FDF-voorman Wieggers: 'Ik ben een boer, geen crimineel' NIEUWS 3 Botsing mogelijk oorzaak van crash verongelukte zweefvliegers 'Tragisch en puur toeval' De verslagenheid bij de zweefvliegclubs in Lemerveld en Soesterberg is niet te beschrijven. Zaterdag kwamen twee van hun leden, Lars Berendes (29) en Sjors van Loon (25), bij een tragisch ongeval om het leven. Een botsing is mogelijk de oorzaak van de crash gisteren boven het Duitse Dülmen, waarbij zweef vliegers Lars Berendes en Sjors van Loon verongelukten. Volgens de Duitse politie van Recklinghausen was Sjors op een afstand van het wrak gevonden. Lars werd in zijn vliegtuig aangetroffen. Dat ze nog geleefd zouden hebben na het neerstorten is onmogelijk. Botsingen tussen zweefvliegers komen nooit of bijna nooit voor. Een mogelijkheid kan zijn dat de vliegers onder elkaar vlogen en dat één van beiden thermiek heeft ge pakt en van onderaf de bovenste vlieger heeft geraakt. Zweefvlie gen gaat op zicht, je kunt overal kijken behalve onder je. Ze vliegen op thermiek, van wolk naar wolk, onder die wolk zit de thermiek. Die dag waren er qua weer of ther miek geen bijzonderheden. Iedere vlucht wordt geregistreerd, maar er is geen zwarte doos. Aan boord hebben zweefvliegers een boordcomputer en staan via radio verbindingen contact met elkaar. Verslagenheid Bij Aeroclub Salland in Lemeler- veld is de verslagenheid groot. Er wordt deze zondag niet gevlogen. Alle zweefvliegtuigen staan aan de grond. Bij de de club is een minuut stilte in acht genomen voor de iS#!* m 29-jarige Lars Berendes. ,,Hij is bijna letterlijk hier geboren'', ver telt vriend en zweefvlieger Niels Reimink (31). Veel heeft hij niet geslapen vannacht. Tot half vier in de ochtend hebben ze met vijftig mensen op de club gezeten. Lars kwam hier van kinds af aan. Ook zijn vader en oudere broer Sven zijn lid van de zweefvliegclub en zeer ervaren vliegers. Op zijn 14de vloog Lars al. Voorzitter Jeroen Neeleman kent het gezin Berendes goed. ,,Zijn vader en ik vliegen hier al veertig jaar. En zo lang als hij leeft ken ik Lars. Een ontzettende vro lijke gedreven jongen die heel goed snel kon vliegen.'' Dat wed strijdelement vond Lars geweldig. Niels: ,,Hij kon de condities heel goed inschatten en de juiste keu zes maken. Hij was uitzonderlijk goed. Hij zat in de top 20 van Ne derland.'' Veilig Zweefvliegen is een veilige sport, zeggen de beide mannen. Het is een kleine sport, zo'n 13 clubs met 4500 leden en zeker degenen die het intensief doen kennen elkaar allemaal. Sjors en Lars waren bei den lid van de juniorenkernploeg. Lars vertrok die ochtend uit Leme- lerveld, Sjors vanuit Soesterberg. Veel vliegers vertrekken richting Duitsland. In Soesterberg is de verslagen heid al even groot. Er zijn zo'n GILZE-RIJEN tweehonderd leden en de familie van Sjors bijeen. Natasja van der Neut van de Amsterdamse Club voor Zweefvliegen had Sjors die ochtend zien vertrekken. ,,Het was een prachtige dag. Ik dacht nog: lekker, Sjors is er vroeg bij. Zweef vliegen was zijn leven, hij vloog op zeer hoog niveau." Zelf ging ze ook richting Duits land die dag. ,,Toen ik mijn toestel aan de grond had gezet, kreeg ik het telefoontje van de Duitse poli tie, dat er een ernstig ongeval was gebeurd. We dachten toen nog dat de jongens misschien nog leefden. De dag kreeg een gitzwarte rand." Voorzitter Neeleman had die ochtend nog uitvoerig met Lars zijn vader staan praten. In de mid- dag belde zijn eigen zoon, ook die ochtend opgestegen, dat hij de te rugweg niet ging halen en geland was in een weiland. Onderweg kwam het telefoontje van het on geluk. ,,Het was onwerkelijk. Ik wist dat de vader van Lars nog in structieles op het veld aan het ge ven was. Iemand moest hem dus gaan vertellen dat Lars was omge komen. Tegelijkertijd kreeg ik al lerlei apps van de jonge jongens die berichten hadden gezien over het ongeluk, of het echt Lars was." Niels Reimink zucht: ,,De Duitse krant Bild was er snel bij. Het was niet te misken nen. Drie keer googelen en je weet eigenlijk al zeker dat hij het is. Ik zag de foto van het gecrashte vlieg tuig...'' Het moeilijkste vond hij de telefoontjes van vrienden van Lars die naar de club belden. Zeg alsje blieft dat het Lars niet is, vroegen ze, want hij neemt niet op. ,,Dat valt zwaar. Dan ben je wel ge sloopt.'' Hoe en waarom De