Boekentip zomerhit n IJsland is het altijd koud Oh nee, niet nog een keer... O O) 6 Thom Ummels laat zich niets aanpraten. En ook niet de wet voorschrijven. De gevestigde media kunnen hem nog meer vertellen. Sinds hij in 2015 uit Rotterdam naar Vlissingen kwam voor de liefde heeft hij van zich doen spreken. ,,Ik ga niet graag met de massa mee." In de boeken van Arnaldur Indridason (Reykjavik, 28 januari 1961) schijnt nooit de zon. Het is altijd koud. Zelfs in hotelkamers of bij mensen thuis. De winter staat altijd voor de deur, kort na een regenachtige zomer. Windstil is het ook nooit. En de IJslanders wo nen allemaal in vochtige huizen, waar het muf ruikt en de geur van svid (schapenkop, een delicatesse naar het schijnt) overheerst. In dat land werkt inspecteur Erlendur Sveins- son. Een narrige man, herhaaldelijk geplaagd door herinneringen aan zijn overleden broer tje. Erlendur zelf werd als kind gered uit een sneeuw storm. Zijn broertje is nog steeds vermist. Het is een terugke rend element in de boeken van Indrida- son. Wat maakt de verha len over Erlendur dan toch het lezen waard? De vele plot wendingen. Als je halverwege het boek denkt dat hij de moorde naar bijna te pakken heeft, verandert opeens het verhaal. De beoogde moordenaar is name lijk ook slachtoffer. Die verteltrant maakt dat de boeken van Indridason tot het einde span nend blijven. Begin je aan het eerste boek, Maandagskinderen, dan móet je ze allemaal le zen. Gaandeweg ontwikkel je vanzelf sympa thie voor Erlendur. Sommige liedjes gaan nooit meer uit je hoofd. Zeker niet als je er een hele zo mer mee wordt geïnjecteerd. Tegen wil en dank plantte Bobby Vinton zijn hit Sealed with a Kiss voor eeuwig in mijn brein. Het ge beurde in de zomer van 1972, toen ik als scho lier mijn zakgeld in een boomgaard in Kapelle verdiende. We dunden appelbomen uit, zodat er de ideale maat supermarktappels - 7 tot 8 centimeter in dia meter - aan zou /EALED WfTH A Klif groeien. Een draagbare radio hielp ons door het geestdodende werk heen, maar Bobby Vinton maakte de kwaal helaas nog er ger. Om de haver klap draaiden de radiostations Sealed with a Kiss. Een liedje dat aanleunt tegen smartlap- perij. Mierzoet en tekstueel nogal puberaal. Over een eindigende vakantieliefde en de po stale verlangens die erop volgen. Met een kusje op de envelop natuurlijk. Elke keer als ik Sealed with a Kiss hoor, ben ik terug in 1972. De wanhoop nabij in een snikhete boomgaard. 'Bobby Vinton, oh nee, niet nog een keer...' Elke maandag laat op deze plek een Zeeuw van zich horen die met zijn of haar mening tegen de stroom ingaat. Vandaag Vlissingen Thom Ummels. Hij wil niet van een uitke ring leven, maar in de Zeeuwse horeca had hij het snel gezien. ,,Ik heb 23 jaar ervaring in zaken door het hele land. De Zeeuwse ho reca is verschrikkelijk. Je wordt overal beter behandeld dan hier. Ik heb er 2,5 jaar lang alles van meegekregen. Je bent een Ali Express-wegwerp-pro- duct. De horeca in de Randstad is voor een werknemer het allerbeste. Daar is personeelsbeleid veel beter ontwikkeld. Het ligt aan de toeris tensector. Die gasten zijn hier even, maar komen toch niet terug." Ummels begon een hondenuit- laatdienst. Per bakfiets. Maar rond zijn woning in de Vlissingse binnen stad zijn er weinig plekken waar honden vrij kunnen rennen. ,,Ik ben ermee gestopt vanwege het ruimte gebrek." Ummels bezorgt nu de och tendkranten en 's middags post en pakketten. De Vlissinger legt zich niet neer bij geboden en verboden die hem onzinnig toeschijnen. Lang voerde hij actie tegen het Vlissingse beleid dat honden, en zeker loslopende, van de stranden en de glooiing onder de boulevards weert. Zijn hondenuit- laatdienst bracht hem veelvuldig in conflict met de buitengewoon op sporingsambtenaren. Hij gelooft nog steeds dat de boa's het speciaal op hem voorzien hadden, omdat ande ren die honden op de glooiing los lieten lopen, buiten schot bleven. ,,De glooiing wordt sinds jaar en dag gebruikt door hondenbezitters. Het zal aan mijn neus gelegen hebben. Vanaf dag één dat ik daar kwam, moesten ze mij hebben. Ik zocht lo caties waar andere honden al loslie pen. Er is zo weinig ruimte in het centrum. Het strand bij Westduin is gewoon te ver. Niet iedereen heeft een Ferrari onder zijn reet." Vorig jaar plaatste de 'dwarsden- ker' video's van conflicten met de handhavers op YouTube. Hij blurrde de gezichten van de boa's nadat bur gemeester Bas van den Tillaar hem schriftelijk sommeerde de video's te verwijderen onder dreiging met 'ju ridische stappen'. ,,De filmpjes staan er nog steeds. Ik heb niets meer ge hoord." Gelijk ,,Ik ben aan een boek bezig over mijn jaren als hondenuitlater. Ik heb uit eindelijk wel gelijk gekregen, hé. Na vijfjaar", lacht hij. Een maand gele den kreeg een voorstel om de glooi ing toch vrij te geven voor loslopende honden een nipte meerderheid in de gemeenteraad. Op de uitnodiging om deel te ne men aan deze serie over dwarsden- kers en tegendraadse Zeeuwen zei Ummels direct ja. ,,Ik vind het een geuzentitel. Ik denk anders, niet per se dwars. Je komt vaak maar één ge luid tegen. Dat volgt een vaste lijn, het nieuws gladgestreken, makkelijk verkoopbaar en zonder haken en ogen. Ik vind mainstream media niet interessant." ,,Je mening mag stevig zijn. Je me ning mag hard zijn", stelt de Vlissin- ger. Daar gaat-ie: ,,Corona is een grote storm met bullshit. Ik ben vanaf dag één niet meegegaan met de corona-maatregelen. Het was té ab surd. Te ver buiten normaal. Ik ben gaan zoeken op alternatieve media. Het is niet logisch om een land op slot te zetten. Ik ben kritisch en dat is terecht gebleken. Het is een milde griepepidemie. Niet dodelijk, alleen voor mensen boven de zeventig met onderliggende ziekteoorzaken. Het is niet levensgevaarlijk. De maatregelen sneden geen hout. Handgel doodt je lichaamseigen bacteriën, dan heb je minder weerstand en word je nog zieker." ,,Ik ken geen mensen die corona hebben opgelopen. Het klinkt heel maandag 13 juli 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft chef nieuwsdienst Ab van der Sluis elke dag een inkijkje in zijn boeken kast. Verslaggever Frank Balkenende kiest een zomerhit uit. ARNALÜUR INDRIDASON MAANDAGS KINDEREN f ORIGINAL UIT VERSION DOtW VINTON 'Corona is een grote storm met bullshit' Claudia Sondervan Vlissingen S Thom Ummels: 'dwarsdenker is een een geuzentitel'. FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34