Touittd'Europe EUWS 11 Dag 11 Een bruisend en druk nachtleven, geen afstand meer in het ov, toch is Turijn nog niet de oude. Mondkapjes blijven her en der verplicht en de toeristen... de weg naar Turijn is nog niet gevonden. Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: Turijn-Montgenèvre, 97 km. zetten Turijn, het lelijke eendje van de Italiaanse steden, op de kaart. Van min der dan één miljoen toeristen per jaar kwamen er meer dan zes miljoen. Kijk nu om je heen, vraagt Mari- nella Doriguzzi me, en waar zijn ze? En het is niet omdat ze nog liggen te slapen, ze zijn er gewoon niet, of nauwelijks. Ik boekte een kamer bij een keten die vier hotels in Turijn heeft; twee ervan zijn nog gesloten. Het loont niet ze te openen. Ik verlaat de stad via het westen, richting die Olympische vallei en bergen rond het plaatsje Susa en de skistations Sestriere en Claviere waaraan de stad zulke goede herin neringen koestert. Op de weg door de vallei herinnert niets aan die Spelen, maar de skiresorts werden tot vorige winter voor 85 procent door buiten landers bezocht, terwijl dat er vóór de Spelen 40 procent waren. Na Susa, richting Frankrijk, begint de weg omhoog te lopen, onophou delijk. De dorpjes worden schaarser, de herinnering aan het coronavirus weer wat duidelijker dan in de grote stad. De ingang van een kleine le vensmiddelenwinkel hangt vol met waarschuwingen. Eén persoon tege- lijk, zonder mondmasker niet naar binnen. Er hangt zelfs een kettinkje voor. De eigenaren, een echtpaar van in de 60, misschien wel 70, komt geen moment achter het plexiglas vandaan dat op de toonbank staat. Het wisselgeld wordt me aan de zij kant toegeschoven. De dip Als ik naar buiten kom met een ba naan en een fles water kan een an dere fietser naar binnen. Een Italiaan uit Oulx, het laatste grote dorp voor de Franse grens en waar de klim naar Montgenèvre begint. Ook hij haalt het mondkapje uit de achterzak van zijn lycra shirt. Kilometers later haalt hij me in. Het is gaan regenen, ik ben even gestopt om mijn regenjack aan te doen. Het lichaam sputtert tegen, de banaan heeft niet geholpen. Geen zin meer, met nog kilometers te klimmen naar de grens op 1860 me ter hoogte. De dip die eens moest ko men. Dan kijk ik naar de Italiaan, in een bocht verderop, ook hij zwoegt over het natte asfalt. Voor hem doemt het imposante Fort van Exilles op. De ro buuste, betoverende schoonheid uit heel andere tijden, lang geleden. Daar schijnt de zon. Ik stap weer op de fiets. et virus? Slechts een wa penstilstand,' is de kop bo ven het opiniestuk in de krant La Repubblica dat Marinella Doriguzzi 's morgens vroeg zit te le zen bij haar capuccino op een terrasje onder de bogen van de monumentale Via Roma in Turijn. Het is nog stil op straat, de meeste winkels zijn nog niet open. Een heel ander beeld dan twaalf uur eerder, toen het op de donderdagavond bruiste van leven in Turijn. Net als in Aosta, de avond tevo ren. En vermoedelijk in elke Italiaanse plaats. Het was ook de avond dat de re gionale regering van Piemonte de discotheken en nachtclubs toestond weer te openen. En nu is het de ochtend dat, dankzij hetzelfde decreet, er geen afstand meer hoeft te worden gehouden in het openbaar vervoer; wel blijven de mondkapjes verplicht bij het reizen. ,,We zijn blind'', zegt Doriguzzi. ,,Het is ongelooflijk infantiel hoe we met corona omgaan. Alsof het hele maal voorbij is nu. Met z'n allen eten en drinken en feesten. We laten ons in de maling nemen door het goede weer. We zien de zon, het strand, de zee, en het virus lijkt niet meer te be staan.'' Omhelzingen Het is slechts een pauze, zegt ze. En het is nog echt niet zoals voorheen. Kijk in de restaurants, alle regels, het personeel met mondkapjes. Uit eten gaan, zegt Marinella, doe je niet al leen om dat eten. Maar er zijn geen spontane omhelzingen nu, klopjes op de schouder, een kneep in de wang aan tafel. En de toeristen? ,,Iedereen ont dekte Turijn dankzij de Olympische Spelen, de stad kreeg een nieuw soort leven.'' De Winterspelen van 2006 dinsdag 14 juli 2020 @edwinwinkels M edwin_winkels Alle afleveringen zijn terug te lezen op: /tourdeurope 'Het virus? Dit is slechts een pauze, een wapenstilstand' Barcelona Een fietser in de Italiaanse Alpen, met het Fort van Exilles op de achtergrond. FOTO'S EDWIN WINKELS Een winkeltje in de bergen, met bordjes met coronamaatrege len: mondkapje verplicht en maximaal één persoon naar binnen. Marinella Doriguzzi leest de krant op een terrasje in Turijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11