VOOR 7 SPOEDWET VRytËJ D 9 IK MAATREGELEN UITLEG Voordat hij openbaar werd, kreeg de 'coronanoodwet' al bakken met kritiek, omdat het de vrijheid van burgers zou inperken. Het kabinet paste het wetsvoorstel flink aan. Acht vragen over wat de wet voor u betekent. Waarom moet deze noodwet er eigenlijk komen? Het kabinet heeft de wet opgesteld op verzoek van de Tweede Kamer. Tot nu is namelijk een lappendeken aan regels opgesteld via noodveror deningen. Probleem echter: die mo gen niet te lang gelden, omdat ze schuren met grondrechten. Boven dien kunnen de Tweede Kamer of een gemeenteraad pas achteraf kri tiek leveren. Bij de noodwet moet er vooraf gestemd worden of deze in werking treedt. Toch waren advies organen als de Raad van State kri tisch over het conceptvoorstel, omdat de noodzaak te weinig duidelijk zou zijn en er de vrees was dat het moge lijk zou worden in te grijpen in hui zen van burgers. Daarop paste het ka binet de wet flink aan. Mag de politie dan straks mijn woning binnenvallen? Nee. Burgemeesters hebben de afge lopen maanden al in noodgevallen ingegrepen in woningen, bijvoor beeld bij 'coronafeestjes'. Dat deden zij op basis van noodverordeningen, maar er was nu juist discussie of die wel het recht op ingrijpen gaven. In de noodwet stond aanvankelijk dat handhaving achter de voordeur altijd mogelijk zou moeten zijn, maar dat ging criticasters te ver. Zo zou name lijk in theorie dan ook kunnen wor den binnengevallen bij een verjaar dag met mensen in een krappe woonkamer. Het kabinet heeft dat plan dus laten varen, behalve als het gaat om bijvoorbeeld verpleeghui zen. Daar kan wel een limiet aan be zoekers worden gesteld en worden gehandhaafd op de onderlinge af stand. Paradox is wel: als er straks geen noodverordeningen meer zijn, k^n de politie in huizen of bij corona feestjes pas ingrijpen als er sprake is van verstoring van de openbare orde. Om besmettingen tegen te gaan, helpt de wet op dit punt niet. Die keuze is welbewust. De grondwet be schermt immers het huisrecht van mensen. Is de 1,5 meter afstand nu per wet geregeld? Dat is maar hoe je het bekijkt. Er staat alleen in dat het bij wet verplicht is een 'veilige afstand te houden' tot an deren. Wat die afstand is, wordt niet exact genoemd. Dit wordt bepaald door de minister, tenzij het parle ment bezwaar maakt. Dat doet het kabinet per regeling, omdat die snel ler af te kondigen is dan een wet. De Tweede Kamer kan de regering dus wel terugfluiten. In de wet staat dat de afstand die gaat gelden in samen spraak met het RIVM wordt vastge steld. Dat kan minder dan 1,5 meter worden, maar ook meer. Word ik verplicht de corona-app te gebruiken? Nee, dat wil het kabinet niet ver plichten. En om alle kritiek voor te zijn, is de app helemaal uit de wet gehaald. Voor de corona-app komt nog een aparte wet. In het concept wetsvoorstel stond overigens wel t Het kabinet kan de wet na zes maanden verlengen, als het parlement daarmee akkoord gaat dat werkgevers, openbaarvervoer bedrijven of eigenaren van gebou wen (zoals winkels) iemand niet mo gen verplichten de app te gebruiken. Staan er straffen op het overtreden van de wet? Ja. Op het 'niet-naleven van de maat regelen ter bestrijding' van corona was al strafrecht van toepassing. Dit komt veelal neer op boetes die kun nen oplopen tot 4350 euro voor over tredingen. Op het niet naleven van 1,5 meter afstand staat een geldboete van ten hoogste 435 euro. Voor min derjarigen is de boete maximaal 95 euro. Als de boetes zijn opgelegd voor te weinig afstand houden, leidt dat tot een strafblad. Toch zullen men sen die een Verklaring Omtrent Ge drag willen om een baan in de zorg te kunnen krijgen, deze wel krijgen. Al leen personen die bij de politie, als boa of bij justitie aan de slag willen, kunnen er last mee houden. Hoelang gaat de wet gelden? Het kabinet wilde aanvankelijk dat de wet een jaar zou gelden, vanaf het moment dat de Tweede en Eerste Ka mer instemmen met het in werking stellen. Omdat de wet ingrijpend is, schroeft het kabinet deze termijn te- rug naar zes maanden. Het kabinet kan de wet daarna steeds met drie maanden verlengen, mits daarvoor akkoord is van het parlement. Wil de Tweede Kamer toch bijvoorbeeld na een maand van de wet af, dan kan het kabinet daartoe ook gedwongen wor den. Is de wet dan nu een feit? De Tweede en Eerste Kamer moeten nog akkoord gaan. De aanpassingen hebben er waarschijnlijk wel voor ge zorgd dat een meerderheid kan in stemmen. Toch wordt het nog span nend of coalitiepartij D66 wil in stemmen met de duur van de wet van zes maanden. Achter de scher men gaan stemmen op voor verkor ting naar twee of drie maanden. Mag de wet straks ook voor andere kwesties gebruikt worden? In principe niet. De wet heet nota bene 'tijdelijke bepalingen in ver band met maatregelen ter bestrijding van de epidemie van Covid-19 voor de langere termijn'. Toch heeft het kabinet met de wet wel een voor beeldje in handen als de wet omge schreven zou moeten worden naar andere omstandigheden. dinsdag 14 juli 2020 GO Met de coronanoodwet blijft uw huis toch heilig Tobias den Hartog Den Haag Demonstranten in Amsterdam uitten begin juli hun onge noegen over de coro namaatregelen en de noodwet. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9