Als mensen niet meer kunnen reizen, kan de kunst dat nog wel Iconische Mini's toeren door Zeeland 5 Ook buitenlander naar shop m a 1 A ?i i ,,Van mij mogen ze komen hoor", zegt een medewerkster van Cof feeshop Purple resoluut. Met 'ze' bedoelt ze klanten van over de grens - met name België, Duits land en Frankrijk - die in Neder land softdrugs willen kopen. Nu moet ze die groep klanten de deur wijzen. Volgens het ingezetenen- criterium mogen enkel mensen die in Nederland wonen iets bij de shop komen halen. Maar dat betekent niet dat die Belgen, Duitsers en Fransen het la ten afweten, legt de medewerkster uit. ,,Ze komen toch wel", zegt ze. ,,Als wij ze niks mogen verkopen, dan gaan ze voor de deur staan en kopen ze van straatdealers - dan is er overlast. Als ze naar binnen mo gen, is de overlast weg." Bedrijfsleider Billy Brenters ver telt hetzelfde verhaal. ,,Er staan tel kens dealers voor de deur, die moe ten we continu wegsturen. Laat ze het dan liever bij ons halen." Ook om praktische redenen zou het voor de coffeeshops fijn zijn als ze weer iedereen mogen bedienen, legt Brenters uit. ,,Het is voor ons ook lastig om het woonland van elke klant te controleren, zeker op momenten dat het heel druk is." Henk Boerhof (62) woont in het appartementencomplex naast Cof feeshop Purple. Hij beaamt dat er op het moment geregeld overlast is in de Aagje Dekenstraat. ,,Ze vallen me iedere keer lastig, ik word zelf ook continu aangesproken", zegt Boerhof. ,,En ik kom zelf uit Am sterdam, dus ik ben wel wat ge wend met drugsdealers." De inwo ner van Vlissingen denkt dat het loslaten van het ingezetenencrite- rium een prima oplossing zou kun nen zijn voor de overlast door Het lijkt me stukken beter dat iedereen in de coffeeshop drugs koopt en niet op straat straathandel. ,,Van de coffeeshop zelf heb ik absoluut geen last", legt hij uit. ,,Dus het lijkt me stukken beter als iedereen gewoon daar zijn drugs koopt en niet op straat." Niet alle Vlissingse raadsleden vinden het loslaten van het ingeze- tenencriterium een goed idee. De PSR gelooft niet dat overlast erdoor zal afnemen; SGP en CU zijn prin cipieel tegen de verkoop van drugs. Een aantal partij en pleitte voor ver huizing van de Vlissingse coffee shops naar buiten de stad. Coffee shop Aarden in de Vlissingse Nieuwstraat was niet beschikbaar voor commentaar. ,,Ik zag een foto van een weggetje in Zeeuws-Vlaanderen met een betonblok en een bord: 'verboden voor alle verkeer'. Dat vond ik bij zonder", vertelt Hans Overvliet in ruimteCaesuur, de galerie aan de Lange Noordstraat die hij al sinds 1995 met zijn partner Willy van Houtum beheert. Het fascineerde de kunstenaar dat grenzen plotse ling vanwege een virus gesloten werden. Tegelijkertijd zette dit hem aan het denken over de van zelfsprekendheid waarmee we tot nu toe reisden. ,,Een van de dingen die ons be loofd wordt, is dat we overal naar- toe kunnen. Als we bijvoorbeeld op vakantie naar Bali willen, dan kan dat. Er staan dan zelfs allemaal mensen klaar om koffie voor ons te zetten en eten voor ons te koken. Maar voor hoeveel mensen geldt dit eigenlijk? Enkele honderden Voor hoeveel mensen geldt dat, dat ze overal naartoe kunnen reizen? miljoenen mensen kunnen op die manier reizen; miljarden anderen moeten op hun plaats blijven." Met die gedachte begon de affi che met bagagestukken - onder meer koffers, rugzakken en strand- tassen - vorm te krijgen. Overvliet vertelt hoe hij het concept voor legde aan bevriende kunstenaars. ,,Iemand zei: er moeten meer dure spullen op. Dus ik voegde een tas van Louis Vuitton toe. Maar er staan ook plastic boodschappen- tasjes op, want er zijn mensen die daarmee een grens over