jjfffci 'Li 4 Ex-militair vlucht met poema MODELLENMAKER RIVM JACCO WALLINGA Ook de belangrijkste rekenmeester van het RIVM is weleens 'coronamoe'. Modellenmaker Jacco Wallinga over de tweede golf en de mondkapjesdiscussie. mTujéM De Poolse politie houdt een klopjacht op een oud-militair die met zijn poema op de vlucht is geslagen. Een recht bank beval de man het dier over te dragen aan een dieren tuin, maar hij weigert. ,,Dit is geen schattig speelgoed. Het is een van de gevaarlijkste dieren ter wereld'', benadrukt het hoofd van de dierentuin in de stad Poznan. Medewerkers gingen vrijdag naar het huis van de ex-mili tair om het dier in beslag te nemen. Ze zouden daar zijn bedreigd met een mes, waar na de man zijn poema een riem omdeed en op de vlucht sloeg. De oorlogsveteraan zou het dier zes jaar geleden heb ben gekocht in Tsjechië. Ge tuigen vertellen dat de man de poema omschreef als zijn kind, dat hij heeft opgevoed en nooit zal afstaan. Sommige mensen hebben medelijden met de voortvluchtige. ,,De liefde voor het dier en een harteloze uitspraak van de rechtbank dwongen hem te vluchten. Hij verstopt zich in het bos'', schrijft de burge meester van Myslowice, die ook meldt dat de man Kamil S. heet en zijn poema Nubia. Laatons ademen Paus verdrietig over besluit Hagia Sophia Het besluit van Turkije om van de wereldberoemde Ha- gia Sophia in Istanboel een moskee te maken, heeft paus Franciscus onaangenaam ge troffen. Het gebouw uit de zesde eeuw was ooit als ka thedraal het middelpunt van de orthodox-christelijke we reld, werd later moskee en is nu een museum. ,,Mijn ge dachten zijn bij Istanboel. Ik denk aan de Sint-Sophia, het doet me pijn'', zei de paus gis teren op het Sint-Pietersplein. HONGKONG A Hongarije nog strenger Mars krijgt het druk Corona treft legerschool Jacco Wallinga gaat deze zomer ook op va kantie. Met zijn gezin naar een huisje in Frankrijk is het plan, maar hij maakt zich een beetje zorgen over de situatie bij de aires, de Franse rustplaatsen langs de snel weg. ,,Ik wil drukke plekken mijden, dus we vertrekken niet op zaterdag. En we gaan niet stoppen bij die volle tankstations. Voor de zekerheid nemen we mondkapjes mee.'' Ruim vier maanden na de uitbraak van het coronavirus in Nederland maakt de be langrijkste modelleur van het RIVM zich even drukker om de aire dan om de R, de reproductiefactor van het coronavirus, de graad die staat voor het aantal andere men sen dat een coronapatiënt gemiddeld be smet. ,,Die is stabiel, schommelt rond de één, al een tijdje. Maar het gaat verrassend goed, ook na de versoepelingen. Dat had ik ook niet verwacht dit voorjaar.'' Wallinga leidt de afdeling Modellering van Infectieziekten bij het RIVM en maakt prognoses over het aantal patiënten, de zie kenhuisopnames en sterftecijfers. Die gra fieken domineerden maandenlang het vi- rusbeleid. In een steriel vergaderzaaltje van het RIVM - 'niet meer dan vier personen!' dicteert de coronawaarschuwing op de deur - vertelt de hoogleraar over zijn re kenwerk met dit nog altijd mysterieuze vi rus. Wallinga - in spijkerbroek en over hemd - is bedachtzaam, voelt soms even met zijn handen in het haar tijdens een denkpauze. ,,Bedenk wel: luchtweginfec ties hebben vaak een jaarlijkse cyclus, we hebben nu nog geen jaar ervaring. De vraag is ook hoe een eventuele tweede golf eruit ziet. Alles is erop gericht dat die klein wordt, dat we lokaal grip houden op de si tuatie. We krijgen straks ook zicht op meer dan driehonderd rioolwaterzuiveringen, hopelijk geven die een vroeg beeld van een eventuele opflakkering.'' ,,We weten dat onze maatregelen gewerkt hebben om de snelle verspreiding te rem men. Nu pellen we die één voor één weer af. Maar ondertussen kijken we goed naar wat er gebeurt in andere landen. Ik vind het heel fijn om te merken dat er zoveel ver trouwen is in de wetenschap, dat we na een halfjaar verwachten zo'n beetje alles wel te weten, maar dat is niet zo. We hebben wel veel geleerd over het virus, maar we zijn er echt nog niet. Tuberculose wordt al sinds 1850 bestudeerd, het vaccin daartegen is nog altijd niet supereffectief. Bij aids wordt al zolang gezocht naar een vaccin, dat is er ook nog niet. Het is fijn als mensen opti mistisch zijn en rekenen op een snel vac cin, maar met je beleid kun je daar niet op Reproductiegetal (R) Nederland Nieuwe gevallen per dag 000II^1 .000 .d A maandag 13 juli 2020 GO POZNAN Duizenden Israëli's hebben zaterdagavond in Tel Aviv ge demonstreerd tegen de in hun ogen verstikkende maatrege len tegen corona. Op span doeken stond de tekst 'Laat ons ademen', verwijzend naar de dood van George Floyd. ISTANBOEL Meer dan 580.000 mensen hebben bij een voorverkiezing in Hongkong hun stem uitgebracht op een kandidaat van de oppositie. In september zijn er parlementsverkiezingen. Veel Hongkongers voelen zich verdrukt door China. foto epa BOEDAPEST Hongarije neemt woensdag nieuwe maatregelen om verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Mensen die risico landen hebben be zocht, moeten hun gezondheid aan de grens laten con troleren en daarna veertien dagen in quarantaine. Bui tenlanders die uit landen op een rode lijst komen, mogen Hongarije helemaal niet in. HOUSTON Het wordt filevlie- gen op de grote oversteek naar Mars. Drie ruimte missies staan op stapel: dinsdag vertrekt een sonde van de Verenigde Arabische Emira ten, daarna volgen de VS en China. JAKARTA Een militaire aca demie in het wes ten van het Indo nesische eiland Java is zwaar ge troffen door het coronavirus. Het opleidingsinstituut voor officieren telt bijna 1300 be smettingen. Dertig cadetten zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Bijna duizend ca detten zijn besmet, de anderen zijn medewerkers en familie. 'Echt grote fouten zij n er niet gemaakt' Niels Klaassen Bilthoven Waarom weten we eigenlijk nog zo weinig van het virus? De epidemie is hier een tandje teruggeschakeld, maar we weten niet goed waarom. Berekend op basis van: ziekenhuisopnames meldingen* R het aantal mensen "dat gemiddeld door één coronapatiënt wordt - besmet. - feb mrt apr mei jun 130720 BRON: RIVM, ECDC "VANWEGE LAAG AANTAL ZIEKENHUISOPNAMES 1.000i feb mrt apr mei jun jul Afrika Zuid- Amerika Noord- Amerika Europa Azië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4