zomer Van aardbei tot zwarte bes VANDAAG Dat bananen hier niet aan de bomen groeien weten we wel, maar hoe zit het met kersen en ander zomerfruit? Wat eten we lokaal en wat komt van ver? Nuf WATTE DOEN? 1. Go with the flow 2. Kunst op een eiland 3. Online rocken 4. Feesten met de Franse slag De aardbeien die nu toren hoog staan opgestapeld in de supermarkt komen uit ons eigen land, maar vaak komen ze uit Spanje. De meeste druiven die we eten komen uit Zuid-Afrika maar er komen ook heel lek kere uit ons eigen Westland. Wie de kleine lettertjes leest op de verpakking weet waar ons zomerfruit vandaan komt (en waarom je soms eens naar een andere soort moet vragen). Druif De druif staat in de top 10 van meest ge geten fruit op nummer 6. Verreweg de meeste van die druiven zijn afkomstig uit het buitenland. Dankzij de globalise ring eet je het hele jaar rond druiven uit Zuid-Afrika, India of Egypte. In de zomermaanden komen daar de mediter rane landen voor in de plaats. Maar waarom zou je niet eens een Nederlandse druif eten? Ze maken slechts een fractie uit van de totale drui- venconsumptie in ons land, maar de smaak is onvergetelijk goed. In het West- land worden al sinds de 18de eeuw drui ven geteeld. Eerst langs zogenoemde druivenmuren, later in kopkassen en serres. Het seizoen voor Westlandse druiven loopt van eind juni tot en met november. Het eerst zijn de blauwe fran- kenthalers rijp, daarna volgen de witte muscaatdruiven en de golden cham pions. Hekkensluiter is de black alicante. Deze dikke, ronde druiven hebben een prachtige waslaag (dat mooie mistige waasje op de schil) en rijpen in de koude kas tot in november. Vraag er eens naar bij de groenteboer, via de groothandel kan hij ze gewoon bestellen. Bes We zitten nu midden in het bessensei- zoen. Normaal gesproken begint dat in juni met kruisbessen en frambozen. Via zwarte, witte en rode bessen loopt het 1 JT door tot in september, wanneer de laat ste blauwe bessen geplukt worden. Dit jaar zijn zo'n beetje alle bessen tegelijk rijp, door het warme voorjaar. Er is een toenemende vraag naar al het zachte fruit. Vooral de blauwe bes is aan een opmars bezig. Tussen 2013 en 2017 nam volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek de omzet van blauwe bessen in Nederlandse supermarkten met ruim 250 procent toe. Die extra bessen werden zowel geïmporteerd als meer geteeld in eigen land. Buitenlandse blauwe bessen komen voornamelijk uit Zuid-Europa, Chili, Peru en Nieuw-Zeeland. Meloen Strikt genomen is dit familielid van de komkommer een groente. Toch worden meloenen meestal als fruit gegeten. Meloen is in ons land lange tijd alleen in augustus en september verkrijgbaar geweest. Ooit was de ogenmeloen een graag geziene gast in onze kassen, maar die zie je nauwelijks meer. Het grootste deel is afkomstig uit warmere klimaten. 's Werelds grootste meloenenexporteur is sinds 2017 Spanje. Daarvoor was Gua temala de meloenenkampioen van de wereld. Goed om te weten is dat meloenen vaak al geplukt worden voor ze rijp zijn. Dat komt de smaak niet ten goede. De beste meloenen koop je met je neus: ga af op die onmiskenbare zwoele meloen- geur. Voor watermeloenen geldt: kijk naar het steeltje. Is dat groen, dan is de meloen geplukt toen hij nog niet rijp was. Het steeltje moet bruin zijn. Kijk ook naar de ligplek op de meloen: de plek waar hij op de grond lag, die moet warm geel zijn. Een witte plek? Dan is hij niet rijp geplukt. Je kunt ook op de meloen kloppen. Een rijpe meloen klinkt hol. Steenfruit Een hap uit een rijpe perzik, sap dat langs je kin druipt, dat zachte velletje van een abrikoos, de oppepkracht van een frisse nectarine: zomerser kan bijna niet. Hoe wel we het hele jaar door geïmporteerd steenfruit uit Zuid-Europa, Chili of Zuid-Afrika eten, kun je in de zomer ook lokaal geoogste exemplaren vinden. Houd je streekmarkt of boerderijwinkel deze maanden dus in de gaten. Nectari nes zijn geen kruising van perzik en pruim, zoals veel mensen denken, maar een gladde schilmutatie van de perzik. Bramen vallen ook onder de steen vruchten. Het beste seizoen daarvoor is juli tot en met september. Hun roze neefje de framboos is van eind juni tot half augustus op zijn best. WAT Een legendarisch psychologieboek WAAROM 'Hey, zit je lekker in je flow?' Het is verschrikkelijk cliché kantoortaal, maar gestoeld op wereldbekend onderzoek van psycholoog Mihaly Csikszentmihalyi. Hij introduceerde de term in 1990 met zijn boek Flow, waarin hij haar fijn beschrijft wat er gebeurt wanneer mensen zich in een moment verliezen. Vergeet de zwakke imitators en lees het origineel, dat vandaag als jubileum-editie verschijnt. WAAR Flow van Mihaly Csikszentmihalyi, Uitgeverij Ten Have, €24,99 j tt V" WAT Schilderen en dichten op Schier monnikoog WAAROM Hou je van schilderen of dichten maar kom je moeilijk tot inspiratie? Probeer dan eens deze wandeltocht op Schiermonnikoog. Twee gidsen tonen de mooiste natuurplekken, waarna je de tijd hebt om tussen de boompjes en beest jes een klein kunstwerk te maken. En als je toch verdwaald raakt in je eigen schilderij of dicht werk, staan de gidsen klaar om je ook daarin wegwijs te maken. WAAR Bank van Banck, Schiermonnikoog, natuurmonumenten.nl WAT Groot muziekfestival per streaming WAAROM Muziekwedstrijd De Roos mag zich met recht een Nijmeegse traditie noemen. Elk jaar strijden tien beginnende bands om de titel in poppodium Doornroosje. Dit jaar gaat het een beetje anders. Geen wedstrijd, wel tien ambiti euze muziekacts. Kaartjes hoef je niet te kopen, want het hele concert is gratis online te volgen. WAAR roosvannijmegen.nl WAT Herdenking van de Franse Revolutie WAAROM Vandaag is het Quatorze Juillet, Frankrijks belangrijk ste feestdag waarop de bestorming van de Bastille en het begin van de Franse Revolutie wordt gevierd. Een goede reden om naar je favoriete chanson te luisteren en een heer lijke Franse maaltijd te maken. Bak een quiche of maak heerlijke ratatouille. WAAR Op de site van deze krant, met /koken- en-eten erachter, vind je veel Franse recepten. DINSDAG 14 JULI 2020 GO Waar komt ons zomerfruit vandaan? LOT PISCAER FOTO'S ISTOCK, SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40