8 NIEUWS 1 Oude vijand Bouterse is vicepresident Duda kan door op anti-EU-koers De rechts-conservatieve Andrzesj Duda is herkozen als president van Polen. Daarmee wordt het anti-Europabeleid voortgezet. De kiescommissie in Polen liet gisteren weten dat Duda met 51,21 procent van de stem men niet meer ingehaald kan worden. Er was toen 99,7 pro cent van de stemmen geteld. De nipte overwinning van Duda op tegenstander Rafal Trzaskowsi, de liberale, pro- Europese burgemeester van Warschau, is de kleinste over winning die een presidents kandidaat ooit behaalde. Duda won eind juni al de eerste ronde van de presidentsverkie zingen met ruim 43,5 procent van de stemmen. Hij presenteerde zich tijdens zijn campagne als verdediger van katholieke waarden en ex tra overheidssteun aan gepen sioneerden. Zijn herverkiezing is cruciaal voor de huidige rege ring, wil die zijn conservatieve agenda volledig ten uitvoer brengen. De regering in Warschau kon eerder op kritiek rekenen van de EU vanwege juridische her vormingen die de rechtsstaat zouden ondermijnen. Springstof in flat Beijum Bekende in roman Kluun Sancties van China voor VS 4*-Van der Valk hotel in Antwerpen De ene 'boef gaat, de andere 'boef komt ervoor in de plaats, zeggen critici. Waar de vertrekkende pre sident Desi Bouterse verguisd wordt vanwege veroordelingen voor drugshandel en zijn rol bij de Decembermoorden (1982), daar fronsen anderen nu de wenkbrau wen bij de benoeming van Ronnie Brunswijk tot de op een na be langrijkste man van Suriname. Brunswijk won met zijn Alge mene Bevrijdings- en Ontwikke lingspartij (Abop) negen zetels bij de Surinaamse verkiezingen eind mei. De Abop gaat een regering vormen met de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) van Santokhi, met twintig zetels de grote winnaar. De Nationale De mocratische Partij (NDP) van Bouterse, die sinds 2010 aan de macht was, werd weggevaagd. Problemen Gisteren koos het parlement San- tokhi en Brunswijk tot president en vicepresident. Twee weken ge leden werd Brunswijk nog be noemd tot parlementsvoorzitter. Een partijgenoot neemt dat stokje over. Brunswijk had zich voor de zekerheid ook voor deze post kan didaat gesteld, omdat hij ver moedde dat zijn cv nog voor pro blemen zou kunnen zorgen bij een benoeming tot vicepresident. Brunswijk is in Nederland bij verstek veroordeeld tot zes jaar cel vanwege cocaïnehandel. Ook in Frankrijk is hij veroordeeld voor drugshandel. Hij staat om die re den op de opsporingslijst van In terpol. Daardoor is internationaal de bewegingsruimte van Bruns- wijk aan banden gelegd, iets wat Bouterse ook in de weg zat. Brunswijk en Bouterse waren ooit gezworen vijanden. Na de staatsgreep van Bouterse in 1980 i Brunswijk is bij verstek veroordeeld tot zes jaar cel voor cocaïnehandel sloot Brunswijk zich eerst aan bij het leger. Hij volgde een com mando-opleiding in Cuba en werd lijfwacht van de legerleider. In 1984 nam hij na een ruzie ontslag. Brunswijk leidde een jungle commando en kwam in verzet te gen Bouterse, met financiële en materiële steun van Nederland. Na de Binnenlandse Oorlog ver zoende hij zich wel met Bouterse. Hij steunde de NDP zelfs na de verkiezingswinst in 2010 en stemde vóór de omstreden amnes tiewet die verdachten van de De cembermoorden vrijpleitte. Als eigenaar van een profvoet balclub bedreigde hij tijdens een wedstrijd ooit de voorzitter van een tegenstander met een vuur wapen. De voetbalbond schorste hem. Bovenal groeide Brunswijk