7 dinsdag 14 juli 2020 was ooit een boomgaard. De keuken en restaurant waren vroeger de fruitschuur. We blijven dicht bij het land, in elk opzicht." Waar zijn voor liefde voor koken vandaan komt? ,,Als jong ventje in de pannen van moeder kijken, thuis in Maassluis." Mulder koos voor een loopbaan bij Defensie. Niet in de keuken. Wel van alles meegemaakt, ook uitgezonden geweest naar het buitenland. ,,Ik heb in Joegoslavië gezeten." Mulder was al bijna 30 toen hij de horeca inrolde. Hij is trots op zijn loopbaan, met en kel een vmbo-diploma op zak. Mul der keek rond in de keuken bij chefs als Michel Bimmel (The Wigwam, Domburg), Ruben Faasse (Emelisse, Kamperland) en Jorran Musters (Slot Oostende, Goes). ,,Van iedereen leer je, en je geeft er je eigen twist aan." 13.00 uur: restaurantgasten en vooruit werken Terug in de keuken heeft Fabian San- jay alles onder controle. Orders uit het restaurant komen binnen, van broodjes ham-kaas tot een pannetje mosselen. Op het vuur pruttelt de kreeftensoep, een van de specialitei ten van het huis. Mulder voegt toma tenpuree toe. ,,Om te ontzuren." Af- blussen met cognac. Passeren met een zeef. Binden met een roux. Mul der en Sanjay zijn kritisch. ,,Nog iets te hoog in de smaak." Ondertussen wordt vooruit gewerkt in de keuken, aan de babi pangang die de bewoners morgen krijgen voorgeschoteld. ,,Je wilt op de dag zelf niet voor verras singen staan, doordat de leverancier een ingrediënt niet heeft afgeleverd." Over die babi pangang gesproken, daar hoort zoetzuur bij. De leerling- kok-voor-1-dag snijdt de komkom mer, ijsbergsla en rode ui. Dat gaat niet goed. ,,Recht boven je werk staan, op twee voeten balanceren, het mes het werk laten doen." Verder is het eenvoudig: 1 op 1 op 1, wat staat voor de verhouding tussen suiker, azijn en water. ,,Doek erover, nacht laten staan en klaar." De hele dag door loopt er van alles door elkaar. Op het eind komen die lijntjes weer samen. Daar haal ik voldoening uit, net als uit tevreden bewoners en gasten - Martijn Mulder, chef-kok Voor vanavond is er een amuse met garnalenbeignets. De leerling-kok mag het bijbehorende sausje maken, met verse gember, limoenrasp, li moensap, chili en tomatenpuree. Om het sausje af te maken wat druppels tabasco en worcestershire. ,,Voor de umami, de vijfde smaak die onze tong herkent. Je hebt zout, zoet, zuur, bitter en umami, hartig dus." 14.30 uur: opruimen werkbank Mulder heeft in het restaurant een kort overleg met een afwashulp voor de vakantieperiode. ,,Even de roos ters afstemmen." Ondertussen mag de leerling-kok zijn werkbank schoonmaken. Voor Mulder is het een basisprincipe. ,,Zooi op de werk bank is zooi in je hoofd." Aansluitend moet de vaatwasser worden leegge ruimd. De leerling-kok krijgt een theedoek in handen druk gedrukt. „Overdag doen we dat zelf. 's Avonds en in het weekeinde hebben we daar medewerkers voor." 15.00-17.00 uur snijwerk, details voor het diner Voor vanavond zijn er voor het res taurant 19 reserveringen. De zomer kaart van Rijckholt biedt uiteenlo pende gerechten, van Zeeuwse zee wierburger en Thaise curry tot lamsrumpsteak. Mulder snijdt al wat garnituur voor. Sanjay mist nog een ingrediënt voor het dessert dat de bewoners morgen krijgen: rijst pudding met kokosmelk en mango- granaatappelsaus. Mulder stopt vroeger dan anders. Een werkdag tot tien uur 's avonds is niks bijzonders in de horeca. Van daag even niet. Zijn Rottweiler zit op een gedragscursus, met binnen kort examen. ,,Vanavond laatste trai ning." Mulder kijkt tevreden terug op de werkdag. ,,Koken is gevoel en multitasken. De hele dag door loopt er van alles door elkaar. Op het eind komen die lijntjes weer samen. Daar haal ik voldoening uit, net als uit te vreden bewoners en gasten. Samen maken we mooie herinneringen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35