LINDA AKKERMANS Politie verwacht 'gewone' inbraakpiek in de vakantie (G^kpn Smartpakker: Huawei P30 Lite New Edition korting 6 iïTon] Tijdelijk in prijs verlaagd Column Soms, na een paar biertjes, kan ik het ook voelen: het lied Bra bant, het officieuze volkslied van mijn provincie waarin Guus Meeuwis bezingt hoe hij daar loopt in die te stille stad. Dat-ie eigenlijk nooit last van heimwee heeft gehad. Maar de mensen ze slapen, de wereld gaat dicht. En dan denkt hij aan Bra bant, want daar brandt nog licht. Maar meestal trek ik een wenk brauw op, want hoezó brandt hier nog licht? Alsof het bij ons trouwens alleen maar knus en keigezellig is. En toen kwam corona. Ik zie mezelf nog zitten aan de keukentafel, op dag één van de intelligente lockdown. Mijn laptop opengeklapt in een kansloze poging om werken en thuisonderwijs te combi neren. Ik voel de angst weer omdat de curve steil omhoog knalde. Zeker hier in Brabant, de coronahotspot van het land. Op die dag kwam er een filmpje voorbij van een zorgcentrum in Rosma len. Verpleegkundigen en bewoners zongen daar, afgesloten van iedereen van wie ze hielden maar mét el kaar, massaal mee met Brabant. Vals, maar ontroerend mooi. Dat bleven ze doen, zelfs toen dat rotvirus ook slachtoffers maakte in hün huis. Dag na dag na dag na dag. Samen zingen, ook al was dat op me ters afstand van elkaar, hielp om de hoop niet te verliezen. En buiten zongen kinderen en kleinkinderen mee. Afgelopen zaterdag stonden ze daar voor het laatst. Families einde lijk weer bij elkaar. Een puber knuf felde zijn oma terwijl de rest zong: het mooiste aan Brabant ben jij dat ben jij. Na de laatste noot was het even stil, maar al snel knalde het vólgende lied uit de speakers en op de klanken van Lang leve de lol ontstond direct een kleine 1,5 meterpolonaise. Ik keek rond en ineens wist ik het. Of om met onze Guus te spreken: het is dtórom dat ik zo van Brabanders hou. Linda Akkermans (37) vervangt Nynke de jong, die met zwangerschaps verlof is. Ze woont in Vlijmen en is journalist. Linda is getrouwd en heeft drie jonge kinderen. Het waren een paar prachtige maanden voor het team Wonin ginbraak heling van de Natio nale Politie. Toen de lockdown medio maart inging, stortten de inbraakcijfers in. Tussen eind april en begin mei waren er 60 procent minder inbraken. Nu de politie elke inbraak al tijd minutieus onderzoekt - wo ninginbraken gelden als high im pact crimes die extra prioriteit krijgen - betekende de specta culaire daling enkele maanden lang beduidend minder werk op dat terrein voor politiemensen. Volgens Sybren van der Vel den, landelijk projectleider Wo ninginbraak heling, corres ponderen de cijfers met de in borst van de gemiddelde inbre ker. ,,Inbrekers mijden de con frontatie met bewoners vrijwel altijd.'' Nu Nederlanders door de lockdown gedwongen thuis moesten zitten, gaven de meeste inbrekers er de brui aan. Een andere oorzaak is dat de grenzen met het buitenland door corona grotendeels op slot gingen, stelt Van der Velden. „Mobiele bendes uit het buiten land kwamen het land niet meer in.'' Dergelijke bendes namen 40 procent van het totaal voor hun rekening. Boevenpad Nu het kabinet de coronabeper kingen in diverse stappen heeft versoepeld, gaan inbrekers weer volop op boevenpad, ziet de Na tionale Politie. Medio mei lag het aantal inbraken nog slechts 22 procent onder het niveau van het jaar ervoor en afgelopen week nog slechts 11 procent. Van der Velden gaat er vanuit dat de trend doorzet. „Normaliter piekt het aantal inbraken altijd in juli en augustus en ik verwacht dat dat deze vakantieperiode niet anders zal zijn.'' En dus moeten Nederlanders opletten als zij op vakantie gaan en hun huis goed achterlaten. ,,De algemene regel is: sluit deu ren en ramen en doe een lichtje aan.'' Het huis te opgeruimd achterlaten, is ook een grote don't, stelt Van der Velden. „In brekers letten daarop. Zet dus een kopje op de tafel en laat wat kranten of speelgoed liggen.'' Volgens verzekeraar Allianz zetten inbrekers steeds slim mere trucs in om te checken of bewoners thuis zijn. ,,Ze leggen takjes tussen de deurpost of een papiertje bij de autoband om te testen of die er na een paar da gen nog liggen", vertelt Steffie van der Velde. De Nationale Politie lijkt ech ter aan de winnende hand. Sinds woninginbraken prioriteit heb ben en als hoge-impactmisdaad gelden, daalt het aantal gestaag: van 92.000 keer in 2012 naar 39.500 vorig jaar. maandag 13 juli 2020 GO Brabant De coronalockdown is voor bij, ook voor het dievengilde. Nederlanders moeten hun huis goed achterlaten als ze op vakantie gaan, adviseert de politie. David Bremmer Den Haag ▲Sybren van der Velden: ,,Laat je huis goed achter als je op vakantie gaat.'' foto erik van 't woud Actie geldig t/m 2 augustus 2020. Kijk op kpn.com voor de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6