75 jaar Bevrijding 16 NIEUWS Nazikopstukken vluchtten na de Tweede Wereldoorlog via de zogeheten Rattenlijn naar Zuid- Amerika. SS-generaal Otto Wachter overlijdt onderweg, in Rome. De reconstructie van zijn leven en dood geeft een beklemmend beeld van een nazifamilie en hun vrienden. Met hulp van het Vaticaan ontkomen duizenden nazi's na de Tweede We reldoorlog naar Zuid-Amerika. Ze doen dat via de Rattenlijn, een route waarbij oorlogsmisdadigers met valse papieren via Italië Europa ontvluch ten. Onder hen kopstukken als Adolf Eichmann (architect van de Holo caust), Franz Stangl (commandant van de vernietigingskampen Sobibor en Treblinka) en Josef Mengele (de 'engel des doods' van Auschwitz). Vooral Argentinië, waar president Juan Peron en zijn vrouw Eva grote sympathie koesteren voor Hitlers na- tionaal-socialisme, is een populaire eindbestemming. Ook Otto Wachter probeert via deze Rattenlijn zijn straf te ontlopen. De Oostenrijkse SS-generaal wordt gezocht voor de dood van honderd duizenden joden in Polen en Oe kraïne waar hij gouverneur was. Wachter zal Argentinië nooit berei ken. Op 13 juli 1949 overlijdt hij in Rome, in de armen van zijn landge noot, bisschop Alois Hudal. Dit moment is voor Philippe Sands (59) het vertrekpunt voor een recon structie van Wachters leven. Samen met diens zoon, Horst, zoekt de Britse mensenrechtenadvocaat naar antwoord op de vraag hoe Otto Wachter in het leven stond en waar aan hij is gestorven. De zoektocht brengt Sands ook naar Nederland, want Arthur Seiss-Inquart, Hitlers Rijkscommissaris in de jaren 40, is een goede vriend van Wachter. ,,De eerste keer dat ik Horst ontmoette, in 2012, hing er op de slaapkamer een schilderij van zijn vader aan de muur. In een hoekje ervan zat een foto. Toen ik hem vroeg wie dat was, zei hij: 'Dat is mijn peetvader, Arthur Seiss-In- quart'. Ik kende die naam omdat hij een van de aangeklaagden was op het proces van Neurenberg'', zegt Phi- lippe Sands. Met Seiss-Inquart wordt zijn band met Nederland extra aan gehaald. ,,Ik ben hier heel vaak. Voor mijn werk zit ik vaak in het Internati onaal Gerechtshof in Den Haag.'' In zijn boek Rattenlijn smeedt Sands geschiedenis, liefde, spionage en spanning aaneen. ,,Ik heb een goede leermeester. Mijn buurman is David Cornwell, beter bekend als John le Carré (vermaard schrijver van spionageromans, red). De afgelopen twintig jaar stond hij vaak aan mijn deur met een manuscript. Daar ko men altijd juristen in voor. Dan moest ik controleren of zij op de juiste manier werden weergegeven. Kennelijk heb ik zo geleerd een page turner te schrijven'', zegt Sands van uit Londen met de hulp van Zoom. Otto Gustav Wachter, geboren op 8 juli 1901, is een zoon van een vurig monarchist en antisemiet. Vader Jo sef schopt het tot generaal in het Oostenrijks-Hongaarse rijk, is na de Eerste Wereldoorlog minister van Defensie. In 1929 trouwt zijn zoon Otto met Charlotte Bleckmann. Zij omarmen Hitlers idealen. In 1933 vlucht Otto naar Duitsland na een mislukte staatsgreep. Hij leert er na zikopstukken als Heinrich Himmler kennen, klimt op in de rangen van de SS. In 1938 keert hij na de 'Anschluss' (de inlijving van Oostenrijk door Duitsland) terug in Wenen als over winnaar. Dankzij Arthur Seiss-In- quart wordt Wachter gouverneur van Krakau. Hij laat er het getto bouwen, woont executies bij. 'Ik moet morgen vijftig Polen laten doodschieten', schrijft hij in een brief aan Charlotte. Joden In 1941 vertrekt Wachter met zijn ge zin naar Lemberg om gouverneur van Galicië te worden. (Lemberg is de Duitse naam voor Lviv in Oekraïne, red). Een jaar later ziet hij er toe op de vernietiging van honderdduizenden joden, onder wie familieleden van Philippe Sands. ,,Ik heb hen tot leven gebracht in mijn eerste boek, Oost- Weststraat", zegt de auteur. Het leven van de Wachters kantelt met Hitlers ondergang. Op 10 mei 1945 verdwijnt Otto. Zijn vrouw Charlotte en hun zes kinderen bou wen in Oostenrijk een nieuwe toe komst op. Charlotte geeft les, laat zich aanspreken als barones. Ze heet weer 'von' Wachter. De adelstand, aan Otto's vader verleend, hadden ze geschrapt omdat Hitler er wars van was. Otto houdt zich schuil in de ber gen. Stiekem voorziet Charlotte haar man van voedsel, kleding, valse pa pieren. In de winter van 1949 trekt Otto via de Dolomieten naar Italië. Vrienden helpen hem aan onderdak in de Vigna Pia, een klooster in een voorstad van Rome. Hij zoekt contac ten voor de 'Rattenlijn', bezoekt een adres aan het Meer van Albano en raakt na terugkeer snel ziek. In een door het Vaticaan gesteund zieken huis sterft hij op 13 juli in de armen van de Oostenrijkse bisschop Alois Hudal. Het lukt Charlotte zijn stoffe lijke resten stiekem naar Oostenrijk te halen, om die in de tuin van haar woning te begraven. Uiteindelijk zal hij in 1985, samen met Charlotte worden begraven. Philippe Sands kan deze recon structie alleen schrijven met de hulp van Otto's zoon, Horst, die het fami liearchief met brieven en dagboeken voor hem op een usb-stick zet. Sands ontmoet hem in 2012, in Schloss Ha- genberg. Sands wil op basis van fei ten Otto's leven inkleuren, Horst zoekt naar een vader die meer slacht offer is, geen massamoordenaar. De melding van bisschop Hudal in een brief dat zijn vader vergiftigd zou zijn, helpt hem daarbij. Een bewering die voor Horst genoeg reden is om geen genoegen te nemen met de doodsoorzaak die Sands uiteindelijk vaststelt: leptospirose, een bacteriële infectieziekte die leidt tot lever- en nierfalen. De relatie met Horst is niet alleen een gevecht tussen fictie en werke lijkheid, er ontstaat ook een band. ,,Ik heb hem verdrietig gemaakt. Maar ik donderdag 16 juli 2020 GO Nazikopstuk Wachter stierf op zij n vlucht naar Argentinië Hans van Zon Rotterdam/Londen Wachters zoon Horst heeft thuis een schil derij van zijn vader, met in de hoek een foto van zijn peetvader, Arthur Seyss-Inquart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16