bolderman.nl De mooiste vlieg-busreizen! 7 Nu Wopke Hoekstra de suggestie wekt óók beschikbaar te zijn voor het premierschap, staat Pieter Omtzigt een stuk sterker in de strijd om het lijst trekkerschap met Hugo de Jonge. Maar het kan nog alle kanten op. Hij was er zo dichtbij. Precies 248 stemmen kwam Hugo de Jonge te kort om al in de eerste ronde de CDA-lijsttrekkersstrijd te winnen. Het was een streep door de rekening van de vicepremier, die vrijdag nog vol bravoure zei een goede fles wijn te willen zetten op de winst in slechts één stemronde. Nu moet hij het man tegen man gaan uitvechten met Pieter Omtzigt, die bijna 2000 stemmen minder kreeg. In de eindstrijd kan nog alles gebeuren. De resultaten uit de eerste stemronde - 48,7 procent voor De Jonge, 39,7 procent voor Omtzigt en 11,6 procent voor de uitgeschakelde Mona Keijzer - gaan de prullenbak in. En dus zullen de twee opnieuw moeten strijden voor elke stem. Keijzer had haar verlies al zien aan komen. Nog geen vijf minuten nadat ze de bloemen had gekregen voor de derde plaats, sprak zij voor de came ra's haar voorkeur uit voor Omtzigt. De Volendamse is gecharmeerd van de 'volkspartij' die Omtzigt van het CDA zegt te willen maken. Veel belangrijker is echter de op vallende move van minister van Fi nanciën Wopke Hoekstra. Die liet gisteren voor het eerst hardop weten bereid te zijn Omtzigt te 'helpen' als hij lijsttrekker wordt. Volgens De Te legraafis Hoekstra bereid als minis ter of premier deel te nemen aan een hebben gekeken, maar die ook ge zagsgetrouw zijn, zo luidt de in schatting van het kamp-De Jonge. De Jonge wist niet dat Keijzer openlijk haar steun zou uitspreken voor Omtzigt. Tegelijkertijd kan het geen verrassing zijn: Keijzer liet in de campagne duidelijk weten dat zij een heel andere koers voorstaat dan De Jonge, die het CDA als midden partij wil positioneren en polarisa tie tegen wil gaan, en die samen werking met Forum voor Democra tie uitsluit. Keijzer wil die optie juist nadrukkelijk openhouden, maar kreeg hier getuige de uitslag niet de handen voor op elkaar. Rivaliteit Hoewel de CDA-kandidaten elkaar tot dusver 'heel' hebben gehouden, wordt de rivaliteit tussen de fana tieke aanhang van De Jonge en Omtzigt in de slotfase tastbaarder. Fans van De Jonge benadrukken steevast dat het CDA niet alleen een lijsttrekker maar ook een politiek leider kiest. Hij kan zich niet vast bijten in een aantal dossiers, maar moet vooral de grote lijnen bewa ken en zal als fractievoorzitter de troepen moeten kunnen aanvoeren. Daar is de vicepremier beter toe in staat dan Omtzigt, is de uitleg. Gunstig voor Omtzigt is dat hij als outsider in een positieve flow lijkt te zitten. Nieuwe onthullingen over het handelen van de Belasting dienst - zj onderwerp - zorgen voor veel publiciteit en extra media- optredens. Minister De Jonge van Zorg heeft in de slotfase meer te genwind. Ic-specialist Diederik Gommers zei zaterdag in de Volks krant dat een ambtenaar van Volks gezondheid hem onder druk liet be loven dat er per 1 april voldoende ic- bedden zouden zijn, terwijl Gom- mers daar helemaal geen invloed op had. De afgedwongen 'bevestiging' gebruikte De Jonge in een debat om de Kamer gerust te stellen. Vanavond gaan De Jonge en Omt- zigt nog met elkaar in debat bij Opi. Woensdag wordt bekend wie er aan het langste eind trekt. kabinet. Al zou hij hetzelfde zeggen als De Jonge hem iets soortgelijks zou vragen, en spreekt hij geen voor keur uit voor één van de kandidaten. Toch is er één wezenlijk verschil: De Jonge wil zelf premier worden, Omtzigt niet. De politiek assistent van Hoekstra ontkende na publicatie van het stuk dat de CDA-minister zich specifiek over een premierschap zou hebben uitgelaten. Geloofwaardigheid Het nieuws over Hoekstra was toen echter al wijdverspreid overgeno men, wat een zegen voor de cam pagne van Omtzigt is. Veel CDA-le- den - Omtzigt incluis - waren on aangenaam verrast toen Hoekstra besloot zich niet te kandideren voor het lijsttrekkerschap. Hij werd als dé man gezien die het Mark Rutte bij de verkiezingen moeilijk zou kunnen maken en schaafde de afgelopen ja ren flink aan zijn profiel. Dat Hoek stra uiteindelijk terugdeinsde voor het lijsttrekkerschap, zou voor Omt- zigt een van de redenen zijn geweest om vlak voor de deadline zelf zijn vinger op te steken. De Twentenaar liet de naam van Hoekstra al veelvuldig vallen als lid van zijn 'team', waarmee hij de sug gestie wekte dat Hoekstra zijn pre mierskandidaat is. Nu Hoekstra uit spreekt dat hij voor een kabinetspost beschikbaar is, verleent hij Omtzigts claim geloofwaardigheid. De grote vraag is, hoe de CDA-le- den op de ontwikkelingen zullen reageren. Zij mogen nog tot morgen middag 12 uur stemmen. In principe heeft Omtzigt aan de kiezers van Keijzer genoeg om De Jonge te ver slaan, maar dat is te simpel gedacht: de opkomst was met 66,2 procent weliswaar hoger dan in 2012 - toen Keijzer van Sybrand Buma verloor - maar de bijna 10.000 stemgerech tigde CDA-leden die de eerste ronde aan zich voorbij lieten gaan, kunnen in de finale het verschil maken. Zij mogen namelijk ook weer meedoen. Op deze groep zal De Jonge zich vooral richten. Het zijn veelal leden die eerst even de kat uit de boom Nadat Mona Keizer was 'uitgeschakeld', sprak zij haar voorkeur uit voor Omtzigt 8 dagen vlieg-bus Excursiereis Puglia, de hak van Italië 8 dagen vlieg-bus Excursiereis Krakow en Zakopane 8 dagen vlieg-bus Werelderfgoed Adriatische kust en Dubrovnik 8 dagen vlieg-bus Rondreis De verborgen schatten van Sicilië 8 dagen vlieg-bus Excursiereis Madeira 11 dagen vlieg-bus Rondreis Klassiek Griekenland 1 fJA 1 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! maandag 13 juli 2020 Bloedstollende eindstrijd tussen De Jonge en Omtzigt bij CDA Laurens Kok Den Haag Hugo de Jonge en Pieter Omtzigt staan de pers te woord na de eerste ronde op weg naar het lijsttrekkerschap. FOTO ANP '-95E -if K», - _ab< 1 Ér* tranaovta 8 1 Vertrekdata: 1,8,15,22 september 1 3,10,lV7e2AsepU1.8akt Vertrekdata: 8,22,29 sept6 akt. Vertrekdata: 9,23 sept/7 okt. Vertrekdata: 17 sept/8 okt Vertrekdata: 8,22 sept/6 okt Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. f I Brochure en (0318) 58 09 58 UOinPrmrin fff boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7