Formule 1 GP Oostenrijk Idolaat van de kermis ZEELAND 3 Ga naar pzc.nl/formulel i fi i Gisteren vond de tweede GP race plaats in Oostenrijk op het circuit Red Bull Ring. Heb je dit gemist? Of wil je de hoogtepunten nog een keer terugkijken? Bekijk de samenvattingen van de vrije trainingen, kwalificaties en natuurlijk de echte race. om voor het eerst weer op de ker mis te staan, maar ik maak me ook zorgen. Stel dat we moeten afbre ken omdat mensen zich niet aan de regels houden of omdat het vi rus weer oplaait, zoals gebeurt in andere landen? Dan gaat het me alleen maar geld kosten. En dat terwijl ik al driekwart van dit sei zoen ben verloren." De Rijcke toog vorige maand nog naar Den Haag om samen met collega's aandacht te vragen voor de problemen in de kermis- branche. Hij vindt de huidige co ronamaatregelen zo krom als een hoepel. ,,Ik kan er geen touw meer aan vastknopen. Je mag wel met zijn vijven of meer samen in een auto zitten. Ook met mensen die je niet kent. Maar daarbuiten geldt dan weer gewoon die 1,5 meterre- gel. Neemt niet weg dat wij ons als kermisexploitanten prima aan al lerlei regels kunnen aanpassen, zoals ze dat ook in pretparken doen. Maar kermissen worden dan weer gezien als evenement. Ik volg het echt niet meer." Onderhoud De afgelopen maanden heeft De Rijcke zich vooral beziggehouden met onderhoud aan de attracties. Hij betwijfelt of hij dit crisisjaar te boven kan komen. Zonder steun van de overheid lukt dat in elk ge val niet. ,,Naar noodsteun voor ons heeft het kabinet nog niet eens ge keken. Ze denken 'Ach, het gaat toch maar om duizend gezinnen'. Maar bij ons lopen de rekeningen ook door, terwijl we al maanden geen inkomsten meer hebben. Wij moeten ook eten." Dus pakt hij al les wat hij pakken kan, met in achtneming van de maatregelen, want thuisblijven is geen optie. ,,Wat er de komende maanden nog binnenkomt is bij lange na niet ge noeg. Maar het is beter dan niets. Ik zou het liefst zien dat de kermis gewoon kan doorgaan zoals voor heen. Maar als ik daar op moet gaan wachten, heb ik volgend jaar misschien weer een weggegooid seizoen." Jan-Niek van Hese (29) uit Axel telt de dagen af tot hij weer naar de kermis kan. Hij is misschien wel de grootste kermisfan van Zeeland. Normaal loopt hij bijna alle kermissen in de pro vincie af, dit jaar stortte hij zich op vis sen en andere hob by's. Hij kijkt uit naar zijn eerste kermis, in Clinge. Als kleine jon gen ging het hem vooral om de ritjes in attracties, nu gaat het hem om de sfeer. ,,Alle mensen zijn vrolijk. Daar geniet ik echt van." Van Hese is be vriend met een ker misexploitant uit Bergen op Zoom. ,,In het seizoen help ik hem. Dan loop ik on geveer 75 procent van de Zeeuwse kermis sen af en maak ik met alle exploitanten een praatje. Dat heb ik dit jaar wel gemist. De kermis is voor mij toch een sociaal iets." Op zijn Facebook- pagina Zeeuwse ker missen houdt de Axe laar precies bij welke kermissen er in en rond Zeeland wan neer plaatsvinden. Dit jaar houdt hij voor andere liefheb bers (bijna 3000 in middels) in de gaten welke evenementen doorgaan en welke afgelast of verscho ven worden. Hij volgt het nieuws op de voet. ,,Goes, Vlissingen, Breskens. Het is op dit moment nog niet duidelijk of die wor den afgelast of verzet of verplaatst kunnen worden. Zodra dat be kend is, hoor ik dat vaak snel via exploi tanten en dan deel ik dat met mijn volgers." Van Hese is zater dag in Clinge bij de draaimolen van zijn maat te vinden en kijkt uit naar een rondje over de kermis. Toch vindt hij het ook spannend. ,,De ex ploitanten zetten zich allemaal in om er in deze tijd het beste van te maken. Maar je weet niet hoe druk het wordt en of men sen zich goed aan de regels houden. Toch heb ik er vertrouwen in dat het wel goed- komt. Mensen in Zee land nemen de regels wel serieus. Ik hoop dat de kermissen in Clinge en Philippine als voorbeeld kunnen dienen voor andere gemeenten. Dat ze zien dat het kan en de kermis door laten gaan." maandag 13 juli 2020 5 Sven de Rijcke heeft alles ingepakt en kan eindelijk op pad met zijn kermisattracties. Kermis is een van de grote hobby's van Jan-Niek van Hese. fotos anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31