1 7 Met Black Heritage Tours geeft Jennifer Tosch rondleidingen in Amsterdam langs plekken die een link hebben met de zwarte geschiedenis of het kolonialisme. Sinds de racismeprotesten wordt ze overspoeld met aanvragen. Als gids Jennifer Tosch op het drukke Rokin in Amsterdam naar het gevelbeeld 'De Moriaan' wijst, schrikt Oyunga Pala even. ,,Hoe kan dit'', zegt hij kijkend naar det zwarte figuur met pijl en boog. ,,Ik ben hier ontelbare keren langsge komen en heb het beeld nog nooit gezien.'' Tosch knikt tevreden. ,,Je raakt de juiste snaar'', reageert ze. ,,We zijn deze plekken vergeten, maar ze staan symbool voor een gedeelte van ons verleden.'' De Moriaan is een van de loca ties in de Black Heritage Tour. Een initiatief waarmee Tosch (55) in 2013 begon, kort nadat ze vanuit Amerika in Nederland kwam om te studeren en meer te leren over haar Nederlands-Surinaamse fa miliegeschiedenis. ,,Op de univer siteit werd nauwelijks gepraat over de keerzijde van het kolonia lisme'', zegt ze. „Slavernij, zwarte aanwezigheid? Dat speelde hier niet, zeiden ze. Het ging alleen over de glorie van die tijd.'' Met haar rondleidingen wil ze die 'vaak genegeerde en vergeten historie' vertellen. Soortgelijke initiatieven zijn er in Groningen, Den Haag, Haarlem en Utrecht. Vanwege de recente protesten wordt haar mailbox overspoeld met aanvragen, vertelt Tosch. ,,Vooral locals die verrast zijn door de demonstraties en willen begrij pen wat er speelt.'' Deze middag zijn er dertien deelnemers; een mix van toeristen en mensen uit Amsterdam en omstreken. ,,Kijk vooral omhoog'', zegt Tosch (doek om haar hoofd, veel sieraden) als ze met haar gasten richting de rondvaartboot loopt. Ze wijst naar een pand uit 1663 op de Oudezijds Voorburgwal, met op de gevel gebeeldhouwde zwarte Afrikanen. ,,Zien jullie wat ze vasthouden? Dat zijn tabaks planten. De toenmalige bewoners hadden een plantage.'' Of het sla- veneigenaren waren, wil iemand weten. ,,Ja", zegt Tosch: de beelden werden gebruikt om gebouwen aan te wijzen, omdat velen niet konden lezen of schrijven. Op de boot volgt het ene na het andere verhaal. Over de ambtswo ning van de burgemeester, ge bouwd door een koopman die zijn vermogen deels vergaarde door de slavenhandel. Over arts Petrus Camper die het lichaam van een zwart kind ontleedde om te zien of 'ze' anders waren dan 'wij'. En dan de gevelsteen met daarop de bekende admiraal Cornelis Tromp, vergezeld door een zwarte jongen. De bediende is een symbool van 'rijkdom' en 'macht', legt Tosch uit. ,,We weten niet wie de jongen is. Ik ben hem Maurice gaan noe men, om hem een gezicht te ge ven.'' De gevelsteen is inmiddels ver stopt onder een banner. Tosch vraagt wat haar gasten vinden van het weghalen van standbeelden, zoals recent nog de omstreden ga per boven een drogisterij in Am sterdam. Het blijft stil. Zelf is ze tegen. ,,Eerst zijn we de beelden vergeten. Nu we er eindelijk over praten, willen we ze verwijderen'', verzucht ze. ,,Ik denk dat we ze B juist meer context moeten geven, met teksten of symbolen.'' Terwijl de boot langs voormalig VOC-kantoren vaart, maakt Oyunga Pala druk notities. De Ke- niaanse journalist woont nu een halfjaar in Amsterdam en wil meer leren over het thema. ,,Ik kwam hier tijdens Sinterklaas, was verbaasd toen ik Zwarte