. Toen ik hoorde over de Alterna tieve Vierdaagse, kwam al les samen. Want ik moet toch meters maken, meer dere dagen achter elkaar. Ik kijk ernaar uit om mooie routes te lopen in de omge ving van Alkmaar, waar ik nog niet zo lang woon. Ik loop twee dagen met vriendinnen en twee dagen met mijn moeder. Als het goed bevalt, doe ik volgend jaar misschien wel mee aan de echte Vierdaagse.'' mDh Thomas (24) uit Breda ,,We waren begonnen met trainen toen we hoorden dat het evenement niet doorging. We wandelen ie der jaar voor een goed doel. Dit jaar is dat de stichting Just In Time 4 Heroes. Zij zorgen dat kinderen met een korte levensverwach ting kunnen genieten van een zorgeloos weekend op Terschelling, met hun ou ders en broertjes of zusjes. Om toch iets voor de stich ting te betekenen, kwam het plan voor de Alterna tieve Vierdaagse'', vertelt Thomas. Van dinsdag tot en met vrijdag loopt hij met zijn groep dagelijks zo'n 40 kilometer. ,,Twee- aan-twee, mét 1,5 meter af stand. Normaal wordt tij dens de Vierdaagse alles voor je geregeld. Maar nu doen we alles zelf: een route maken, plekken vin den om te overnachten. Waar kunnen we naar het toilet en hoe komen we tussendoor aan water? Ik draag bijvoorbeeld 3 liter met me mee, maar na een paar uur is dat al op.'' De groep van zo'n veertien man vertrekt vanaf vlieg basis Woensdrecht en ein digt vier dagen later in Nij megen. Iedere avond sla pen ze op een andere loca tie van defensie. Tijdens de tocht staan Thomas en zijn collega's stil bij 75 jaar vrij heid. ,,Door corona is daar helaas minder aandacht voor. In Breda stoppen we daarom bij het Poolse ere- veld, en aan de Zevenheu- velenweg bij de militaire begraafplaats in Groesbeek. Op die plekken zullen we een moment stil zijn om de gebeurtenissen van 75 jaar geleden te herdenken. Het wordt hoe dan ook onver getelijk." Wilma Ebben (55) uit Nijmegen Dit jaar zou haar 44ste editie worden. Natuurlijk zag ze wel aankomen dat ook de Vierdaagse vanwege corona zou worden afge last. ,,Maar toen ik het op de radio hoorde, heb ik toch wel een traantje weg gepinkt. De gezelligheid, de verbroedering, de hele sfeerik ga het heel erg missen. Woensdag ben ik jarig. Normaal is Roze Woensdag tijdens de Vierdaagse één groot feest. Hoe leuk was het geweest om mijn ver jaardag te vieren met 45.000 anderen? Ieder jaar kom ik dezelfde mensen tegen. Zoals een man met wie ik een ge sprek heb aangeknoopt op een moment dat hij er he lemaal doorheen zat. Bij de finish op de Wedren kwam hij op me afgerend. Hij tilde me op en gooide me in de lucht, zo blij was hij dat ik hem weer op weg had geholpen.'' De Alternatieve Vierdaagse is voor Wilma Ebben een fijne afleiding. ,,Het ver zacht de pijn. Normaal liep ik 40 of 50 kilometer, nu houd ik het bij 20, want on derweg is er geen verzor ging. Waar ga ik mijn wa terflessen vullen? Ik moet nu ook zelf mijn routes uit stippelen. Ik vrees dat ik het niet kan laten om toch elke dag een stukje van de Vierdaagseroute te lopen: op dinsdag de Waalbrug, op woensdag Beuningen, op donderdag de Zeven- heuvelenweg. Voor het eerst loop ik al leen. Daar zie ik wel een beetje tegenop. Maar wie weet kom ik nog andere deelnemers tegen, of staan op vrijdag toch wat men sen langs de Via Gladiola in Nijmegen. Dat zou leuk zijn.'' vrijdag 17 juli 2020 GO Kilometervreters trekken tóch de wandelschoenen aan Annemieke van Dongen Aan de Nijmeegse Vier daagse heeft ze nog nooit meegedaan. Toch heeft Narda Beunders (38) uit Alkmaar zich ingeschre ven voor de Alternatieve Vierdaagse. Duizenden militairen lopen jaarlijks de Nij meegse Vierdaagse. Thomas (24) uit Breda, werkzaam voor de Ko ninklijke Luchtmacht op vliegbasis Woensdrecht, liep al twee keer mee. Sinds ze als 10-jarig meisje voor het eerst meeliep, heeft Wilma Ebben (55) uit Nijmegen geen enkele Vierdaagse overgeslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10