'Hugo de Jonge toont daadkracht' M 'Wat me aanspreekt is Pieters nuchterheid' 5 BERT SONNEVELD JAN JITSE VISSER delijk zwaarder. Van een lijst trekker verwacht ik dat hij de blik op de toekomst heeft. Die controlerende functie van Pie- ter Omtzigt waardeer ik ook enorm hoor. Hij bijt zich natuur lijk helemaal vast in dossiers en weet veel voor elkaar te krij gen. Ik denk dat Pieter het sterkste is in wat hij de afgelo pen jaren in de Tweede Kamer heeft laten zien. ,,Ik zie Hugo meer als leider en hoop dat hij het CDA de grootste partij maakt. Dat hij naar de economie kijkt, met de blik op Europa. Hoe komen we uit deze crisis? Ik denk dat hij oog heeft voor zowel werkge vers als werknemers. Overi gens vind ik het fijn dat Hugo zich heeft uitgesproken tegen een samenwerking met Forum voor Democratie. Ik had er moeite mee toen de fractie in de Brabantse Staten wél met Forum ging samenwerken." geen vaste waarde bij het CDA, al hield de partij er in 2012 ook al een. Vaker wees de partijtop een nieuwe leider aan. Dat ging soms met succes (zie Jan Peter Balkenende), maar er zaten ook slechte ervaringen bij, zegt hoogleraar parlementaire ge schiedenis Bert van den Braak. ,,Denk aan Elco Brinkman.'' Toch denkt Van den Braak dat CDA-leden 'best openstaan' voor deze lijsttrekkersverkie zing. ,,Een verkiezing kan de nieuwe leider aan groot draag vlak helpen, al wordt dat lastig In 2017 was de gemiddelde leeftijd van een CDA-lid gestegen naar 69 als de uitkomst morgen dicht bij elkaar ligt." Dan ligt ver deeldheid op de loer. ,,CDA'ers houden juist van eenheid.'' Volgens de hoogleraar is dat gevaar er al, nu partijprominen ten zich openbaar scharen ach ter een bepaalde kandidaat. ,,Dan ontstaan er toch twee kampen." Dat hoeft geen pro bleem te zijn, zegt Van den Braak, mits de 'verliezer' zich na de lijsttrekkersverkiezing ook blijft inzetten voor de partij. ,,Bij de PvdA zag je dat Diederik Samsom meteen vertrok nadat hij in 2016 de lijsttrekkersver kiezing had verloren van Lode- wijk Asscher. Dat helpt niet. Het moet zijn: samen de schou- ders eronder.'' Toch is een lijst trekkersverkiezing misschien wel precies wat de partij nodig heeft, zegt partijprominent Alex Krijger die vorig jaar in op dracht van het partijbestuur de Provinciale Statenverkiezingen en de Europese verkiezingen evalueerde. Hij merkt dat er iets 'broeit' in het CDA. ,,De men sen hebben het gevoel dat er iets moet gebeuren. Stabiliteit is killing voor een politieke partij.'' Zelf stemde Krijger op Pieter Omtzigt. ,,Maar Hugo brengt ook nieuw elan. Hij is niet het establishment. Maar wat Pieter helpt is dat veel mensen nu denken: een stem op Pieter is misschien óók een stem op Wopke.'' Minister van Financiën Hoek stra, ooit gezien als dé CDA- kroonprins, meldde zich af voor het leiderschap, maar weet met een omweg toch van invloed te zijn op de verkiezingen. Omt- zigt wil in de Kamer blijven en ziet Hoekstra als zijn ministers- of zelfs premierskandidaat. Hoekstra zegt Omtzigt te wil len 'helpen'. Dat hij daarbij zei zich niet uit te willen spreken voor een kandidaat en óók wil helpen als De Jonge - die zich zelf als premierskandidaat ziet - een beroep op hem doet, werd al nauwelijks gehoord. Uit nieuwsgierigheid deed CDJA-voorzitter Onnink een peiling onder jonge CDA-kie- zers - nog vóór Hoekstra af haakte. ,,Twee derde was voor Hoekstra. Het gaat er nu om spannen. De kandidaten zijn weer op nul begonnen. Het wordt een thriller.'' ,,Wat mij in Pieter Omtzigt zo aanspreekt is zijn nuchterheid. Politiek gaat toch te vaak om gelikte imago's en de poppe tjes, zo niet bij Pieter: hij vindt het werk in de Tweede Kamer het allerbelangrijk ste en heeft het daar ook echt laten zien. Vriend en vijand beschouwen hem als het beste Kamerlid van Nederland. Vandaar dat ik dus op Pieter heb ge stemd, het zijn volgend jaar immers Tweede Kamerverkiezingen. Ik wil be klemtonen dat ik Hugo de Jonge ook een uitstekende kandidaat vind. Hij doet het als minister ontzettend goed. ,,Dat ik op Pieter stem is echter ook een beetje strategisch: hoewel De Jonge nu landelijk meer bekendheid geniet, denk ik dat het CDA met Pieter Omtzigt als lijsttrekker electoraal meer kan groeien. Hij spreekt veel kiezers buiten onze par tij aan. Mooi meegenomen is dat hij be kend is met regionale problemen, door slaggevend is het echter niet. Hugo de Jonge heeft ook oog voor de regio. ,,Wat voor type CDA'er ik ben? Ik geloof in het CDA als brede volkspartij, die er voor zowel directeur als schoonmaker is. Ik wil niet te veel vooruitlopen op met wie we straks wel of niet moeten samen werken. Dat is voor later. Sowieso ben ik het eens met wat Pieter zei, namelijk dat Forum het CDA bij voorbaat uitsluit door te zeggen dat we uit zijn op de vernieti ging van Nederland. Ik ben overigens écht blij dat het partijbestuur durfde te kiezen voor een open lijsttrekkersverkie zing en ons leden laat beslissen.'' ,,We hebben twee topkandida- ten, dus ik vond de keuze heel lastig. Maar Hugo heeft een heel heldere middenkoers die me aanspreekt. Hij kijkt niet al leen vanuit de markt, maar van uit het hele maatschappelijke middenveld. Dat spreekt me aan. Bovendien toont hij daad kracht. Dat deed hij vanaf het begin dat hij minister was. ,,Zo kwam hij met het Actieplan Ontregel de Zorg, waarmee hij wil dat zorgpersoneel meer tijd aan het bed krijgt door minder regels. Hij is van het vooruitkij ken en aanpakken. Hugo heeft al laten zien hoe hij zaken aan pakt. Woorden zijn mooi, maar bewezen daden wegen uitein- dinsdag 14 juli 2020 GO - Josje den Ridder, SCP Jan Jitse Visser (33) is al tien jaar CDA-raadslid in het Friese Dantuma- diel en is inmiddels ook fractievoor zitter. Als 23-jarige student kwam hij in 2010 in de gemeenteraad. Hij heeft een eigen beleidsadviesbureau. Bert Sonneveld (53) is be stuurslid bij CDA Gooise Meren. Hij werkt als mana ger bij een verzekeraar en is voorzitter van de Federatie van Assurantieclubs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5