'Jaarlijks 8,3 miljard voor vuile industrie' L 4 De dag van de waarheid in het CDA nadert. Morgen wordt bekend wie de leider wordt: Pieter Omtzigt of Hugo de Jonge. Maar wie zijn toch die leden met de vinger in de pap? Verschijnt vandaag Blz.13 WIE ZIJN ZE? CDA-PARTIJLEDEN KRONIEKEN De miljarden vliegen de lezer om de oren in het nieuwe rapport Sub sidies en publieke financiering voor fossiele brandstoffen in Nederland. Op basis van algemeen aanvaarde definities van de Wereldhandelsor ganisatie WHO bracht Milieude fensie alle subsidies, belastingvoor deeltjes en prijsondersteuning voor vervuilende bedrijven in kaart. Volgens Milieudefensie steunt de overheid bedrijven die drijven op fossiele brandstoffen sinds 2016 met jaarlijks 8,3 miljard euro. Be langrijkste ontvangers zijn de lucht- en de scheepvaart: doordat KLM en andere luchtvaartmaat schappijen geen btw over hun ke rosine hoeven te betalen en tickets belastingvrij zijn, krijgen ze een douceurtje van 2,1 miljard euro. De scheepvaart, waar brandstoffen eveneens belastingvrij zijn, heeft 1,4 miljard euro voordeel. Daar blijft het niet bij, aldus het onderzoek. Energiebedrijven krij gen jaarlijks 619 miljoen euro, nu zij zijn vrijgesteld van energiebelas ting, zowel voor kolen als gas. De bijstook van biomassa wordt zwaar gesubsidieerd. Honderden miljoe nen euro's gaan verder naar de gas winning (436 miljoen euro), de zware industrie (145 miljoen) en de landbouw (133 miljoen). Zo worden Shell en Exxon royaal gecompen seerd voor het dichtdraaien van de Groningse gaskraan. Veel fabrieken hoeven nauwelijks energietaks te betalen. De overheid steunt daarnaast Ne derlandse bedrijven die offshore projecten in landen als Brazilië, Mozambique en Tanzania uitvoe ren. Dat gebeurt via zogeheten ex portkredietverzekeringen (ekv's): financiële overheidsgaranties waar door het bedrijfsleven gemakkelij ker bij banken kunnen lenen. In to taal gaat het om 2,9 miljard euro per jaar, becijfert Milieudefensie. Dan zijn er nog investeringen van staatsbedrijven als GasUnie en Gas- Terra die ook deels als subsidie gel den. In totaal is hier ruim een half miljard euro mee gemoeid. De on derzoekers hebben verder projec ten van ABN Amro meegerekend, de overheid bezit immers 56 pro cent van de aandelen. Met het rapport wil Milieudefen sie de druk op het kabinet opvoe ren. De milieuclub wijst erop dat Nederland in 2013 samen met an dere EU-landen beloofde subsidies die schade voor het milieu opleve ren uiterlijk in 2020 te staken. ,,Tot voor kort ontkende de regering glashard dat Nederland fossiele subsidies verleent", zegt onder zoekster Laurie van der Burg. Inmiddels lijkt het kabinet te schui ven. Na een motie van de Tweede Kamer zegde minister Wiebes in 2018 toe de Oeso en het Internatio naal Energie Agentschap (IAE) te laten inventariseren of Nederland subsidies aan vervuilende bedrijfen verleent. Als dat het geval is 'zal het kabinet de mogelijkheden bezien om dergelijke maatregelen uit te fa seren', schreef Wiebes een jaar la ter. Inventarisatie Dat overzicht is er nog niet. ,,Van- daar dat wij de inventarisatie alvast voor het kabinet hebben gemaakt", stelt Donald Pols, directeur van Mi lieudefensie. ,,We roepen de rege ring op om op Prinsjesdag met dat afbouwplan te komen. Het wordt tijd dat het kabinet deze wens van de Kamer serieus neemt." Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat laat in een reactie weten de door Milieudefensie bere kende 8,3 miljard euro niet te her kennen. ,,Het ministerie schat het bedrag lager in." De door Wiebes gevraagde inventarisatie is bijna klaar en wordt na de zomer naar de Tweede Kamer gestuurd. Het mi nisterie beklemtoont in tegenstel ling tot andere landen geen prijs- subsidies op benzine en diesel te geven. ,,Wel kent Nederland een in vesteringsaftrek en fiscale en niet- fiscale regelingen die (energie)be- lastingen verlagen." Het gemiddelde CDA-lid is man, noemt zichzelf religieus, is hoogopgeleid, rekent zich tot de middenklasse en is bovenal op leeftijd. Deze informatie komt niet van het partijbureau van de christendemocraten - die deed er over hun eigen leden het zwijgen toe - maar is bekend mede dankzij een partijleden- onderzoek van de Universiteit Leiden, die in 2017 een enquête hield onder CDA-leden. ,,We zeggen altijd dat we een brede volkspartij zijn, maar de leden lijken allemaal best wel op elkaar. Volgens mij is de ge middelde leeftijd 67 jaar'', zegt voorzitter Hielke Onnink van het CDJA, de jongerentak van het CDA. Daarmee zit Onnink nog aan de 'jonge' kant, weet onderzoeker Josje den Ridder bij het Sociaal Cultureel Plan bureau die in 2017 meewerkte aan het CDA-onderzoek. ,,Dat was in 2008 zo, maar in 2017 was de gemiddelde leeftijd gestegen naar 69 jaar.'' Tot vorig jaar was het CDA de grootste ledenpartij. Maar het aantal daalt snel: van de bijna 90.000 partijleden in 1998 zijn nu nog zo'n 40.000 over. Na tuurlijk verloop is de voor naamste de reden waarom het CDA zo snel zo veel leden ver liest, zegt historicus Gerrit Voerman, die memoreert dat de partij bij het ontstaan eind 1980 nog ruim 140.000 leden had. ,,Er gaan veel leden af door overlijden en er komen maar weinig jongeren bij.'' Van de 40.000 leden die over zijn, brachten in de eerste stem- ronde ruim 26.000 leden hun stem uit. Dat betekent ook dat 14.000 leden hun digitale stem niet uitbrachten. CDA-senator Ton Rombouts vraagt zich af of alle leden wel kunnen mee doen. ,,Oudere leden zijn niet echt handig met de computer, die stemmen gaan verloren.'' Uitdaging Voor de twee overgebleven kan didaten is het de uitdaging hen ook naar de virtuele stembus te krijgen. Vicepremier en minis ter van Zorg Hugo de Jonge (in de eerste ronde goed voor 48,7 procent) en Kamerlid Pieter Omtzigt (39,7 procent) weten dat het spannend is. De Jonge wordt gezien als kandidaat van de gevestigde orde, van de be stuurderspartij. En Omtzigt als de man die van het CDA weer een volkspartij zou kan maken. Is het van oorsprong wat be houdende CDA-lid klaar voor een experiment met dark horse Pieter Omtzigt? Ja, vindt Vivi- anne Heijnen, wethouder in Maastricht: ,,CDA-leden zien Pieter zeker niet als een experi ment. Hij zit er al zestien jaar. Bij ons merk je dat Pieter geliefd is, omdat hij een echte volksver tegenwoordiger is.'' Volgens Jacco van der Tak, CDA-voorzitter van de provin cie Utrecht, gaat het in de kern om de vraag: kan iemand die een goed Kamerlid is ook de partij leiden? ,,Sommigen den ken van wel, anderen niet. Omtzigt heeft niet altijd de ver binding gezocht en ik denk dat partijleden dat meenemen.'' Een lijsttrekkersverkiezing is #kooplokaal libris.nl/winkels dinsdag 14 juli 2020 GO Kolen voor energiebedrijven worden niet extra belast. foto anp Jan Hoedeman Hanneke Keultjes 'Stabiliteit Nederland subsidieert fossiele brandstoffen en vervuilende in dustrie met 8,3 miljard euro per jaar. Dat zou blijken uit een nieuw onderzoek van Milieude fensie. De belangenclub eist dat het kabinet de in 2013 gedane belofte inlost om de financiële steun aan vervuilers te stoppen. David Bremmer Amsterdam De overheid beloofde in 2013 de financiële steun aan vervui lende bedrijven te stoppen, zegt Milieudefensie. Pieter Waterdrinker De rat van Amsterdam Gebonden 26j®® Een onvergetelijk portret van het huidige Nederland en de neoliberale wereld op drift. DAAN HEERMA VAN VOSS Daan Heerma van Voss Coronakronieken Paperback 1 5j^ De opbrengst komt ten goede van de boekhandels. vanaf €15,00. Vind een Libris of Blz.-boekhandel in de buurt op Libris.nl/winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4