HUGO BORST Verstappen start in tweede Oostenrijkse GP 16 FORMULE 1 GRAND PRIX VAN STIERMARKEN (OOS) Het wereldkampioenschap, daar aast Max Verstappen op. Waar de Nederlander gisteren met een onberispelijke race zijn eerste podiumplaats van het seizoen noteerde, kwam die titel echter niet dichterbij na een 1-2'tje voor Mercedes. ,,We willen de titel, dan moet je ook winnen.'' Column Over twee maanden begint het weer in Nederland. Sparta heeft twee nieuwe spitsen. De Duitser heet Thy. Makkelijke naam. Die van de Marokkaan is complex: Khar- chouch. Is hij eigenlijk niet een Marokkaanse Ne derlander? Nee, een Nederlander. Hij is immers geboren in Amsterdam. Amsterdammer kan ook. Weet je wat? Ik maak er mens van. Ik mag deze spits met de moeilijke achternaam, ontmoeten. Onderweg naar het stadion heb ik ge oefend. Zijn voornaam is een makkie, Reda, maar hoe spreek je Kharchouch nou uit? Ik zoek links en rechts houvast. Niets lijkt meer vast te staan. Ik hoorde Marco van Basten bij Rondo enthousiast praten over een voetballer. Hij noemde hem een beest, weet even niet meer wie. De voetballer is zwart. Misschien moet je wel bruin zeggen. Enfin, Ruud Gullit interrumpeerde Marco. Heel vriendelijk. Iets van 'dat je daar tegen woordig mee moet uitkijken', met de kwalificatie 'beest'. Bedoelde Ruud expliciet dat het niet - of niet meer - mag? Of was het nou ironie, of een overdenking? Ik wist het niet. Aan tafel bij Jack van Gelder werd geen consensus bereikt. Straks schuif ik zelf weer aan bij Langs de Lijn, Eretribune of Talpa. Moet ik mij rekenschap geven van welke woorden verdacht, besmet of verboden zijn? Moet ik mij schikken naar de geest die uit de fles is? Beest. Heb ik vaak gebezigd. Lekker voetbal jargon. Je weet precies wat de zegger bedoelt. SuS- rez is soms een beest en niet omdat hij bijt. Van Loen kon het ook zijn, omdat hij om zich heen schopte. Hem noemden ze Rooie. Kan dat nog? ben ik gedesoriënteerd geraakt. Het gebeurde al voor corona. Daags na FC Den Bosch - Excelsior (najaar 2019) waarbij Ahmad Mendes Moreira ra cistisch werd bejegend zat ik bij Jeroen Pauw aan tafel. Ik had de boot afgehouden, van mij hoefde het niet. Maar Gullit kwam die avond niet, Bo- garde, Davids en Regillio Simons evenmin, dus zat daar een witte man, waarschijnlijk als achtste re serve. Ik sprak mijn afschuw uit en somberde dat dit in de voetbalstadions al decennia aan de gang is. Ik zei onder andere dat er een Malcolm X-ach- tige sporter nodig was om het tij te keren. Na de uitzending kreeg ik een app van een mij bekende jonge gekleurde vrouw. Ze was zwaar te leurgesteld in mijn optreden. Ik had de absurditeit moeten benoemen dat er bij deze discussie nie mand zat die een kleurtje had. Ze zei: zit er een rapper, is zelfs die wit. En waarom moet er een Malcolm X opstaan? Alsof racisme de verantwoor delijkheid is van mensen met kleur, en toen viel de term geïnstitutionaliseerd racisme. Een halfjaar later, in coronatijd, nadat een witte politieman de gekleurde George Floyd had ver moord, ging het globaal los. In Nederland kreeg de geest van Malcolm X twee lieve representanten. Virgil van Dijk en Gini Wijnaldum bliezen, indi rect, het leukste/ walgelijkste/beste/controversi- eelste (vul zelf in) voetbalpraatprogramma op. VOETBAL Big Jack overleden VOETBAL Wedstrijd 'besmet' Hamilton: na 4 jaar weer winst Confronterend was de GP van Stiermarken voor Max Verstappen. Onberispelijk was zijn optreden op het thuiscircuit van Red Bull, na ook al een sterke kwalificatie in de regen. En toch had het eindresul taat - een derde plaats - een zure bijsmaak. Het ontbrak Verstappen aan een aanvalswapen om de twee meest dominante auto's van de laatste jaren serieus in de proble men te brengen. Gestart tussen de Mercedessen, gefinisht