Wim Suurbier: grootse rechtsback, lolbroek maar ook tobber 19 Ajax-icoon Wim Suurbier is op 75-jarige leeftijd overleden aan een hersenbloe ding. Hij won met zijn club drie keer de Europacup 1 en speelde zestig keer in Oranje. Wright wint laatste dag Keeper in rust in quarantaine u Besseling blijft Van Driel voor FLITSEN De uitgever zag het helemaal zit ten: een biografie van Wim Suur bier. Er viel genoeg te vertellen. Over zijn successen natuurlijk, Suurbier was rechtsback in het legendarische Ajax van de jaren zeventig dat drie keer op rij de Europacup 1 won. Hij speelde ook nog eens de verloren WK-finales van 1974 en 1978 met Oranje, de laatste als invaller. En dan was er nog die losbandige levensstijl van de vrolijke Suurbier, die in het café net zo fanatiek was op het veld. Maar er was óók zijn tragische zoektocht naar zakelijk geluk, de geldproblemen, de sores. De uitgever had alleen één pro bleem: de hoofdpersoon zelf zag een boek over zijn leven helemaal niet zitten. Want Wim Suurbier had misschien wel genoeg te ver tellen, hij had geen zin om ande ren af te vallen in zijn boek. Om met kluitjes modder te gooien. Het is symbolisch voor wie Suur- bier was: een mens zonder vijan den, een goedlachse allemans vriend. Een lolbroek, maar wél één die ook tobde. Zijn rijke voetbal carrière sloot hij bankroet af. Suurbier speelde bijna 400 wed strijden voor Ajax, als loyale ver dediger. Een sprintbom zo snel denderend over de rechterflank. De ideale rechtsachter voor het 'totaalvoetbal' dat onder Rinus Michels werd geïntroduceerd bij Ajax en het Nederlands elftal. De in Eindhoven geboren Suurbier speelde daarna nog in Duitsland Het gaat om veel geld, je kunt niet zomaar iemand een goal laten maken. Maar ik schop of sla niet iemand als de bal er niet is bij Schalke 04, in Frankrijk bij Metz en in de nadagen van zijn loopbaan even in Hongkong en bij clubs in de Verenigde Staten. Toen de competitie daar stillag, kwam hij op huurbasis nog voor Sparta uit. Vermaakt kan zijn toenmalige ploeggenoot René van der Gijp bij Sparta, die door Suurbier onder de hoede werd genomen, vertellen over hun strapatsen en avonturen. Vooral die ene anekdote werd een klassieker. Na een avondje door zakken reed Suurbier naar huis met Van der Gijp op de bijrijders- stoel. Toen het duo in een politie- fuik belandde, klommen ze pijl snel op de achterbank. Met een stalen gezicht verkondigden ze dat hun denkbeeldige chauffeur op de vlucht was geslagen. De agenten van dienst geloofden het duo zo waar en brachten de twee aange schoten profvoetballers vervol- gens zelfs netjes naar huis. Suurbier noemde zichzelf ooit 'als voetballer niet veel bijzon ders'. Maar hij speelde de grootste spelers uit de wedstrijd. Het was niet voor niets dat de vedettes van Ajax en Oranje graag met hem op het veld stonden. Hij kreeg waar dering van alle kanten, maar in het bijzonder van Piet Keizer met wie hij een speciale band had. Suurbier was keihard als het moest, maar niet een verdediger die kickte op harde overtredingen. ,,Ik erken altijd meteen schuld en steek mijn hand op naar de scheidsrechter om dat duidelijk te maken. Maar het móét nu een maal: het gaat om veel geld, je kunt niet zomaar iemand even een doelpunt laten maken. Ik zou niet iemand kunnen schoppen of slaan als de bal er niet is. Dat vind ik minderwaardig.'' Suurbier stond sowieso bekend om zijn eerlijke, oprechte karakter. Hij speelde geen spelletjes, was een tikkeltje naïef, waardoor hij na mislukte zakelijke avonturen be rooid achter bleef. Na zijn voetbal loopbaan werd hij trainer in de Verenigde Staten. Later was hij bij Heerenveen nog assistent van hoofdtrainer Foppe de Haan. Dat huwelijk hield niet lang stand, omdat het niet boterde tussen die twee. De laatste jaren van zijn leven liet Suurbier zich niet meer vaak in het openbaar zien. Hij had geen behoefte aan publiciteit en geen zin om terug te blikken op zijn loopbaan. Precies zoals hij dus eer der vriendelijk bedankte voor een boek waarin hij de hoofdpersoon was. Op 25 april werd Suurbier ge troffen door een hersenbloeding. Hij vocht maanden voor zijn le ven, maar verloor die ongelijke strijd gisteren. maandag 13 juli 2020 GO DARTS Peter Wright heeft het laatste toernooi van de PDC Summer Series op zijn naam geschreven. De wereldkampioen uit Schot land won in de finale van de vijfde eendaagse wed strijd met 8-2 van Gerwyn Price. Michael van Gerwen was al in de tweede ronde van het vijfde toernooi ge strand. Hij verloor met 6-5 van de Zuid-Afrikaan Devon Petersen. VOETBAL Reservedoelman André Moreira van de Por tugese club Belenenses is zaterdag in de rust van het duel met Moreirense (0-1) naar huis gestuurd. Hij moest direct in quarantaine van de Portugese bond. Moreira testte afgelopen week zelf drie keer nega tief op corona, maar deelde tot voor kort geregeld een kamer met Joao Monteiro, de derde doelman die wel positief heeft getest. jzZi- GOLF Wil Besseling en Da rius van Driel zijn in de top 5 geëindigd bij de Austrian Open. Besseling (34, foto) verzekerde zich op de Dia mond Club in Atzenbrugg met een totaal van 277 sla gen van de derde plaats. Hij steeg gisteren door een slotomloop van 66 slagen (6 onder par) zestien plek ken. Van Driel (31) finishte met 278 als gedeeld vierde. Valerien Ismaël (44) is ontslagen als trainer van de Oostenrijkse voetbal club LASK. Onder Ismaëls leiding schakelde LASK het voorbije Europese seizoen zowel PSV als AZ uit. De Keniaanse atleet Alex Korio (29) is twee jaar ge schorst: hij meldde drie keer niet waar hij verbleef. Voorzitter Felix Thieme, penningmeester René Bo- gaarts en Tanja de Leeuw (topsport) zijn afgetreden als bestuursleden van de judobond. Onenigheid met de bondsraad over talent ontwikkeling is de reden. Allemansvriend, behalve op het veld Daniël Dwarswaard Rotterdam -Wim Suurbier FOTO BSR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19