Vertrouweling Trump vrijuit: 'Historische corruptie' 8 NIEUWS Motorbende verdacht van aanslagen Onschuldig Roger Stone zou volgende week aan een celstraf van drie jaar en vier maanden beginnen. Dankzij Trumps bemoeienis met de straf zaak viert hij dit weekend echter zijn vrijheid thuis in Florida. Een jury oordeelde dat Stone meermaals de wet heeft overtre den. Hij loog onder ede tegen het Amerikaanse Congres over pogin gen contact te leggen met Wiki- Leaks, dat in de verkiezingscam pagne van 2016 e-mails van Demo craten publiceerde die door Russi sche inlichtingendiensten waren gestolen. Getuigen verklaarden dat Stone Trump daarvan op de hoogte hield. Met zijn leugen probeerde hij die informatie te verdoezelen om Trump te beschermen, consta teerde de rechter. Stone lobbyde openlijk bij Trump voor strafvermindering. ,,Hij weet dat ik onder enorme druk stond om me tegen hem te keren'', zei hij tegen een journalist. ,,Het zou mijn situatie aanzienlijk mak kelijker hebben gemaakt. Maar ik heb het niet gedaan.'' Heksenjacht In een verklaring noemt het Witte Huis Stone 'een slachtoffer van de Rusland-hoax die links en bondge noten in de media jarenlang heb ben voortgezet om het president schap van Trump te ondermijnen'. Vanwege zijn leeftijd, 67, zou Stone tijdens de coronapandemie te veel medisch risico lopen in de gevange nis. Trump en zijn mensen probe ren al langer het onderzoek van aanklager Robert Mueller naar Rus sische inmenging in de Ameri kaanse verkiezingen van 2016 in diskrediet te brengen en deels on gedaan te maken. Trump doet het af als een politieke heksenjacht. De clementie voor Stone komt Trump op harde kritiek te staan. Partijgenoot Mitt Romney spreekt van 'ongekende, historische cor ruptie'. Het Democratische con greslid Adam Schiff heeft er ook geen goed woord voor over. ,,Zo maakt Trump duidelijk dat er twee rechtssystemen zijn in Amerika: een voor zijn criminele vrienden, en een voor alle anderen.'' Democraten zien de strafvermin dering als het zoveelste voorbeeld van Trumps pogingen het rechts systeem in zijn voordeel te beïn vloeden. Vorige maand werd plots het ontslag aangekondigd van een officier van justitie die onderzoek deed naar Trump en zijn entourage. Maar Geoffrey Berman weigerde te vertrekken en kreeg voor elkaar dat een plaatsvervanger zijn rol over nam. Trumps team heeft zich ook eer der met de zaak tegen Stone be moeid. Aanklagers stapten uit pro test op toen Trumps minister van justitie Bill Barr hun advies om te gen Stone zeven tot negen jaar cel te eisen naast zich neer had gelegd. Barr vroeg om een mildere straf, nadat president Trump zich in een tweet had beklaagd. Stone, die Trump al sinds de jaren 80 kent, kreeg van de minister van justitie een speciale behandeling vanwege zijn banden met de presi dent, getuigde een van de opge stapte aanklagers, Aaron Zelinsky, in het Congres. ,,Hij werd tege moetgekomen op een manier die in mijn ervaring ongekend is.'' In een andere zaak tegen een bondgenoot van Trump, voormalig adviseur nationale veiligheid Mi chael Flynn, greep Barr ook in. Flynn gaf toe dat hij had gelogen te gen de FBI, en dat is strafbaar. Barr besloot echter de aanklacht te laten vallen, omdat het onderzoek niet legitiem zou zijn. In de rechtbank op Schiphol gaat vandaag het proces tegen motorclub Caloh Wagoh verder. De club zou aanslagen hebben gepleegd in opdracht van Ridouan Taghi. Eén verdenking betreft een aanslag op een villa in Doorn, waarvoor Michel K. terechtstaat. 7 juni 2017 DE HANDGRANAAT Het is een rustige straat in het al even zo rustige dorp Doorn, prachtig gelegen op de Utrechtse Heuvelrug. Maar schijn bedriegt. In een grote villa aan de Gezichts laan woont al jaren een gezin waarvan de vader des huizes zijn geld heeft verdiend met de groot schalige smokkel van hasj. Mo hammed H. zat in de jaren 90 een lange celstraf uit, maar gaat na zijn vrijlating bepaald niet met pensioen. Sterker nog, hij gaat in zee met Ridouan Taghi. Op pa pier heeft hij een transportbedrijf in Marokko, dat doet in groente en fruit. Maar zo nu en dan gaat er ook iets anders mee in de lading. Dat gaat lang goed, maar als in maart 2017 in Odijk een loods wordt aangetroffen met bijna 3500 kilo hasj die wordt gelinkt aan H., komt hij in de problemen. Een grote plastic tas