Touittd'Europe NIEUWS 13 Dag 10 In Caffè Roma staat een apparaat waarmee gasten hun temperatuur kunnen meten. Een gratis service Maar ook wie niet zo'n check doet, mag gewoon naar binnen, of het terras op. Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: Aosta-Turijn, 123 kilometer. Aosta Turijn kop van de file worden vluchtige ge sprekken gevoerd. ,,Loopt-ie op ben zine?'' vraagt de verkeersregelaar, die na inmiddels tien minuten zonder dat we mogen doorrijden maar op de vangrail is gaan zitten, aan een mo torrijder. ,,Nee, op water'', antwoordt die, en hij stuurt me een vette knip oog. Dertig kilometer verderop, dieper Italië in, doe ik mijn eerste koffiestop in Montjovet. In de serre van Big Bar Do.Mi.To zitten om half elf twee mannen aan de witte wijn, eentje aan het bier, een vierde bestelt net een espresso, een vrouw heeft haar thee juist op en de serveerster komt er ook even bij zitten. Ieder aan een aparte tafel. Het gesprek gaat over dagelijkse dingetjes, het werk, of gebrek eraan. Niet meer over het virus. Pas als ik er naar vraag gaan de gedachten weer even terug en komt, zonder veel en thousiasme, een enkel verhaal. Alle maal kennen ze wel iemand die is overleden. Vrijwel altijd een ouder iemand, zij die in een gemeenschap als deze zo diep worden gerespec teerd en nu zelfs in de meest afgele gen gehuchten op de bergwanden niet veilig bleken. In slechts één dorp, weet een van de mannen, was helemaal geen besmetting. voorheen functioneren, met afstand en mondkapjesregels. En die moeten wel goed worden nageleefd, zegt Gullone. Op het eer ste gezicht lijkt dat niet echt te ge beuren, maar in Italië is de ver eiste afstand niet ander halve maar één meter. Een afstand die vóór corona ongeveer al gebruikelijk was. Slechts de begroe tingen blijven afstandelijk, niemand kust of omhelst elkaar. In de twintig mi nuten die ik op het terras zit, komt twee maal een politieauto langsrijden door het voetgan gersstraatje. Ze zijn streng, zegt Gul lone, en ze fluistert: ,,Ze komen ook in burger langs.'' Het is zwoel op deze zomeravond in Aosta. Toeristen zijn er weinig, het is vooral de lokale bevolking die tot laat het leven viert, op een woensdag. En de volgende ochtend als vanouds aan het werk gaat, gezien de enorme file op de tweebaansweg net buiten de stad, waar een wegopbreking voor chaos zorgt zonder dat er overigens maar één claxon te horen is. Op de Je hoeft er alleen maar voor te gaan staan, in het scherm zie je jezelf staan. „Temperatuur 36,5 graden'', zegt een vrouwenstem, met direct een verwijt: ,,Je moet wel je mondkapje om doen.'' Daniela Gul- lone lacht me vanachter de bar toe. Zelf was ze niet zo streng, ik heb haar zonder mondkapje wat vragen ge steld. Ze zei er niets van, zelf draagt ze er wel een. Nog een keer ga ik voor het apparaat staan, nu met m'n mondkapje voor, dat ik altijd bij me draag. Ik ben een tiende van een graad warmer geworden. Het terras van Caffè Roma van Gullone en haar man zit vol, net als de vele andere terrasjes in het oude, geanimeerde hoofdstraatje van Aosta. Weinig, behalve die mondkap jes en zo'n toestel, doet nog denken aan het Aosta van maart en april. Het coronavirus en de dood waarden toen gezamenlijk door de straten van het Alpenstadje en zijn vallei. Op 10 april was het zelfs de meest getroffen regio van Italië, met zeven besmettin gen per 1000 inwo- Den ners. De teller in de Valle d'Aosta, met 125.000 inwoners, staat nu al enkele weken op 146 do den, precies even veel vrouwen als mannen, gemid delde leeftijd 83 jaar. ,,Dat wij nu hier staan, achter de bar, en al die mensen op straat, het ple zier, dat konden we ons toen nog geen moment voorstellen. Het leek een duisternis waaruit we nooit meer zouden terugkeren'', zegt Daniela Gullone. Haar man heft uit bundig zijn twee handen ten hemel, in één ervan een vaatdoek. Toch scheen er eigenlijk opvallend snel weer een straaltje licht in de val lei, en de rest van Italië. Op 4 mei mochten zaken als Caffè Roma open voor afhaalmaaltijden, twee weken later kon de horeca weer ongeveer als maandag 13 juli 2020 @edwinwinkels M edwin_winkels Alle afleveringen zijn terug te lezen op: /tourdeurope In Aosta viert vooral lokale bevolking tot laat het leven 123 km Barcelona Temperatura: 36.6°C De politie rijdt langs het terras van Caffè Roma in Aosta om te controleren of de re gels worden nage leefd. FOTO'S EDWIN WINKELS Een apparaat meet de temperatuur van de klanten in Caffè Roma in Aosta. Klanten in de serre van Big Bar Do.Mi.To in Montjovet, in de vallei van Aosta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13