uit tot een succesvol zakenman in de goudindustrie. In 2012 noemde het tijdschrift Parbode hem de mach tigste en invloedrijkste man in de Surinaamse goudwereld. Die be langen moet Brunswijk volgens de grondwet nu afstaan om vicepre- sident te kunnen worden. Sommi gen twijfelen of hij dat zal doen. Kans Alle coalitiepartners staan achter de keuze voor Brunswijk. De op positie heeft geen tegenkandida ten voorgedragen. Santokhi voerde onlangs op een persconferentie aan dat Bouterse tien jaar presi dent is geweest, ondanks een ver oordeling. De aankomende president vindt dat men niet in het verleden moet blijven hangen. ,,Laten we kijken wat voor ons ligt. De grote kansen en de grote uitdagingen. Het volk wacht dat we de problemen gaan oplossen, het uit de armoede gaan halen, de verschillende crises gaan aanpakken. Het enige wat ik vraag is een kans. Hebt u vertrouwen, het komt goed.'' Brunswijk wordt vooral in het binnenland op handen gedragen onder de marrons, nazaten van vrijgevochten slaven. Brunswijk is de eerste marron op zo'n belang rijke positie. Omdat hij opkomt voor de rechten van de armere be volking in het binnenland wordt hij ook wel de 'Robin Hood van Suriname' genoemd. Hij is trots op zijn afkomst. ,,Het is kennelijk moeilijk om een mar ron te accepteren", beet Brunswijk onlangs van zich af. ,,Het volk heeft gesproken en dat moeten we respecteren.'' dinsdag 14 juli 2020 GO WARSCHAU GRONINGEN Na de explosie in een flat in de Gro ningse wijk Beijum in mei zijn volgens het OM explosie ven gevonden die worden gebruikt bij onder meer plof- kraken. De 27-ja- rige bewoners van de flat en een 20- jarige vrouw moe ten op 30 juli voor het eerst voor de rechter verschijnen. Door de ontploffing werden vier appar tementen onbe woonbaar. AMSTERDAM Van Raymond van de Klundert, beter bekend als Kluun, komt op 1 septem ber de roman Familieopstelling uit. Daarin speelt Stijn van Diepen uit Komt een vrouw bij de dokter weer de hoofdrol. PEKING China heeft sanc ties opgelegd aan vier Amerikaanse bestuurders als antwoord op Ame rikaanse sancties tegen Chinese re- geringsmedewer- kers. Washington legde de strafmaat regel vorige week op vanwege de ge vangeniskampen in de noordwestelijke provincie Xinjiang, waar Oeigoeren, een islamitische minderheid, worden vastgezet. Een schoonmaker probeert de rode verf van het standbeeld van de Zwitser David de Pury (1709-1786) te krijgen. Het beeld van de zakenman in Neuchatel werd in de nacht van zondag op maandag beklad vanwege zijn banden met de slavernij. foto ap traveldeal.nl/K07141 Van der Valk hotel Antwerpen S 2 of 3 overnachtingen 2 of 3 x ontbijtbuffet t.w.v. 19,50 p.p.p.d. -/ Gratis gebruik van hetzwembad V Gebruik van de fitness- en sauna Excl. reserveringskosten €19,95 per boeking en toeristenbelasting en servicekosten 2,40 p.p.p.n. boek online of bel tussen 10.00 -16.00 uur t 088-0331506 De Abop van vicepresident Ronnie Brunswijk vormt samen met de VHP van president Chan San- tokhi de nieuwe regering. foto anp Suriname heeft met Brunswijk weer een 'boef' aan de top Desi Bouterse draagt deze week de macht in Suriname over aan de nieuwe president Chan Santokhi. Oud-rebellen leider Ronnie Brunswijk wordt vicepresident. Met Brunswijk heeft Suriname opnieuw een man aan de top met een straf blad. Maar ook de eerste na zaat van een ontsnapte slaaf op zo'n belangrijke positie. Tonny van der Mee Rotterdam/Paramaribo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8