hangt bijna een halve dag aan de binnenzijde van het kleine hek van zijn wo ning. Als een van de dochters de inhoud van de plastic tas bekijkt, slaat haar de schrik om het lijf. Forensisch specialisten stellen la ter vast dat het gaat om een M-75 handgranaat van Joegoslavi sche makelarij. Deze handgrana- ten werden veel gebruikt in de Balkanoorlog en zijn zeer gevaar lijk. Nog dezelfde dag doen de vrouw en dochter van H. aangifte. Ze geven aan geen flauw idee te hebben waarom er een hand granaat aan het hek hing. 28 juni 2017 DE RAKETWERPER Terwijl drie kinderen in de tuin spelen, loopt een lange, forse man hun kant op. Hij is net uit een auto gestapt en loopt nu met een groene stalen buis door de straat. Bij het huis aangekomen legt hij de buis op zijn schouder en zet zich schrap. De man legt aan en probeert te vuren. Maar het blijft stil, het wapen weigert. De man ziet vervolgens de kinderen spe len, loopt terug naar de auto en verstopt de groene raketwerper. Daarna stapt hij in en scheurt er vandoor. Hij is woedend. ,,Ik wist niet dat er kinderen zouden zijn'', schreeuwt hij. Later zal de chauffeur van de auto, de latere kroongetuige Tony ADVOCAAT de G., aan de recherche vertellen dat ze bij het verkeerde huis ston den. In de voorverkenning was er iets misgegaan, waardoor de ploeg die de aanslag moest uit voeren in de verkeerde straat stond en het verkeerde huis op het oog had. Alleen doordat het wapen weigerde is een jong gezin met drie kleine kinderen ontko men aan een bloedbad. Maar dat betekent niet dat er niet alsnog een succesvolle aanslag gepleegd moet worden. 29 juni 2017 DE KALASJNIKOV De vonken ketsen af op de stenen van het huis. Pats pats pats. Op camerabeelden is te zien hoe die donderdagavond rond 22.45 uur een zwarte Seat Leon Cupra de straat inrijdt. Vijf minuten later verschijnt de auto met daarin de schutter opnieuw. Hij stapt uit en vuurt. Bij de aanslag raakt nie mand gewond. Wel schampt een kogel de stoel van een buur vrouw, waarin zij vaak zit te lezen. Wie zit er achter deze reeks van aanslagen? Lang is het een raadsel voor de politie. Tot de recherche stuit op chatberichten en die combineert met de verklaringen van de kroongetuige. 'Aardige donkere straat met bomen enzo. Ze moeten wel even goed uitpuz- zelen. Kortste route naar de snelweg.' Afzender: Ridouan Taghi. Rechercheurs houden het PGP-chatbericht voor aan kroon getuige De G. Ze willen weten waarom er is gekozen voor een kalasjnikov. ,,Dat is vanuit de groep van Taghi. Hij wilde heel graag met die raketwerper, omdat hij het heel belangrijk vond dat er een statement gegeven zou wor den. Dat het echt een aanval op een huis zou zijn met een raket werper. Maar uiteindelijk is het dan een kalasjnikov geworden, en het is ook niet erg uitgebreid in het nieuws geweest. Daar was hij niet blij mee.'' V1'' Volpension in deZillertaler Alpen nabij Mayrhofen maandag 13 juli 2020 GO Raketwerper in een stille straat in Doorn President Trump gebruikt zijn macht om een oude vriend uit de gevangenis te houden. Hij scheldt de straf van de flam boyante politieke lobbyist Roger Stone kwijt. Karlijn van Houwelingen Washington Roger Stone vierde vrijdag dat hij vrij man blijft. foto reuters Yelle Tieleman Doorn Oscar Bolluyt, advocaat van Michel K., die verdacht wordt van schieten op de woning, reageert. ,,De heer K. stelt zich op het standpunt dat hij niks met deze zaak te maken heeft gehad. K. was op de bewuste avond niet in Doorn, noch heeft hij deelge nomen aan het onzalige idee om een woning te gaan be schieten. Tony de G. (de kroongetuige, red.) is een drugsverslaafde meneer, die met iedereen ruzie kreeg, geen uitweg meer zag en het op een akkoordje met het OM heeft gegooid om er iets van te maken.'' Hotel Alpina Hippach-Schwendau •S 4,5 of 7 overnachtingen Dagelijks uitgebreid ontbijtbuffet S Dagelijks 1 unchpakket zelf samenstel len 1 V Dagelijks 3-gangendiner Excl. reserveringskosten €19,95 per boeking en toeristenbelasting en servicekosten 3,00 p.p.p.n. 1 traveldeal 1 tus^0otei^ur 1 1088-0331506 De Gezichtslaan in Doorn op de avond van de schietpartij bij de woning van Mohammed H. Beelden van een beveiligingscamera (rechts) waarop verdachten zijn te zien. foto's koen laureij, avrotros

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8