Jacht op wegpiraten Zeeuwen zetten wekker voor komeet Vluchtende motorrijder na ongeluk overleden Jus 2 Met een dubbel gevoel staat Sven de Rijcke zaterdag met zijn attracties op de kermis in Philippine. Samen met Clinge de eerste in Zeeland. Als het maar goed gaat. De inkomsten heeft de exploitant keihard nodig. KERMIS VREUGDE EN ZORGEN Commentaar Het gas te diep intrappen, bumperkleven of met een slok of speed op achter het stuur kruipen. Verkeersovertreders komen er nog te vaak mee weg. Hoewel er sinds 16 maart overdag een snelheidslimiet van 100 kilometer per uur geldt op de A58, zijn er nog steeds bestuurders die gewoon doorrazen. De politie wist de afgelopen maanden enkele wegpiraten te pak ken die met 175 en 160 kilometer per uur over de snelweg door joegen. De politie liet weten vaker onopvallende surveillance-au to's in te gaan zetten. Dat moet de pakkans vergroten. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) wil dat de pakkans structureel wordt verhoogd. Als een deel van weggebruikers verkeerswetten blijft schenden, zit er niets an ders op dan strenger handhaven, stelt het ROVZ. Behalve op de politie doet het ook een beroep op gemeenten. Buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) zouden binnen de bebouwde kom verkeersovertreders kunnen identificeren. Dat lijkt noodza kelijk, gezien de stroom klachten die alleen al uit Kapelle komen over bestuurders die de 30-kilometerzone niet eerbiedigen. Het ROVZ wil dat Zeeland een landelijke proeftuin voor hand having wordt. De provincie kan zo ook subsidies vergaren om wegpiraten aan te pakken. Het pleidooi van het ROVZ is geen automobilistje pesten. In 2020 vielen er 13 doden op Zeeuwse wegen. Dat zijn er al twee meer dan in heel 2019. Met zulke cij fers kan niemand tegen extra verkeerscontroles zijn. In 2020vielen er 13 doden op Zeeuwse wegen. Dat zijn er al twee meer dan in heel 2019 MIDDELBURG Komeet Neowise was zaterdagnacht ook boven Zee land goed te zien. Veel Zeeuwen namen de moeite om uit bed te ko men (of wakker te blijven) en de komeet te fotograferen. De komeet scheerde tussen mid dernacht en zonsopkomst langs de hemel en was met het blote oog goed waar te nemen. Dat is tamelijk zeldzaam. ,,De laatste keer dat we er eentje op het noordelijk halfrond te zien kregen, was in 1997 toen ko meet Hale-Bopp de show stal", al dus Rijk-Jan Koppejan van de Volkssterrenwacht Philippus Lans bergen in Middelburg. Kometen op zich zijn niet zeld zaam, maar in de meeste gevallen zijn ze alleen te zien met een tele scoop. De komeet heet officieel 2020 F3 NEOWISE en heeft een diameter van ongeveer vijf kilometer. Op 22 juli staat die het dichtst bij de aarde. ALMANAK Kometen bestaan uit ijs en rotsen en worden om die reden ook wel vuile sneeuwballen genoemd. On der invloed van de zonnewarmte verliezen ze een deel van hun ma teriaal en dat veroorzaakt de lange staarten die zelfs vele miljoenen ki- Hij houdt van een lekkere jus bij zijn stukje vlees. En dus was hij teleurgesteld toen bij zijn bief stuk in het restaurant dat krach tige vleesnat ontbrak. Het 'foutje' werd door de ober snel hersteld. In een prachtig kanne tje werd alsnog een heerlijke jus bezorgd. Groot was de veront- De laatste keer dat we er eentje op het noor delijk halfrond te zien kregen, was in 1997 lometers lang kunnen worden. Hoe helder een komeet wordt, is lastig te voorspellen. Ze kunnen namelijk helemaal uit elkaar vallen. De ver wachting is dat deze komeet, ko mende week op zijn helderst is. waardiging toen na de dis de re kening kwam. Want die ver meldde een prijs van 3 euro voor jus. Dat was hem te gortig en dus beende hij boos naar de ober. Die hielp hem snel uit de droom. 