Vertel uw verhaal Kenniscentrum gebruikt data Zeeland-app om gedrag van toeristen te voorspellen 5 I il 11 ifi n Anna de Bruyckere. fotos lex de meester THEATERVOORSTELLING ERVARINGEN VAN 'RISICOGROEP' IN CORONATIJD Ineens zijn 70- plussers een 'risicogroep'. Nieuwsgierig naar wat dat voor hen betekent, nodigen vier Zeeuwse kunstenaars ouderen uit hun verhaal op te schrijven. De brieven vormen de basis voor een theatervoorstelling, die in december in première moet gaan in het Zeeuws Archief en daarna door Zeeland gaat reizen onder de titel Rimpelingen. i et verontwaardi ging bekeek dichter Anna de Bruyckere wat door het coro- I navirus gebeurde met ouderen. „Zomaar in isolatie gezet. Zonder inspraak. Ineens werden ze een 'risicogroep' ge noemd." Met componist Christian Blaha (foto), theaterregisseur Jo- sien de Graaf en beeldend kun stenaar Liesbeth Labeur gaat zij op zoek naar de ervaringen van de ouderen zelf. „Hoe hoopvol, ongelukkig, ge frustreerd, kalm, gewoon tjes of heftig die verhalen ook zijn." Blaha deelt de verontwaardi ging van De Bruyckere over de ma nier waarop - in hun ogen - over ouderen is OPEN BRIEF 1 11 h JH beslist. ,,Het zelfbeschikkingsrecht is van tafel geveegd. Een man kon geen contact hebben met zijn ster vende vrouw. Terwijl goed af scheid kunnen nemen bij het ster ven zo belangrijk is." De Graaf valt hem bij, maar ziet dat er meer kan ten aan zitten. ,,Want de maatre gelen werden ook juist genomen om te voorkomen dat ouderen zouden sterven. Die tegenstrijdig heid maakt mij nieuwsgierig." Omdat de individuele ervarin gen zo uiteen zullen lopen, zijn ze interessant om te onderzoeken, vindt De Bruyckere. „Het bleek nog niet mogelijk om zelf oude ren te interviewen in ver pleeghuizen. Zo ontstond het idee een brief te schrijven en een brief terug te vragen." In een persoonlijk interview zou de emotie beter te horen zijn, denkt Blaha. „Maar als men sen schrijven Anekdotes over het dagelijkse leven in coronatijd zijn net zo waardevol -Anna de Bruyckere, dichter zonder iemand tegenover zich te zien, durven ze misschien meer te vertellen. Het mogen ook ano nieme brieven zijn." Hoe is het om nu tussen de 65 en 100 jaar (of ouder!) te zijn? Hoe wordt er hier en nu met u omge gaan? En wat moeten jonge(re) mensen van ouder(e) mensen we ten - en andersom - om elkaar echt te begrijpen? De Bruyckere hoopt op antwoorden van de be trokkenen zelf. Maar het hoeven niet alleen maar grote reflecties op een turbu lente tijd te zijn, benadrukt zij. ,,Anekdotes over het dagelijks le ven in coronatijd zijn net zo waar devol." Wat was het dieptepunt? Waren er ook goede momenten? Hebt u zich alleen gevoeld? Wie of wat hebt u het meest gemist? Kon je nog wel rustig slapen? Was u ook dankbaar voor iets of iemand? Voorstelling ,,We maken een voorstelling op basis van de brieven waarin we verhalen samenbrengen'', zegt De Bruyckere. Maar misschien is één brief wel zo veelzeggend dat die alleen al voldoende is om het hele verhaal van ouderen in coronatijd te vertellen. „Alles ligt open'', be nadrukt Josien de Graaf, die als ar tistiek leider van de Jeugdtheater- school Zeeland de voorstelling zal maken. Christian Blaha compo neert de muziek, Liesbeth Labeur verzorgt de vormgeving. Anna de Bruyckere zal zelf één van de twee hoofdrollen spelen. ,,Het verhaal van de ouderen in deze tijd raakt mij als dertiger. Misschien wordt door dit project, dat we Rimpelingen noemen, ook meer duidelijk over eenzaamheid onder alleenwonende ouderen." Ouderen - maar ook jongeren VLISSINGEN Het HZ Kennis centrum Kusttoerisme verza melt dankzij de Zeeland-app van de VVV een schat aan gege vens over wat toeristen en in woners/recreanten doen. ,,We zien waar ze verblijven en hoe ze