Vakantie O ECONOMIE 15 AAN HET WERK 1^ De vakantie is begonnen. Je zou het al weer bijna vergeten zijn, maar enkele maanden geleden leek het er nog op dat we ook de zomer in thuisquarantaine door zouden moeten brengen. Dat bleek gelukkig mee te vallen: vakantie in eigen land en in het grootste deel van Europa is weer toegestaan. Dat is maar goed ook, want vakantie kent vele voordelen. Niet per se omdat je er ont spannen van wordt - dat is namelijk lang niet altijd het geval. Vakantie zórgt juist vaak voor stress, met name bij het weggaan (de auto blijkt dit jaar opnieuw te klein voor alle spul len) en in het begin van de vakantie. Bij mij zijn de eerste drie dagen van de vakantie door gaans vervelend, stormachtig en weinig vol- doenend: ik ben simpelweg nog aan het af kicken van een lange periode werk. Het echte voordeel van vakantie zit hem in het feit dat je je brein anders gebruikt. In een andere omgeving zitten en andere dingen doen, dat laat je ook anders dénken. In onze tijd van isolatie en thuiswerken hebben we vooral onze eigen anderhalve vierkante meter gezien. Ook ons denken blijft daarmee in de zelfde groef hangen. Vakantie doorbreekt dat patroon, en spreekt dus op een nieuwe manier je hersenen aan. Geloof het of niet, bochtjes draaien in de Franse Alpen, een mooi boek le zen of verdwalen in een museum is goed voor de verbindingen in je brein. Een tijdje uit je regu liere omgeving weg zijn is daarnaast het uit gelezen moment om hardnekkige gewoontes uit te bannen, of jezelf nieuwe gewoontes aan te leren. Zo installeerde ik bij aankomst hier in Italië een ijzeren hard looproutine (vooral om met die paar dagelijkse kilometers het schuld gevoel rond al die copi euze maaltijden af te kopen). Ik bracht mijn dagelijkse cafeïnecon- sumptie terug tot een a twee straffe espresso's bij het ontbijt. Ik stopte met Netflix, begon dutjes te doen en vervroegde mijn slaapritme. Ik weet het: echt rock-'n-roll klinkt het niet, maar het was wel nodig. Doordat je tóch al in een andere omgeving zit, is op vakantie je ge drag plooibaarder. Het echte voordeel van vakantie zit hem in het feit dat je je brein anders gebruikt Vakantie is dus goed om verschillende re denen, maar niet omdat het zo ontzettend ontspannend is. Mocht je nu echter het type zijn dat bij het maken van een inpaklijst al hartkloppingen krijgt, neem dan het advies ter harte dat ik jaren geleden van een goede vriend kreeg: de enige echt onmisbare zaken zijn de drie p's: paspoort, pillen (medicijnen) en plastic (je pasjes). De rest is bijzaak. Miljoenen voor Britse douane Saoedi's willen meer olie winnen Vaccinmakers als Jansen en Jansen in Leiden krijgen honderden mil joenen om zo snel mogelijk een werkend vaccin te ontwikkelen. En andere bedrijven werken juist hard aan een medicijn tegen het virus. ,,Voor biotechbedrijven die een mogelijk medicijn tegen corona ontwikkelen bestaat veel belang stelling. Een groep bedrijven werkt bijvoorbeeld aan antilichamen die het virus bestrijden'', zegt Timen van Heester, manager public affairs bij HollandBio, de branchevereni ging van biotechbedrijven. Ook bestaande medicijnen doen mee in de race. Bij Pharming onder zoeken ze of Ruconest, een toegela ten medicijn tegen een zeldzame erfelijke zwellingsziekte, effectiefis tegen corona. ,,In Zwitserland is het middel in een kleine proef gegeven aan vijf patiënten die naar de inten sive care moesten. Vier van de vijf konden binnen 48 uur naar huis, de vijfde enkele dagen later'', zegt Sijmen de Vries, bestuursvoorzitter van Pharming. ,,We willen nu zo snel mogelijk een grotere proef gaan doen met 150 patiënten in Zwitserland, de Verenigde Staten en Latijns-Amerika.'' Het coronavirus zorgt er voor dat bij een deel van de geïnfecteerden het immuunsysteem op hol slaat en er een zogenoemde cytokinestorm ontstaat. Als het immuunsysteem dan op hol slaat gaan er ernstige longproblemen ontstaan en