gaan", legt hij uit. Overvliet besloot aan vrien den te vragen of zij de poster in verschillende landen wilden op hangen en fotograferen. ,,Dat zit ook wel een beetje in mijn werk wijze: ik vind het ontzettend leuk om dingen met mensen samen te doen." Kunstenaars, vrienden en ken nissen van over de hele wereld bo den hun hulp aan. De poster is al op tientallen plekken gefotogra feerd, waaronder Schotland, Noord-Macedonië en Gaza. Dat was op de ene plek makkelijker dan op de andere. Een affiche dat hij naar Antwerpen stuurde, deed er ruim twee weken over. Mensen in Zuid-Amerika raadden hem zelfs af de poster op te sturen. ,,Ze zeiden: die komt nooit aan. Dus zij gaan de poster zelf downloaden en uitprinten", zegt Overvliet. De fo to's hangen tot eind augustus in de Wandelkerk in Middelburg. ,,We begonnen ongeveer een jaar geleden met acht auto's", zegt Sharon van Veen (21) uit Kamperland. ,,De volgende meet waren het er drieëntwin tig, en nu zitten we tegen de honderd wagens." Van Veen ontmoette haar Belgische vriend Benjamin Trusgnach (40) op zo'n meeting. Zaterdag ochtend reden ze - elk in hun ei gen Mini - naar het Zepterrein, waar ze de deelnemers ontvin gen en uitleg gaven. ,,We waren een maand bezig met de organi satie", zegt Trusgnach. We gaan achter elkaar rijden in vier groe pen, en met een app kan ieder een de route volgen." Iconische auto Wat maakt een Mini Cooper nou zo bijzonder? ,,Het is een iconische auto", zegt Floris uit Reden, die speciaal voor deze minimeet naar Zeeland kwam. ,,En hij rijdt heerlijk. Als je een maal in een Mini Cooper gere- den heb, dan wil je niets anders meer." De wagens komen in allerlei vormen en kleuren. De een maakt een flink lawaai, de ander heeft een open dak en weer een andere Mini is uitgedost met knuffels. ,,Er zijn geen twee Mi ni's hetzelfde", zegt Gert Brou wer (50) uit Wolphaartsdijk. ,,Er zijn zo veel opties om de auto te personaliseren. In 2005 kocht ik mijn eerste Mini. Toen waren er maar drie in heel Zeeland; nu zie je ze overal." Brouwers be dacht de route die zaterdag ge reden werd, onder meer langs Wolphaartsdijk, Borsele en Yer- seke. ,,Zo veel mogelijk langs de kust en zo min mogelijk stop lichten." maandag 13 juli 2020 Wietkoper moet van de straat af De poster van kunstenaar Hans Overvliet reist de wereld over: 'Er staan ook plastic boodschappen- tasjes op, want er zijn mensen die daarmee een grens over gaan.' foto lex de meester Eerst was er de wietpas. Toen het ingezetenencriterium. Alle bei ingevoerd met het idee drugstoerisme tegen te gaan. De realiteit lijkt anders te wer ken. Het drugstoerisme in Vlis- singen lijkt niet gestopt, maar verplaatst: van de shop naar de straat. Dat moet anders, besloot de Vlissingse gemeenteraad donderdag. De meerderheid stemde voor een proef waarbij het ingezetenencriterium komt te vervallen. Hoe denken de cof feeshops en omwonenden hier zelf over? Myrthe Prins Vlissingen -Henk Boerhof, buurman coffeeshop Purple Hoe vanzelfsprekend is het dat we grenzen kunnen overste ken? Veel Nederlanders hoeven pas sinds de coronacrisis over die vraag na te denken. Juist nu wij minder mobiel zijn, bedacht kunstenaar Hans Overvliet een project dat de hele wereld over reist. Middelburg -Hans Overvliet De sfeer zit er goed in zater dagochtend op het Zepter- rein in Middelburg: tientallen Mini Coopers hebben zich verzameld op het parkeerter rein naast de KFC. Van alle uithoeken van Nederland - én België - kwamen ze hierheen voor de Minimeet van Mini Cooper Club Zeeland. Myrthe Prins Middelburg Bijna honderd mini's rijden door Middelburg en er zijn er geen twee het zelfde. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33