zich verplaatsen", aldus pro jectmanager Harm IJben. Op een computerscherm be wegen tientallen zwarte pop petjes over de Walcherse we gen. Het is een simulatie van ge gevens van gebruikers van de Zeeland-app, die op een wille keurige zomerdag in 2019 van uit Domburg een bezoek bren gen aan Middelburg, Oostka- pelle, Westkapelle en Zoutelan- de. ,,De beelden laten zien waar, hoe laat en hoe lang ze ergens naartoe gaan. En wanneer en hoe ze terugkeren", zegt IJben. Sinds 2019 verzamelt het cen trum data van de gebruikers van deze app. Ze geven tijdens het installeren van de app toestem ming hun locatiegegevens te delen en lezen ook direct op het startscherm dat hun gegevens worden gebruikt voor analyse. In 2019 gaven ruim tweedui zend gebruikers daar toestem ming voor. Door hun gps-gege- vens te analyseren, kan het Ken niscentrum zien of het om dag- toeristen, verblijfstoeristen of recreërende inwoners gaat. Kennis Ook dit jaar en de komende ja ren hoopt IJben dat er appge- bruikers bijkomen en dat ze be reid zijn anoniem hun gegevens te delen. ,,Hoe meer gegevens wij hebben, hoe meer kennis we opdoen over het gedrag van toeristen en recreanten. Door de data later te koppelen aan bij voorbeeld het actuele weer en het tij van het zeewater, kunnen we straks goed zien waar en wanneer het druk is, en kunnen overheden daarop inspelen." MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 14 juli 2020 WA 'Verhaal van de ouderen raakt me' Maurits Sep Middelburg i In een open brief vragen Anna de Bruyckere, Chris tian Blaha, Josien de Graaf en Liesbeth Labeur aan Zeeuwse ouderen hun erva ringen tijdens coronatijd op papier te zetten. Enkele vra gen op een rijtje: 'In coronatijd staan 'jullie' ineens te boek als 'risico groep'. Als u in een instelling woont, werd u zelfs zonder in spraak of beroep op de eigen verantwoordelijkheid geïso leerd. Hoe is het om nu tussen de 65 en 100 jaar (of ouder!) te zijn? Hoe wordt er hier en nu met u omgegaan? En wat moeten jonge(re) mensen van ouder(e) mensen weten-en andersom - om elkaar echt te begrijpen?' 'Wij willen uw verhalen bunde len en muzikaal-theatraal- dichterlijk laten horen. Hoe hoopvol, ongelukkig, gefrus treerd, kalm, gewoontjes of heftig die verhalen ook zijn. Zo leren we allemaal iets over deze tijd, onze wereld, onszelf en elkaar.' 'Hoe zagen uw dagen eruit, in de afgelopen maanden? Wat deed u allemaal? Wie of wat miste u het meest? En wat was er, verwacht of onver wacht, erg fijn?' die erover willen schrijven - kun nen hun brief sturen naar Rimpe lingen, p/a Zusterstraat 7, 4331 KG Middelburg. De brieven worden in juli en augustus verwacht; de voorstelling moet in december in première gaan. Briefschrijvers krijgen ook een antwoord terug. Meer informatie is te vinden op de website rimpelingen.eu. DOMBURG Les plus belles 10.00-17.00 uur: Schuttershof, années d'une vie; Mogelijkheid om een 09.30-11.45 uur: speurtocht te doen. Vakantiebijbelclub; OOSTKAPELLE Keuze uit: Terra Maris, 'Het gouden ei GOES 10.30-12.30 en van kapitein Ivo' Markt, 13.30-15.30 uur: (voor kinderen 09.00- Scharrelkidsclub tot en met 9 jaar) 16.00 uur: met als thema en 'Leer Weekmarkt; 'Daar komen de Westkapelle Veld Johnsonlaan Vikingen!'; kennen op een (Schaatsbaan andere manier' Goes-Zuid), VEERE (voor iedereen 10.00-11.30: Het Akkoord, vanaf 10 jaar). SMWO organiseert Oudestraat 9, activiteiten voor 10.00-17.00 uur: Voor veel activiteiten jeugd van 6 tot 12 Rommel- en moet worden gere jaar; curiosamarkt van serveerd. muziekvereniging MIDDELBURG Veere's genoegen; Check daarom online Cinema Middelburg, of telefonisch bij de 14.00 uur: WESTKAPELLE organisatoren of u Vertoning Polderhuis, nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33