safetymanager van de club is meteen met de vader en moeder van Lars naar Duitsland gereden om naar de plek te gaan waar het gebeurd is. Midden in de nacht verschijnen vader en moeder Be rendes bij de club. Neeleman: ,,Je valt elkaar in de armen.'' Het is niet dat iemand het echt beseft, dat Lars er niet meer is. Neeleman: ,,Zijn vader is totaal verslagen. Het dringt niet tot hem door." Het hoe en waarom van het on geluk, daar houden ze zich op de club niet eens zo mee bezig. Ze hebben vertrouwen dat dat wordt goed uitgezocht. Niels: ,,Ik denk aan Lars, aan wat we samen had den.'' Jeroen Neeleman: ,,Ik denk alleen maar aan zijn ouders en broer, hoe zij straks verder moe ten.'' Spijt? Melkveehouder Thijs Wieg gers uit Mariënvelde, het gezicht van de boerenprotesten in de Ach terhoek, zou niet weten waarom. Hij heeft 'een bewogen weekend' achter de rug. Vrijdag belandde hij in de cel, nadat hij in de nazit van het boerenprotest een conflict met een motoragent had gekregen. Het protest op vrijdag, bij het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL), verliep volgens hem vlekkeloos. ,,De sfeer was goed, er was niets aan de hand. Voor ons is dat belangrijk, want zo komen we verder.'' Toen de boeren op de weg terug naar eigen zeggen een hapje wilden gaan eten bij een McDonald's bij Bleiswijk, werden ze tegengehou den door de politie. Wieggers stapte uit de cabine van zijn trekker en probeerde het gesprek met de motoragent aan te gaan. De voorman van Farmers De fence Force (FDF) klom weer in zijn trekker en startte de motor. De mo toragent sprong ervoor, trok zijn wapen en richtte die op de cabine. Wieggers werd na een woorden wisseling gearresteerd. Hij kreeg te horen dat de aanklacht poging tot doodslag op een agent luidde. „Bui tenproportioneel", vindt hij. In de loop van de zaterdag werd volgens hem de aanklacht veran derd naar bedreiging van een agent. Pas aan het einde van de middag kreeg hij te horen waarom de boe ren werden tegengehouden. Het distributiecentrum van super marktketen Hoogvliet ligt échter de McDonald's en de politie vreesde voor een blokkade. Wieggers: ,,Maar het was helemaal niet de be doeling daar heen te gaan." ,,Als het OM hier echt een straf zaak maakt dan kunnen we de boel ook omdraaien. Ik werd bedreigd bWwrW door een agent met een getrokken pistool. Ik ben een boer, geen crimi neel", zegt Wiegers. De politie Rot terdam, die het onderzoek naar de arrestatie van Thijs Wieggers doet, wil geen toelichting op de gang van zaken geven. Trekkerprotest Boeren mogen in het noorden van het land sinds vanochtend weer met landbouwvoertuigen zoals trekkers demonstreren. Het verbod daarop wordt niet verlengd, hebben de veiligheidsregio's Groningen, Drenthe en Friesland bekendge maakt. Ze lieten echter wel een waarschuwing uitgaan: dat de pro testen met trekkers weer zijn toege staan, betekent geen vrijbrief voor de protesterende boeren. maandag 13 juli 2020 GO 'Zeg dat het Lars niet is...' Phaedra Werkhoven Lemelerveld/Soesterberg VM" I I»' De resten van een van de twee gecrashte zweefvliegtuigen, waarbij twee Nederlanders omkwamen. foto arnulf stoffel/dpa Vliegbasis - j Vliegbasis Lv 1. v Gilze-Rijen Gisteren gebeurde nog een dodelijk ongeval met een zweefvliegtuig, op vliegbasis Gilze-Rijen. Daarbij kwam een 37-jarige pilote om het leven, haar toestel crashte tijdens het opstijgen. Volgens Sijmen de Vries van de Ko ninklijke Neder landse Vereni ging voor Luchtvaart is het puur toe val dat beide incidenten in één weekend gebeurden. ,,Het was fantastisch vliegweer met wolken velden, zon en weinig wind.'' Ongevallen met fatale afloop gebeuren zelden in de zweef- vliegsport. De afgelopen twin tig jaar ging het in Nederland twee keer eerder mis; de laat ste keer vijf jaar geleden. Dat er twee toestellen in de lucht botsen, komt bijna nooit voor. Aero club Salland <0. Soesterberg Het protest van Achterhoekse boeren bij Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL) in Leidschendam eindigde vrijdag abrupt voor boerenvoorman Thijs Wieggers uit Mariënvelde. Hij zat een nacht en dag in de cel omdat hij met zijn trekker een agent bedreigd zou hebben. Marcel Hut Rick Aalbers Mariënvelde ï«OI?«|C Thijs Wieggers is de oprichter van FDF Oost-Achterhoek. foto JAN RULAND VAN DEN BRINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3