Flinke cheque geeft hertjes weer hoop Drukke open dag voor een plekje in de oude Rabobank 5 CHRISTIAAN MENSINGA VAN SLUIS NAAR GRONINGEN Na het openingsschot met een gastoeter door wethouder Peter Ploegaert, vertrekt Christiaan Mensinga zaterdagochtend vanaf de Groote Markt in Sluis richting Groningen. Op eigen kracht in zijn rolstoel. „Uitdagingen ga ik niet uit de weg." Sluis Christiaan heeft de aangeboren spieraan- doening ADCDA. Praten en bewegen is moeilijk voor hem. Desondanks staat hij vol in het le ven, getuige de enorme afstand die hij vanaf zaterdag aflegt. In 28 da gen rijdt hij naar Bad Nieuwe- schans in Groningen, een tocht van 535 kilometer langs de kustlijn van de Noordzee en Waddenzee. Dat doet hij niet voor niets, ver raadt ook de tekst achterop zijn rolstoel. 'Geef maar een gebaar of zo, want ik rijd voor Kosovo'. ,,Ik zamel geld in voor de wezen, weduwen en allerarmsten in Ko sovo. Normaal ga ik voor tiendui zend euro, maar door de corona crisis zou vijfduizend euro ook mooi zijn", vertelt hij zaterdag vlak voor vertrek. ,,Tien jaar geleden was ik op een festival. Daar vertelde iemand over de toestand in Kosovo. Ik was daar zo door geraakt, dat ik besloot een sponsorrit te rijden." De oorlog in Kosovo is inmiddels twintig jaar geleden. Het geweld van het Servi sche leger deed meer dan een mil joen Kosovaren op de vlucht slaan. Twee decennia later is Ko sovo nog steeds niet volledig her steld, zag Christiaan met eigen ogen. ,,Ik zag de nood, het is nog steeds een arm land. De allerarm sten kunnen gewoon niet zonder financiële steun. Als je daar bent, weet je waar je het voor doet. Ieder jaar ga ik terug, ik heb er inmid dels ook vrienden." De inwoner van Voorthuizen heeft over meerdere jaren al 8.600 kilometer gereden voor Kosovo en duizenden euro's opgehaald. De tocht die hij zaterdag begon, is zijn twintigste. ,,De voorbereiding is Normaal ga ik voor 10.000euro, maar nu in coronatijd is 500 ook een mooi bedrag elke keer anders. Nu heb ik veel trainingsritten gemaakt en ge zorgd dat mijn conditie op orde is." Christiaan legt de tocht niet steevast in zijn eentje af. ,,Soms fietst er iemand mee, maar meestal ben ik alleen. Als ik aan het rijden ben, kan ik toch niet praten. En ik rijd het lekkerst door als ik alleen ben." Via Vlissingen en Vrouwenpolder gaat hij verder via Zuid- en Noord-Holland naar Friesland en Groningen. Christaan overnacht bij gastgezinnen die hem ook helpen als er zich onder weg iets voordoet. Dagelijks bijna twintig kilome ter afleggen in een rolstoel zonder hulpmiddelen, ga er maar aan staan. ,,Soms is het moeilijk'', geeft Christiaan toe. ,,Vooral met tegen wind of op steile wegen, maar ik zie dat als een uitdaging en een uitdaging ga ik niet uit de weg." Gisteren nam Christiaan een vrije dag, vandaag rijdt hij van Vlissin- gen naar Vrouwenpolder. AARDENBURG Wonen in Aar denburg, de oudste stad van Zeeland (1187), is in trek. ,,Ik fiets vanuit mijn woonplaats Knokke veel door de streek", aldus pro jectontwikkelaar Jac Haagen van Haagen Projects BV. ,,Altijd door Aardenburg, ik raak hier nooit uitgekeken. Een geweldige en vooral rustige plaats. Dus toen ik zag dat de vroegere Rabobank te koop stond wist ik het: hier is iets moois van te maken." Verkoop begonnen Nu staat dit moois op tekening, een gebouw met veertien le- vensloopbestendige apparte menten. Zaterdag was de open dag en begon de verkoop van de woningen. Behalve een groot aantal belangstellenden, vooral uit de omgeving, kwamen Fred en Erna Reijdt als overburen een kijkje nemen. ,,Wij zijn vooral blij dat er eindelijk iets gebeurt en daarmee het Kaaiplein weer opknapt. Dit lege gebouw was een lelijke puist in het centrum van de stad." Torens Het pand aan het centraal gele gen Kaaiplein - aan het einde van de vroegere, al lang gedempte, haven - ligt tegenover de enige overgebleven stadspoort. Het ge bouw gunt een fraaie kijk op de torens van de stad, waaronder die van de Sint Baafskerk, maar ook andere historische, vaak eeuwenoude, gebouwen, waar onder het Burgerweeshuis, een schuilkerk en panden zoals 'De Krab' en 'De Gouden Eikel'. Een ideale plaats om te vertoeven, blijkt ook uit de interesse voor de appartementen. Voordat de ver koop zaterdag officieel begon, hadden meerdere kopers hun in teresse al uitgesproken. De appartementen worden verkocht door ZwinRegio Vast goedmakelaars. TERNEUZEN Blij maar zeker ook trots overhandigde Miranda Eek hout zaterdagmorgen een cheque van 12.227 euro aan de kinderboer derij Terneuzen. Het resultaat van een actie die Miranda via internet opzette om de herten op het ter rein te redden. De dieren zouden mogelijk ver dwijnen, omdat er geen geld was om het hekwerk rondom het her- tenverblijf te vernieuwen. Cath- leen van de Wege en Daan Over toom, met cliënten van stichting Tragel werkzaam op de boerderij, namen de cheque in ontvangst. In coronatijd mocht de kinder boerderij geen bezoekers ontvan gen en daardoor kwam er ook geen geld binnen. En dat was juist hard nodig om zo'n 240 meter hekwerk te vervangen. Miranda, die vlak bij de boerderij woont: ,,Deze dieren moeten blijven, ze zijn een beeldbepalende factor op deze prachtige boerderij. Daarom zette ik een inzameling op", ver telt ze. ,,Natuurlijk heb je een streefbedrag in je hoofd. Als ik tienduizend euro bij elkaar kon scharrelen, zou ik al de koning te rijk zijn." Na een week stond de teller al op ruim twaalfduizend euro. ,,Daar word ik echt emotio neel van. Je ziet dat mensen uit Terneuzen en ook van buitenaf de kinderboerderij een warm hart toedragen." maandag 13 juli 2020 VL Voor de twintigste keer op pad voor armen in Kosovo Bob Maes ir ShSk V*' 4 r Kijk op de site bij /video Voor de 20e keer begint Christiaan Mensinga vol positieve energie aan zijn tocht. foto anne hana -Christiaan Mensinga HALVE PRIJS Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614 082 Bij ziekenhuis ZorgSaam Blije gezichten en veel dank over en weer. Miranda Eekhout (links) overhandigt het opgehaalde bedrag aan Cathleen van de Wege en Daan Overtoom van Tragel. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48