I 5 leunen. Je moet gewoon rekening houden met het feit dat het best langer kan duren.'' ,,Nee. We zien dat het aantal zieken onder ouderen daalt, dat is goed nieuws. Daar door neemt het relatieve aantal jongeren toe. De vrees is dat door de versoepelingen het aantal jongeren dat ziek wordt daad werkelijk hard stijgt, maar dat zien we nu nog niet. Ze komen ook niet zo snel in een ziekenhuis terecht: de aantallen op de ic's dalen flink.'' ,,Er is nog heel veel dat duidelijk moet wor den. Je gaat zo'n virus toch benaderen als de virussen die je kent, als influenza bij voorbeeld, de griep. Maar dit is toch echt anders. Ik ben vooral benieuwd naar de im muniteit: in hoeverre ben je langere tijd be schermd tegen corona als je het hebt door gemaakt? Er zal een zekere vorm van im muniteit zijn, anders zou je binnen gezin nen elkaar steeds aansteken, maar hoe lang en hoe sterk? Daar ben ik echt benieuwd naar.'' Wallinga heeft geen sociale media - 'be wust niet'. Als er al tijd over is, leest hij vak literatuur en onderhoudt hij contact met buitenlandse vakgenoten. ,,Elke vrijdag hebben we virtueel overleg. Ik snap dat dis cussies online soms hoog oplopen, maar ik denk dat ik aan die internationale vergelij king meer heb. Dan hoor je van collega's in andere landen hoe het bij hen gaat, je wis selt kennis uit. En dan merk je ook de ver schillen: in Zwitserland zijn minder geval len dan bij ons, dus daar klinkt meer ont spanning. Terwijl in het Verenigd Konink rijk versoepeld wordt terwijl er nog tame lijk veel besmettingen zijn, daar zijn dan zorgen. Maar in die vergaderingen probeer je ook voortdurend jezelf een spiegel voor te houden: missen we iets? Zien we zaken over het hoofd?'' ,,Dat klinkt misschien arrogant, maar niet zo heel veel. Althans: echt grote fouten zijn er niet gemaakt, denk ik. Maar we merken wel dat wat voor de wetenschap normaal is, met nieuw bewijs pas je je inzichten aan, voor de buitenwereld soms lastiger te be grijpen is. Toen we erachter kwamen dat de ligtijden op intensive cares langer waren, verwerkten we dat bijvoorbeeld direct. Al werd dat in de media uitgelegd als een 'mo- delfout'. En we zagen begin maart in onze data dat het virus ook al heel vroeg, en zelfs voor de eerste symptomen, verspreid kon worden. Dat hebben we ook meteen mee genomen.'' ,,Dat is ook een communicatie-aspect, je kunt ook niet alles in één keer vertellen. Maar ons beleid is robuust, is erop gericht dat je ook met nieuwe inzichten nog steeds het goede doet. Afstand houden, met klachten thuisblijven en testen, zoveel mo gelijk thuis werken, dat is allemaal effectief gebleken. Volgens onze berekeningen zijn zo 36.000 ic-opnames voorkomen. Dat is natuurlijk theorie, maar het geeft wel de orde van grootte aan van het potentiële probleem dat op ons afkwam.'' ,,Ik ben geen expert als het aankomt op mondkapjes, maar weet wel dat wij die 1,5 meter afstand houden. Als je dat doet, is de meerwaarde van een mondkapje er niet.'' Met nieuw bewijs pas je je inzichten aan, voorde buitenwereld is dat soms lastiger te begrijpen ,,Dat kan een econoom zeggen inderdaad, wij adviseren vanuit het volksgezondheids aspect.'' ,,Geen idee, maar ik sluit het ook niet uit. Als er meer aanwijzingen en bewijs komen, dan kan dat leiden tot nieuwe inzichten.'' ,,Je zoekt altijd naar bewijs, hier bij het RIVM is daar nu ook onderzoek naar ge daan. En een heel klein deel van de virus verspreiding gebeurt mogelijk via die klein ste druppels, blijkt. We gaan er ook al lan ger van uit dat een heel klein deel van de mensen verantwoordelijk is voor een groot deel van de besmettingen, maar we kunnen geen voorspellende karakteristiek geven, zo van: dit is de superverspreider. Je ziet be smettingen in veel verschillende omstan digheden: in gezinnen, in cafés, bij koren, slachthuizen. Dat volgen we. Dat is voort schrijdend inzicht, zo werkt de weten schap. Dat is goed. En het is echt niet zo dat we in deze crisis de hele tijd gewacht heb ben tot er sluitend, onweerlegbaar bewijs was voor het een of het ander. Ik begreep dat ook in het OMT steeds gezegd is: met de kennis van nu lijkt ons dit de beste stap.'' Maar straks eerst: en route, op vakantie, naar Frankrijk. Wallinga is eraan toe, al is hij de man er niet naar om te klagen over werk druk of stress. ,,Mijn vrouw was veel thuis bij de kinderen, dat was ook niet altijd mak kelijk, denk ik dan. Maar het is fijn even weg te zijn. Wij zijn hier soms ook corona moe hoor, net zo goed als de rest van het land.'' maandag 13 juli 2020 GO In de nieuwe cijfers zien we meer jongeren die positief testen dan ouderen. Is dat slecht nieuws? Wat is de komende tijd dan het span nendst? En wat hebben jullie onderweg over het hoofd gezien? Waarvan begint Jacco Wallinga te zweten als hij denkt aan de parlementaire enquête die mogelijk komt? Dat werd zo duidelijk niet gecommuni ceerd. Je zou kunnen zeggen dat die 1,5 meter afstand houden juist nodig is om deze presymptomatische versprei ding tegen te gaan. Mondkapjes laten we hier achterwege. In België zijn ze verplicht in veel gebou wen. Dat is merkwaardig: wetenschap wordt toch niet door landsgrenzen gehinderd? Een econoom zegt dan misschien: -Jacco Wallinga doe ons maar die mondkap, dan kunnen veel sectoren weer volop draaien. Hoe groot is de kans dat wij straks allemaal met een mondkapje lopen in september? Toch is dat soms lastig te volgen. Zo schuift het RIVM nu voorzichtig als het aankomt op virusverspreiding door mini- druppels, de aerosolen. Aanwijzingen waren er al langer, onderzoekers van Erasmus MC zagen deze besmettingen onder fretten al in april. In Neder land gaan we massaal zonder mondkapje over straat, in België juist met. FOTO'S ROBIN UTRECHT, BELGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5