achter de Mercedessen. Een oerdegelijke race, waarmee de Limburger hoogstpersoonlijk met een krachtig antwoord kwam na de onfortuinlijke uitvalbeurt van ze ven dager eerder in hetzelfde decor. Ik wist ook wel dat hij me uiteindelijk voorbij zou gaan, maar dat gevecht was nog even leuk Maar het enige robbertje op de Red Bull Ring vocht hij uit om behoud van de tweede plaats, helemaal in de eindfase. Een onmogelijke strijd tegenover Valtteri Bottas op veel versere banden, zo besefte hij snel. ,,Ik wist ook wel dat hij me uitein delijk voorbij zou gaan op snelheid, maar dat gevecht was toch nog wel even leuk na een voor mij toch vrij saaie wedstrijd'', legde Verstappen uit. ,,Ik kon vrij weinig uitrichten.'' Die Mercedes voor hem bleef im mers ook voor hem. Op een veilige marge van een seconde op vijf a zes stemde Lewis Hamilton keurig zijn 71 rondes af op die RB16 achter hem, zonder ook maar één aanval te hoe ven pareren. Verstappen kwam er niet aan toe. ,,Ik pushte zo hard als ik kon, om bij ze in de buurt te blij ven. Maar het was duidelijk nog niet voldoende, we zijn gewoon nog niet snel genoeg'', merkte de Limburger. ,,En met dat gat moeten we echt aan de slag. Want als team willen we meedoen voor de titel en dan moet je ook winnen.'' Te langzaam, dus. Hij riep het wel een keer of drie, vier op de Red Bull Ring, waar hij in 2018 en 2019 nog de sterkste was. Races waarin Mer cedes moeite had met de hoogte en de warmte en tegen koelingspro- blemen aanliep. Nu marcheerde die machine juist perfect, met twee ze ges (vorige week Bottas, nu Hamil ton) in acht dagen tijd. ,,Ze waren absoluut het sterkste team hier, ze hebben deze resultaten verdiend'', vond Verstappens teambaas Chris tian Horner. ,,Nu is het aan ons om nog harder te werken om ze op te kunnen jagen.'' Maar wat kan Red Bull Racing de komende weken, waarin de races hoe je zijn naam uitspreekt. Het kan op zijn Ne derlands of Marokkaans, zegt hij. Op zijn Marok kaans klinkt het alsof er een verkoelend windje opsteekt na een hete zomerdag. Ik kijk naar die markante, vrolijke kop (mag ik dat zeggen, kop?) Ik ben blij dat mijn Keukenkampioendivisieidool aansluit bij een selectie met veel nationaliteiten, culturen en kleu ren. Onderling maken voetbal lers keiharde en politiek incorrecte grappen over hun afkomst. Ze lachen zich rot. De Sparta-kleed- kamer is een paradijs. maandag 13 juli 2020 GO Bees In het niemandsland tussen twee seizoenen Voormalig Engels inter national Jack Charlton is op 85-jarige leef tijd overleden. Dat meldde Leeds United, waarvoor hij in 23 jaar een recordaantal van 773 duels speelde. 'Big Jack', later bondscoach van Ierland, maakte met jongere broer Bobby deel uit van de En gelse ploeg die in 1966 wereldkampi oen werd. De herstart van de MLS in de VS blijft rommelig ver lopen. Het duel DC Uni ted - Toronto FC is vlak voor het begin afge last. Een spe ler van een van de clubs werd positief op corona ge test. Eerder moesten FC Dallas en Nashville zich al helemaal terugtrekken vanwege be smettingen. O a 0) 2 Twee F1-races achter elkaar in hetzelfde land: dat gaan we dit jaar ook nog zien in Groot-Brittannië (2x Silverstone in augustus) en Italië (Monza en Mugello in september). Lewis Hamilton won gisteren pas voor de tweede keer in zijn carrière in Spielberg. De wereldkampioen was al leen in 2016 ook de snelste op het Oostenrijkse circuit. ,,Ik ben mijn team heel dankbaar dat ik weer eerste ben.'' Vlekkeloos, alleen een te trage wagen Arjan Schouten Rotterdam - Max Verstappen pm - riots;.:,?* Max Verstappen (r) moest gisteren zijn meerdere erkennen in de Mercedessen van Lewis Hamilton (l) en Valtteri Bottas. foto bsr agency Op Het Kasteel doet Reda Kharchouch voor iei i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16