Deze plekken in huis vergeet je schoon te maken POETSEN 9 MARJA MIDDELDORP Het huishouden hoeft helemaal niet vervelend te zijn, zeker niet als je de fijne trucjes kent. Daarom deelt schoonmaakgoeroe Marja Middeldorp elke week een handige schoonmaak- of opruimtip. Deze week helpt ze met plekjes die je snel over het hoofd ziet. Ook Marja Middeldorp zelf maakt nog weleens mee dat ze een plek tegenkomt die veel viezer is dan ze zou willen. ,,Ik was in mijn nieuwe huis dozen aan het uitpakken en dacht ineens: wat heb ik een koppijn. Het re gende buiten en er stond geen raam open. Bleek dat het ventilatierooster helemaal dicht zat van het stof. Het zijn dat soort hoeken en gaten in het huis die óók onderhoud nodig hebben. En omdat ze daadwerkelijk boven je hoofd zit ten, kijk je er al snel overheen." Benodigdheden Stofzuiger, schroevendraaier, trap, siliconenspray, ragebol, geladderde panty, schaar, watje, thee TIP 6 Kinderen geen bezwaar Ook met kinderen kun je micro- avonturen beleven. Bak pannen koeken met ze op een gasstelletje of laat ze opblijven tot de zon op een mooie plek ondergaat. TIP 1 Kijk met vakantieblik Bedenk wat je het liefst doet op vakantie. Ben je bijvoorbeeld gek op de fysieke uitdaging van een grote trekkingstocht? Loop dan eens van je werk terug naar huis, als dat een behoorlijke afstand behelst. Als je op vakantie graag een stadstour doet, ga dan eens met een gids op stap in je woonplaats. Je zult mer ken dat als je dit soms doet, je steeds meer mogelijkheden ziet. TIP 2 Bedenk een doel Een vallende ster zien, zelf je eten bij elkaar zoeken in de natuur of het uitzicht zien vanaf een heuvel. Schrijf eens op wat je leuk lijkt en kijk daarna pas of dat in jouw omgeving haalbaar is. Dat zal vaker zo zijn dan je misschien denkt. TIP 3 Bekijk je omgeving Open Google Maps en bekijk waar groen of water is waar je nog nooit bent geweest. Als je op de knop 'satellietweergave' drukt, kun je zien om wat voor natuur het gaat. En als je er je locatie van maakt, leidt google je er ook nog naar toe. De app Maps.Me kan ook handig zijn, omdat deze geen internet verbruikt. Komoot is ontwikkeld voor wandelaars en fietsers en geeft kant-en-klare routes in jouw omge ving weer. Geen zin in apps? Een ouderwetse kaart van je omgeving werkt natuurlijk ook, al moet je het dan doen met de kleuren blauw en groen, zonder satellietbeelden en zonder routebeschrijving. TIP 4 Bedenk wat wél kan Heb je geen tent? Boek dan een yurt, drijvend vlot of huisje voor één nacht. In België zijn er 'bivaks', plekken waar je legaal kunt wild- kamperen, en in Nederland kun je slapen bij de boswachter of in een van de trekkershutten. Heb je geen tijd voor een nachtje weg? Thuis slapen kan ook een klein avontuur zijn. Logeer op je dakterras, in de tuin, of in de woonkamer naast de openslaande deuren. TIP 5 Kies een ander vervoermiddel Behalve de benenwagen of de fiets zijn er nog tal van opties om je omgeving te ontdekken. Heb je weleens aan een kano, step, tandem of stand-up paddle board gedacht? Rooster Marja steekt meteen maar van wal over het rooster. ,,Er zit zo'n touwtje aan waarmee je hem open of dicht kunt doen. Dat liep niet soepel. Terwijl frisse lucht in huis noodzakelijk is. Dus ik heb de schroeven eruit gedraaid en het rooster losgemaakt. Daarna heb ik alle stof met de stofzuiger eruit gezo- gen. Het mechanisme waarmee hij open en dicht gaat, had wat siliconenspray nodig." „Bedenk dat je dit soort roosters ook op je slaapkamer hebt. Het is reuze prettig als je er weer doorheen kunt kijken. Het blijft koeler in huis en je kunt weer beter ademhalen. O, bedenk wel dat je even de vensterbank leeg maakt als je aan het werk gaat." 'Door de panty over het plafond te wrijven, wordt hij statisch' Spinrag ,,Ik hoop dat iedereen een ragebol heeft, want dat is handig als je spinrag wilt weghalen. Maar ik heb nog een trucje. Pak een geladderde panty, die doe je toch niet meer aan, en knip de benen eraf. Het broekje doe je om de ragebol. Ik ben dol op spinnen, maar dat spinrag is echt vies. Door de panty over het plafond te wrijven, wordt hij statisch en trekt stof aan. Als je toch bezig bent, doe dan ook eens de deur open en ga met de ra gebol langs het scharnierpunt. Wordt ook vaak vergeten!" Lichtknopjes ,,We zitten de hele dag met handen aan licht knopjes. Hoe vaak maak je die schoon? Pak een watje, doe er een beetje thee op en ga met dat watje langs de lichtknopjes. Niet kleddernat, hè? Thee is geweldig, het maakt niks kapot. Moet je eens zien hoeveel vuil er vanaf komt!" GO MAANDAG 13 JULI 2020 Paulien van der Werf wandelt uit haar werk geregeld naar een camping. foto corné sparidaens Marja Middeldorp brengt haar Schoon- maaktip van de Week ook in video's, te zien op de site van deze krant /wonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37