Undercoveragenten voeren actie voor passend salaris NIEUWS 3 'Veel vissers zijn zelf ook vader. Zoiets is niet te beschrijven' De garnalenvloot verzamelde zich gistermorgen om 05.00 uur bij het Westgat, een vaargeul ten noord westen van Schiermonnikoog. Van daaruit voeren ze in één lijn langs de Noordzeekust van Ameland en weer terug. Daarbij hadden ze aan vankelijk de netten uithangen, maar door de sterke deining lukte het niet om deze goed op elkaar aan te sluiten. Toch kon per boot een breedte van 300 meter worden af gezocht, en dat keer 21 boten. Er werd ook op het wad gezocht, waar het lichaam mogelijk naartoe was gedreven. De vissers beëindigden hun zoekactie 's middags rond de klok van vieren. De familie van het meisje liet weten diep onder de indruk te zijn van de actie van de vissers. Garnalenvisser Johan Rispens van de Zk-18 uit Zoutkamp was een van de initiatiefnemers. Het nieuws over de vermissing van het meisje kwam keihard binnen bij hem. ,,Mijn vrouw zei zondag di rect tegen mij: we moeten wat doen. Vlak daarna kreeg ik een bel letje van een collega of we niet kon den helpen. Toen heb ik een Friese collega benaderd en zijn we samen een appgroep begonnen met vissers uit Groningen en Friesland'', zegt hij. Impact De zoekactie had volgens hem veel impact op de vissers. ,,We zien het allemaal als onze plicht. Het ge beurt hier voor de deur. Als je zoiets hoort, zo'n groot drama, dan krijg je toch even hard op je sodemieter'', benadrukte hij. ,,Veel vissers zijn zelf ook vader. Ik heb vier dochters in de leeftijd van 13 tot 24 jaar. Zoiets is niet te beschrijven.'' Voor Rispens en zijn collega's was het een bittere pil dat er aan het eind van de middag nog altijd geen spoor van het vermiste kind was aangetroffen. De vissers blijven ook de komende dagen alert. ,,We heb ben goed contact met de kustwacht en blijven zoeken, ook tijdens het werk'', aldus Rispens. De vissers kregen vanuit de lucht assistentie van een Kustwacht vliegtuig, een politiehelikopter en gemotoriseerde paragliders. Het droneteam van de politie en enkele reddingshonden zochten ook mee, zegt woordvoerder Kees Brinkman van de KNRM. Het is volgens hem nog altijd onduidelijk hoe het drama zich zaterdagavond heeft voltrokken. ,,Volgens de verklarin gen van de vader van het meisje stond ze met haar tweelingzusje in het water terwijl hij toekeek vanaf het strand. Samen genoten ze van de ondergaande zon. Of de meisjes besloten te gaan zwemmen of on deruit werden gehaald door een golf en daarna werden meegevoerd door de stroming is onbekend, maar even later dreven ze in zee.'' De vader sloeg meteen alarm en probeerde zijn dochters te redden. Het Kustwachtcentrum ontving 22.30 uur een melding over drie zwemmers in de problemen ten noorden van Buren. ,,Bij aankomst van de lifeguards van de reddings- post waren de man en een van zijn dochters weer op het strand'', re construeert de KNRM-zegsman. Daarna volgde in het donker een grootscheepse zoekactie. Paniek Het geredde meisje was volgens hem in paniek en bleek zo ontdaan dat ze niet kon vertellen wat er was gebeurd. ,,De moeder van de twee ling was op het moment van het drama in het huurappartement. Zij voegde zich later bij haar man en dochter.'' Er stond zaterdag een ste vige branding en sterke stroming, zegt Brinkman terugblikkend. ,,Onze kustwachters hadden het druk met het wijzen van zwem mers op de verraderlijke omstan digheden. Ook moesten ze herhaal delijk afgedreven mensen terugha len.'' De strandwachten blijven tot 18.00 uur op hun