'Uw vrouw heeft een jus d'orange gedronken, vandaar die 3 euro...' Automobilist rijdt schuurtje binnen Factory Festival schuift jaar door De vijfde editie van het gratis Factory Festival in Sas van Gent gaat dit jaar niet door. Door de corona maatregelen is het voor de organisatie niet moge lijk een volwaardig festival op poten te zetten. Het festival in de Sasse Leutfabriek is een mix van muziek, lekker eten en be weging. Vorig jaar trok het tweeduizend bezoekers. Het Factory Festival schuift door naar 2021, vermoedelijk 25 septem ber. Tot die tijd wil de or ganisatie kleinere evene menten houden. Wie een leuk idee heeft, kan zich melden. TERNEUZEN Brommers van de straat geplukt Oostburg Wel of geen kermis dit jaar? Veel ge meenten zijn er nog niet uit. Eer der deze maand besloot Middelburg het evene ment af te blazen. Goes overweegt de kermis te verplaatsen naar het parkeerterrein van de Zeelandhal len en die in Terneuzen gaat eind september door. Andere gemeen ten, zoals Sluis en Schouwen-Dui- veland, bekijken nog of ze som mige kermissen kunnen verzetten naar later deze zomer. Kermisexploitant Sven de Rijcke uit Oostburg wacht de besluiten in spanning af. Hij en zijn familie hebben drie attracties. Een rups- baan, grijpers en een kraam met Stel dat we moeten afbreken omdat mensen zich niet aan de regels houden ballen gooien, touwtje trekken en eendjes vissen. Hij staat zaterdag in Philippine. ,,Ik kijk ernaar uit De 48-jarige motorrijder raakte za terdagochtend zwaargewond bij een eenzijdige aanrijding. Kort daarvoor had hij een stopteken ge kregen van een surveillance-een heid van de politie, die om 03.20 uur besloot een routinecontrole uit te voeren. De motorrijder reed bij het zien van de politieauto met hoge snelheid weg. De agenten reden de zelfde kant op maar konden de mo tor niet bijhouden. Ze zagen wel dat de bestuurder verschillende keren door rood licht reed. Op de Koude- kerkseweg in Vlissingen stuitten ze ter hoogte van Pouwelse Tuinen op een ravage. De motorrijder lag zwaargewond op de grond en de motor bleek zwaar beschadigd. De agenten verleenden direct eer ste hulp in afwachting van een am bulance en een traumahelikopter. De motorrijder is daarna met spoed naar een ziekenhuis in Rotterdam gebracht. De weg is lange tijd afge sloten geweest voor uitgebreid on derzoek. maandag 13 juli 2020 II - Rijk-Jan Koppejan, Volkssterrenwacht Tip? redactie@pzc.nl GOES Een auto is gisteravond rond 19.50 uur in Goes van de weg geraakt en half in een schuurtje tot stilstand gekomen. Nie mand raakte daarbij ge wond. Het rijbewijs van de bestuurder is ingeno men. Het voertuig schoot vanaf de Appelstraat een grasveld over, reed ver volgens een geleidehek omver en belandde via een greppel in de schuur van een woning aan de Bessestraat. De auto is dwars door de zijkant van de schuur ge reden. Hoe het ongeluk in de 30-kilometerzone kon gebeuren, is niet duide lijk. SAS VAN GENT De politie heeft zatermid- dag twee bromfietsers bekeurd voor het hebben van opgevoerde brom mers. Een van hen kreeg ook een boete voor het rijden zonder rijbewijs. Een agent zag twee bromfietsers rijden over de Bellamystraat in Ter- neuzen. De brommers leken veel harder te rij den dan de toegestane snelheid van 45 kilome ter per uur. De bestuur ders stopten bij een wo ning en gingen daar naar binnen. Met hulp van col lega's nam de agent de bromfietsen mee naar het politiebureau. Daar bleken ze 78 en 82 km per uur te halen. Spanning voor het rondje Wendy de Jong - Sven de Rijcke, kermisexploitant De motorrijder die zaterdag op de Koudekerkseweg in Vlissin- gen gewond raakte toen hij er met hoge snelheid vandoor ging na het zien van een politievoer tuig, is in het ziekenhuis overle den. Dat heeft de politie gister ochtend gemeld. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30