moe ten patiënten aan de beademing op de intensive care. Als blijkt dat Ru- conest ook tegen corona helpt, zou dat een doorbraak zijn. ,,Dan zou het ook voor andere ziekten zoals dengue en ebola kunnen helpen. Daar speelt een op hol geslagen im muunsysteem ook'', aldus De Vries. De topman ziet positieve kanten aan de pandemie voor de biotech- sector. ,,De innovatie gaat nu hard. Aan het eind van dit jaar zal hope lijk blijken welke medicijnen veel belovend zijn.'' De Vries hoopt dat dit bijdraagt aan het imago van de sector. ,,Een financieel gezonde biotechsector is nodig om dit soort ziektes te be strijden. Die bewustwording is er nu. Hopelijk maakt dit een einde aan de voortdurende discussie over de medicijnprijzen. Die race naar de bodem in Nederland is een heil loze weg.'' Wat betreft die financieel ge zonde sector heeft HollandBio ook nog wel wat op te merken. De coro nacrisis betekent voor een aantal bedrijven juist een enorm pro bleem. ,,Door de crisis liggen veel onderzoeken stil. Ziekenhuizen Hopelijk maakt dit een einde aan de discussie over medicijnprijzen zijn druk met corona en laboratoria zijn gesloten. Maar de kosten lopen wel gewoon door. Vooral kleinere bedrijen zien daardoor dat hun budget niet toereikend is'', waar schuwt Van Heester. En dat leidt tot problemen. Be drijven kunnen niet tijdig resulta ten laten zien, waardoor verdere fi nanciering niet meer komt, of tegen slechtere voorwaarden. ,,Of bedrij ven gaan failliet, of worden heel goedkoop overgenomen'', schetst Van Heester. De miljarden voor onderzoek naar vaccins en geneesmiddelen landen niet bij de Nederlandse bio- techbedrijven. ,,Het meeste geld is gereserveerd voor de aankoop van vaccins. Voor onderzoek zijn enkele tientallen miljoenen beschikbaar. Maar dat geld moet ook gedeeld worden met kennisinstituten als ziekenhuizen en universiteiten'', schetst de woordvoerder van Hol- landBio. Steunmaatregelen Omdat veel bedrijven nog geen omzet maken, komen ze niet in aanmerking voor steunmaatrege len. Er is wel 675 miljoen euro be schikbaar voor overbruggingskre dieten, maar die pot is veel te klein en moet met andere start-ups zoals fintechbedrijven gedeeld worden. ,,Meer dan de helft van de aanvra gen van biotechbedrijven wordt af gewezen'', aldus Van Heester. Sowieso wordt de sector in Ne derland geremd in zijn groei, zegt Van Heester. ,,Wetenschappelijk behoren we tot de top in de wereld. Maar er zijn hier veel minder start ups dan je zou mogen verwachten. In Vlaanderen krioelt het van de biotechbedrijven, terwijl ze er we tenschappelijk achterlopen. Maar daar zijn de omstandigheden gun stiger voor biotechbedrijven. Ook Nederlandse bedrijven vestigen zich daarom helaas in Vlaanderen.'' maandag 13 juli 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: De vele voordelen van vakantie. Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). LONDEN De Britse rege ring trekt 700 miljoen pond uit voor de grens bewaking na de brexit. Er wordt 470 miljoen pond (525 mil joen euro) ge stoken in fy sieke infrastruc tuur en 235 mil joen pond in computersyste men en perso neel. Er worden 500 mensen extra geworven voor de Border Force. RIYAD Een groep olie landen, waaron der Saoedi-Ara- bië, probeert oliekartel Opec en Rusland over te halen om de olieproductie vanaf augustus weer te verho gen. De landen willen dit van wege tekenen dat de vraag op de oliemarkt weer opkrabbelt nu de corona maatregelen in veel landen ver soepeld zijn. E o Het laboratorium van de Pharming Group. foto pharming group Biotech door corona in de schijnwerpers De biotechbedrijven staan volop in de belangstelling door de co- ronapandemie. De hoop is dat deze innovatieve bedrijven snel een medicijn tegen het virus kunnen ontwikkelen. Maar er zit ook een schaduwkant aan de coronacrisis. Peet Vogels Leiden Op hol - Sijmen de Vries, Pharming

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15