post. De actie wordt gesteund door de politiebonden ACP, ANPV en NPB en begint vandaag bij de dienst O&T van de politie Midden-Ne derland. Morgen volgen de O&T'ers van de politie Oost-Ne- derland, zegt ACP-voorzitter Ger- rit van de Kamp. ,,Afhankelijk van de reactie van de politietop en het ministerie van Justitie en Veilig heid kijken we daarna hoe het ver der gaat.'' Onderbelicht De dienst O&T werkt in het ge heim, vaak in zaken van zware cri minaliteit. De leden volgen onder meer verdachten en plaatsen afluis terapparatuur. Vanwege de veilig heidsrisico's blijft het werk door gaans onderbelicht. Wel werd on langs bekend dat de politie de ver sleutelde chatdienst Encro kraakte en (met O&T'ers) mee kon kijken in de communicatie in de onderwereld. Daardoor konden ruim honderd criminelen worden gearresteerd. Het leidde ook tot de vondst van een martelkamer. De ruim vierhonderd leden voe ren liever geen actie, maar kunnen naar eigen zeggen niet anders. ,,Onze dienst valt onder specialisti sche ondersteuning en opsporing, maar we worden niet als zodanig Er mag meer rekening worden gehouden met de hoge werkdruk beloond en gewaardeerd. We ver dienen net zo veel als een agent die na de opleiding geen vervolgoplei ding volgt'', meldt een lid. De O&T'ers hebben volgens Van de Kamp vijfjaar lang tevergeefs bij hun werkgever aangeklopt. ,,Ze za gen honderden euro's aan onkos tenvergoedingen wegvallen zonder dat daar iets tegenover staat.'' Binnen de politie weet niet ieder een wat dit werk inhoudt, vervolgt de ACP-voorzitter. ,,Zo moeten O&T'ers soms kleding kopen die past bij hun situatie. Daar krijgen ze geen vergoeding voor. Even voor schieten en later declareren is on mogelijk omdat het om grote be dragen gaat. Bovendien zijn ze vaak undercover, waardoor je ook niet even een betaalpas kunt trekken. Ook mag meer rekening worden gehouden met de hoge werkdruk en het altijd klaar moeten staan.'' Levensbedreigend Van de Kamp: ,,Het duurt allemaal ontzettend lang. Terwijl de recher che en het Openbaar Ministerie steeds vaker een beroep doen op deze dienst. Die komt voorlopig al leen nog in actie bij levensbedrei gende situaties.'' De acties kunnen gevolgen heb ben voor lopende opsporingson derzoeken. ,,Als we door het actie voeren net die ene cruciale ont moeting of deal niet kunnen vast leggen, kan het zomaar einde on derzoek zijn", aldus een O&T'er. dinsdag 14 juli 2020 'au.üitij.jiiMi'II.V Vloot van - 21 viskotters M Met schepen, een helikopter, paragliders, een vliegtuig, drones en andere middelen werd naar de tiener gezocht. FOTO'S ANTON KAPPERS, JOHAN RISPERS zoekt mee naar meisje Meisje raakt vermist in zee Viskotters zoeken het kustgebied af, zonder resultaat x 7lrt7 Uk123 ZkS Ük15e Zk37 HkS8 WI18 Zk2a ukia Zk12 wi?a -Zk47 L05 -MHB AMELAND Nes Hollum Ballum 140720/TU Voor de kust van Ameland is gis teren opnieuw gezocht naar het 14-jarige Duitse meisje dat za terdagavond in zee verdween. De Kustwacht, politie en vrijwilli gers van het zoek- en reddings team Nederland (SAR) kregen hulp van 21 viskotters. Het mocht niet baten, het meisje bleef spoorloos. Caspar Naber Bonne Kerstens Nes De politiedienst die in het ge heim bewijzen verzamelt in on derzoeken gaat actievoeren. De elf eenheden van de dienst Ob servatie en Techniek (O&T) hou den zich vanaf vandaag om beurten alleen nog bezig met bureauwerk. Ze eisen een pas send salaris en terugkeer van geschrapte vergoedingen. Caspar Naber Rotterdam - Gerrit van de Kamp, ACP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3