zomer Avontuur vind je ook dicht bij huis VANDAAG Ooit de zonsopkomst willen zien in de Afrikaanse jungle, of een kanotocht door Zweden maken? We associëren avontuur met vakantie. Maar veel belevenissen zijn ook dichtbij te vinden. Fiets naar je werk of sta vroeg op en ontbijt op de heide. Ga, kortom, op micro-avontuur. WÊmr^ WATTE DOEN? 4. De jungle in Nederland 1. Puzzelen als een pro 2. Voorlezen over corona 3. Nick en Simon in de Tuin et idee achter micro- avontuur is simpel: je blijft dichtbij huis, het heeft weinig impact op het milieu, het is goed koop, simpel, van korte duur en net even buiten je comfortzone. Hoe je jezelf uitdaagt is heel persoonlijk en verschilt dus voor iedereen. Bij voor keur ga je eropuit voor of na je werk, of in het weekend. Want tussen 17.00 en 9.00 uur zit een hoop tijd. Vaak vullen we die met routineuze activiteiten: koken, bankhangen, boodschappen doen of een vrien denbezoek. ,,Mijn micro-avonturen voelen daarom als bonus'', vertelt blogger en micro-avonturier Paulien van der Werf (27). ,,Zo wandel ik uit mijn werk geregeld naar een cam ping in plaats van naar mijn huis in Roden. Laatst ben ik met een vrien din om zes uur opgestaan om in een meer in de buurt te zwemmen. Twee uur later zat ik achter mijn bu reau.'' Tijd en geld Engelsman Alastair Humphreys bedacht in 2011 het concept micro- avontuur. Humphreys is een rasavonturier: hij fietste in vier jaar de wereld rond, roeide over de Atlantische Oceaan en doorkruiste de woestijn. Als hij over zijn reizen vertelde, vlogen de oeh's en ah's hem om de oren. ,,Mensen reageer den vaak dat ze niet zo avontuurlijk zijn als ik. Maar gebrek aan tijd en geld bleken de grootste obstakels'', schrijft Alastair in zijn boek Micro- adventures. Dat triggerde hem om avonturen voor iedereen toeganke lijk te maken en de barrières weg te nemen. Want volgens de Engelsman gaat avontuur niet over een gebeurte nis, maar om een levensinstelling. Voor trekkings- en wildernisgids Jeffry Oonk (49) kan het bijvoorbeeld niet meeslepend genoeg zijn. Zo rolskiede hij vanaf zijn woonplaats Rhenen honderd kilometer over de Utrechtse Heuvelrug. En hoewel een micro-avontuur bij voorkeur begint zodra je de deur uitstapt, behoren andere provincies volgens Jeffry ook tot de mogelijkheden voor meer daagse micro-avonturen. Zo wan delde hij 24 uur in Zeeland waarbij hij, illegaal (wildkamperen is in Nederland verboden), in de buiten lucht sliep. Ook voer hij in oude binnenbanden van een vrachtwagen de Swalm in Limburg over. ,,Ik begrijp dat niet iedereen zoiets in de schuur heeft liggen, maar laat je niet tegenhouden door wat je niet hebt, wil ik maar zeggen.'' Vakantieblik Maar een micro-avontuur hoeft niet extreem te zijn, zegt Stephanie Pander. Zij ging voor haar boek We blijven thuis op micro-avontuur. Zo kanode ze door de wildernis van de Biesbosch en reed ze langs landwin- kels op zoek naar lokale producten. ,,Ik leerde met een vakantieblik naar mijn woonomgeving kijken'', legt Pander uit. ,,Ik doe wat ik het liefst op vakantie doe, maar dan in mijn eigen omgeving. Omdat ik gek ben op eten, ben ik in Drenthe met een wildplukker op zoek gegaan naar eetbare bloemen. Dat doe ik nu ook in mijn woonplaats Amsterdam, dan met de app Wildplukwijzer. Zo is elk ommetje een klein avontuur.'' WAT Rubiks kubus voor gevorderden. WAAROM Vandaag, op de verjaardag van de Hongaarse architect Erno Rubik, is het Interna tionale Puzzeldag. En dat vier je het best met Rubiks beroemdste uitvinding, de Rubiks kubus. Kun je deze pittige puzzel snel oplossen? Kijk dan eens op de site van Speedcubing Nederland en vergelijk de tijden met kampioen Mats Valk. WAAR Op kubuswedstrijden.nl vind je recordtij den en lokale wedstrijden. WAT Een voorleesboek WAAROM Kan een voorleesboek de afgelopen maanden voor kinderen begrijpelijk maken? De Vlaamse Katelijne Depoortere doet een poging met Een kroon voor mama, over een berengezin waarin moe der beer plots in haar el leboog niest. Wie nog meer over de pandemie wil voorlezen, kan ook Het regent limonade van Tamara Hartman en Sem blijft thuis van Robin Bach Kolling proberen. WAAR Een kroon voor mama, Katelijne Depoor tere, Van Driel Publishing, €9,95. Het regent limo nade van Tamara Hartman, €19,-. Sem blijft thuis, Robin Bach Kolling, gratis op semblijftthuis.nl. WAT Concert in een restaurant WAAROM Om deze schrale festivalzomer wat op te fleuren, komt restaurant de Brielsche Aap met een alternatief. Onder de naam De Tuin van 2020 serveren zij twee maanden lang eten onder muzikale begeleiding van grote Nederlandse namen. Vanavond met Nick en Simon, later deze week volgen o.a. Alain Clark en Lil Kleine. WAAR De Brielsche Aap, Kaaisingel 2, Brielle, detuinvan2020.nl. WAT Exotische planten en dieren WAAROM Mis je het zomerse weer van de afge lopen weken? Misschien dat een bezoek aan de jungle je opvrolijkt. Het vliegtuig hoef je niet te pakken, want de jungle vind je gewoon bij de Orchideeën Hoeve in Flevoland. Er zijn ook exoti sche dieren zoals flamingo's en leguanen. WAAR Oosterringweg 34, Luttelgeest. Reserveren is verplicht. MAANDAG 13 JULI 2020 GO LISA HISSINK süH - ~r£ '4 '.ff' 1'. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36