EENS EEN ZEEUW... II 18 ZEELAND Martijn Loonen (39) groeide op in Breskens en studeerde geneeskunde in Utrecht. Tijdens zijn keuzestage volgde hij de opleiding tot plastisch chirurg en raakte hij geboeid toen hij een arm moest ontleden. Uiteindelijk kwam hij in Dubai terecht als plastisch chirurg en medisch directeur. ,,Ik ben opgegroeid in Breskens, een rustig dorp met een mooie omgeving, in een fijn en warm ge zin. De fietstochten langs de kust en het hardlopen op de stranden als voorbereiding op judotoer nooien herinner ik me nog goed. Vrijdagavond was de wekelijkse trainingsavond van de judo en in het weekend waren de wedstrij den. De jaarlijkse Visserijfeesten in Breskens zijn nog altijd een goed moment om oude bekenden en vrienden te ontmoeten." ,,Mijn ouders waren beiden werk zaam in het onderwijs in Bres kens. Op de fiets met het hele ge zin naar school was dagelijkse kost. Het gezin had tegelijk vrij tijdens de feestdagen en vakanties. Ik heb zowel bij mijn vader als mijn moeder in de klas gezeten. In het begin was het onwennig om tijdens de lessen 'meester' of 'juf frouw' te zeggen tegen mijn ou ders. Wanneer de school uit was zei ik weer pa en ma." ,,Ik heb mijn middelbare school doorlopen op het atheneum van het Zwin College in Oostburg. Elke ochtend met vrienden uit Breskens elf kilometer op de fiets, vaak in de regen en met tegen wind. Het Zwin College was een strenge maar kwalitatief goede middelbare school. De discipline vanuit de judosport en de school kwamen goed van pas voor een verdere studie in Utrecht." ,,Ik heb één jaar farmacie gestu deerd en ben daarna begonnen met geneeskunde in Utrecht. Ik wist tijdens mijn studie al dat ik plastisch chirurg wilde worden naar aanleiding van een keuzevak 'handchirurgie en anatomie'. Tij dens deze stage volgde je de plas tisch chirurg in de kliniek en moest je een arm ontleden in de anatomiezaal. Dat boeide mij enorm en deze stage was de moti vatie voor een verdere specialisa tie. Er zijn maar weinig oplei- dingsplekken voor plastisch chi rurgen in Nederland. Ik ben daarom tijdens mijn derde studie jaar begonnen met wetenschappe lijk onderzoek en het schrijven van publicaties. Dit resulteerde in een proefschrift na mijn afstude ren als basisarts. De opleidings- plekken voor plastische chirurg in Nederland waren vol gedurende de eerste drie jaar na mijn afstude ren maar ik kon vrijwel direct na mijn basisartsexamen starten in Kortrijk in België en later in Brugge en Nijmegen." Waarom koos je die opleiding? ,,Ik was altijd al geïnteresseerd in het functioneren van het mense lijk lichaam. Ik wilde graag een studie doen waarbij theorie in de praktijk kan worden gebracht met een functioneel en zichtbaar re sultaat. Plastische chirurgie be staat uit plastische, reconstruc tieve en esthetische chirurgie en is een ideaal vakgebied voor deze doelstellingen." Waar ging je werken en wonen? ,,Na mijn opleiding plastisch chi rurgie heb ik bijna drie jaar een praktijk gehad in Zeeland in een maatschap. In juni 2016 heb ik Zeeland definitief verlaten aange zien mijn vrouw onverwacht te rug naar Polen moest om haar op leiding orthopedisch chirurgie daar af te ronden.'' ,,Om niet van elkaar gescheiden te leven heb ik besloten mee te gaan naar Krakow. Een medische prak tijk opbouwen in Polen is niet makkelijk. Artsen zitten niet te wachten op een buitenlandse col lega en je wordt bovendien als concurrent beschouwd. Veel pa tiënten spreken Pools, wat voor mij een lastige taal is. Er is ook veel bureaucratie. De eerste maanden heb ik daarom geen patiënten kunnen behandelen. In 2016 heb ik een wetenschappelijke presentatie in Dubai gehouden tijden een congres. Ik kwam daar in contact met een chirurg die opleidingen gaf in haartransplantaties. Als ik interesse had, mocht ik hem altijd contacteren. Aangezien ik geen patiënten behandelde de eerste maanden in Polen, besloot ik om een opleiding haartransplantie te doen in Dubai. Uiteindelijk zijn we in Abu Dhabi beland waar ik ben gevraagd om een kliniek voor plastische chirurgie op te zetten. Later ben ik gevraagd om de afde ling plastische chirurgie van King's College Hospital London en de privékliniek van de sheikh van Dubai, Valiant Clinic, verder vorm te geven. Naast plastisch chi rurg ben ik ook medisch directeur aldaar." ,,Ik ben werkzaam als plastisch chirurg en medisch directeur en ben verantwoordelijk voor de kli nische leiding, ontwikkeling van klinische richtlijnen en klinische supervisie over een multidiscipli nair team van diverse geneeskun dige disciplines. Ik ben ook be- trokken bij de business develop ment, zoals het opzetten van een haartransplantatiecentrum, een samenwerkingsverband met een obesitascentrum, een product-to- product-samenwerking met een vooraanstaande voetbalploeg uit Abu Dhabi en bij de direct marke ting van de klinische diensten." ,,De Verenigde Arabische Emira ten zijn zeer veilig ondanks dat het zich in een onrustig gebied be vindt. We (Martijn, zijn vrouw en zoon Emmanuel) kunnen 's avonds laat gewoon op straat lo pen zonder problemen. We wo nen op de Palm, een kunstmatig eiland in zee met heel het jaar zon, zee en strand. In de zomermaan den is het zeer heet en is het over dag buiten te warm." Doordat ik in veel verschillende landen heb gewoond, waardeer ik steeds meer de ruimte en de natuur in Zeeland ,,Zeeland heeft een prachtige kust lijn met ruime stranden zoals je die niet vaak in het buitenland aantreft. De natuur mis ik wel. En mijn familie natuurlijk. Ik probeer drie tot vier keer per jaar mijn ou ders en mijn broer te bezoeken in Nederland." ,,Breskens is een dorp. Dubai een miljoenenstad met een zeer goede infrastructuur maar met extreme klimaatverschillen. In Dubai heb ben we bewust gekozen voor de Palm." ,,Is niet uitgesloten voor mij." ,,Zeker. Doordat ik in verschil lende landen heb gewoond, waar deer je steeds meer de rust en de natuur in Zeeland." donderdag 16 juli 2020 'We wonen op de Palm in Dubai, een eiland in zee met altijd zon' Frank Gijsel Waar ben je opgegroeid en hoe heb je je jeugd ervaren? Welke herinneringen heb je aan je schooltijd in Breskens? Waar heb je je middelbare school doorlopen en hoe is dat bevallen? Voor je opleiding ben je uit Zee land vertrokken. Waar heb je ge studeerd en welke opleiding was dat? Martijn Loonen werkt als plastisch chirurg in Dubai. Daarnaast is hi. j medisch directeur. Kun je aangeven wat je werk zoal inhoudt? Hoe bevalt het leven in het bui tenland? -Martijn Loonen Mis je bepaalde Zeeuwse zaken daar? Wat is het grootste verschil tus sen Breskens en Dubai? Zie je je in de toekomst nog te rugkomen naar Zeeland? Eens een Zeeuw lijkt bij je te passen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50