Piet zag. Ik stelde vragen en kwam zo in contact met J ennifer.'' Verderop zit geschiedenisdocent Marieke Kno- ben. Jaarlijks doet haar school een rondleiding over 'het zoet en zuur' van de hoofdstad. ,,Daarin kwam de zwarte historie nog te beperkt terug'', verklaart ze haar komst. Toegankelijk Tosch laat deze middag nog maar een fractie van de in totaal 115 loca ties zien. Plekken die ze de afgelo pen jaren met een groep historici, curatoren en activisten vond en onderzocht. ,,Ik heb uren door de stad gelopen", zegt ze lachend. ,,Mensen stuurden me ook foto's: 'heb je dit gezien?'. Dan gingen wij researchen. Alle informatie was er al, alleen vaak academisch opge schreven. Met deze tour probeer ik het toegankelijk te maken.'' Daarbij stuitte ze ook op weer stand. Deskundigen die zeiden dat ze de 'geschiedenis framede'. Pandeigenaren die beledigd waren toen hun huis werd opgenomen in de tour. ,,Dan leg ik uit dat ik de Nederlandse geschiedenis niet wil demoniseren; ik wil ruimte ma ken voor het andere verhaal.'' Na ruim twee uur sluit Tosch haar rondleiding af bij 'De Moriaan' op het Rokin. ,,Hoe repareren we de wereld", vraagt ze de groep. Jour nalist Pala reageert: ,,Door wat jij doet; te leren en de waarheid te vertellen.'' Zorgen om feestduitsers President Tha$i verhoord Activist Law is op de vlucht dinsdag 14 juli 2020 GO 'Kijk naar de gevels en je ziet het slavernijverleden' Jamaica Vink Amsterdam „Kijk vooral omhoog'', zegt Jennifer Tosch tegen de deelnemers aan de Black Heritage Tour. foto jeanpierre jans BERLIJN De Duitse minis ter van Volksgezondheid maakt zich zorgen over het gedrag van Duitse toeris ten op het Spaanse vakan tie-eiland Mallorca die zich niets aantrekken van de coronamaatregelen. Ze gaan uit zonder mondkapje en zonder voldoende af stand te houden. De beel den van Mallorca afgelo pen weekeinde zijn veront rustend, aldus minister Jens Spahn. Videobeelden tonen groepen Duitse va kantiegangers die zich drinkend, zingend en dan send vermaken. DEN HAAG De Kosovaarse president Hashim Thagi is in Den Haag aangekomen voor zijn verhoor voor het Kosovotribunaal. Hij wordt ondervraagd over zijn rol in de onafhankelijkheidsstrijd in 1998 en 1999. Op 24 juni heeft een speciale aankla ger van het Kosovotribu- naal in Den Haag aanklach ten ingediend tegen Thagi, voormalig parlementsvoor zitter Kadri Veseli en ande ren voor moord, gedwon gen verdwijning, vervolging en marteling. Thagi was in de Kosovo-oorlog eind jaren 90 aanvoerder van guerrillabeweging UQK. HONGKONG Een van de bekendste jonge activisten voor meer democratie in Hongkong is naar Londen gevlucht. Dissident Nathan Law was begin deze maand uit de voormalige Britse kolonie vertrokken na het besluit van de Chi nese machthebbers om hun greep op de metropool te versterken. De eerste weken hield Law zijn ver blijfplaats geheim uit vrees voor zijn veiligheid. Maar hij heeft maandag, op zijn 27ste verjaardag, op Face- book bekendgemaakt waarheen hij is uitgeweken. Activist Law was een van de oprichters van Demo- sisto. Die werd ontbonden als gevolg van de nieuwe antidemocratische wetten. Gids Jennifer Tosch tijdens een rondleiding door Amsterdam. De Keniaanse journalist Oyunga Pala maakt foto's. foto jeanpierre jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7