Mysterieuze reeks explosies en ongelukken treft Iran IpfÉill 12 NIEUWS Tovertafel prikkelt ouderen over heel de wereld actief te zijn Een Nederlandse uitvinding om met games dementerenden te helpen, is wereldwijd een succes. Zelfs de Franse presidentsvrouw Brigitte Macron is geïnteresseerd. De Franse ondernemer Max Bayle keek nog eens goed naar het tijd schrift, kneep zichzelf spreekwoor delijk in de arm om te kijken of hij niet droomde, en dacht toen: ,,Wow! Dat was echt wat ik dacht: Wow! We waren zó blij! De Franse presidents vrouw noemde ons!'' Bayle las in weekblad Paris Match een interview met Brigitte Macron, 'de vrouw van'. Zij leidt een stichting die geld geeft aan zorginstellingen. In het interview, van twee maanden ge leden, zei ze: ,,De directeuren van verpleeghuizen vragen me op grote schaal naar de Tovertafel. Hoe meer de corona-epidemie om zich heen grijpt, hoe meer vraag er is.'' En die Tovertafel, die verkoopt Max Bayle. ,,Dat loopt heel goed. De afgelopen drie maanden verkochten we er 125 in Frankrijk: meer dan twee keer zo veel als normaal.'' Maar de zogeheten Tovertafel is een Nederlandse ontdekking en een Nederlands product. Meer dan tien jaar geleden startte industrieel ont werpster Hester Le Riche haar pro motieonderzoek aan de TU in Delft. Ze wilde ouderen met dementie in beweging krijgen. Ze sloeg de han den ineen met game-ontwikkelaar Sjoerd Wennekes. ,,We hebben er vier jaar aan ge werkt. In 2015 kwam de Tovertafel op de markt'', vertelt Wennekes. ,,Het is gewoon een kastje: een beamer die aan het plafond hangt en eenvoudige games op tafel projecteert. Zoals be wegende herfstblaadjes. Mensen die aan tafel zitten, kunnen de blaadjes wegvegen en dan verschijnen er lie veheersbeestjes op tafel. In het appa raat zitten sensoren die de handbe wegingen van die mensen volgen. Ze kunnen ook een geprojecteerde strandbal over de tafel heen naar el kaar toe rollen. Of er verschijnen mu zieknoten die ze kunnen aanraken, waarna er muziek klinkt. In totaal hebben we nu zo'n twintig spellen.'' Wél goed De games zijn door Le Riche en Wennekes zó ontwikkeld dat ze bij dementerende ouderen precies de hersendelen aanspreken die nog wel goed werken. Sterker nog: de oude ren worden er juist door geactiveerd. Mensen met vergevorderde de mentie voelen weinig prikkels meer. Een groot deel van de patiënten ver valt in apathie. Ze zitten stil en doen Bij deze games moet je bewegen, nadenken, er is interactie vrijwel niets meer. ,,Met dit apparaat doorbreek je dat patroon, zo blijkt uit de onderzoeken die we hebben ge daan'', vertelt Wennekes. ,,Mensen moeten met deze games bewegen, ze moeten nadenken en er is interactie met anderen aan tafel.'' Wat begon als een promotieonder zoek in Delft, groeide uit tot een be drijf in Utrecht, Active Cues, waar in middels zo'n vijftig mensen werken. ,,We waren al in het eerste jaar winstgevend.'' De vergrijzing neemt wereldwijd toe. Het aantal gevallen van demen tie ook. En het bedrijf heeft daarmee een groeimarkt ontdekt. De Toverta- fel wordt nu in twaalf landen ver kocht, binnen Europa, maar ook in Australië en Nieuw-Zeeland. ,,In zo'n vierduizend verzorgings- en verplee ghuizen in de wereld staat de Tover- tafel voor dementerende ouderen.'' De uitspraken van presidents vrouw Brigitte Macron gaven nog een extra stimulans. Haar stichting betaalt mee aan de aanschaf van het apparaat door Franse verpleeghuizen. ,,Deze 'table magique' verandert het leven van mensen'', schreef de regionale krant Le Dauphin toen een Tovertafel werd geïnstalleerd in een verpleeghuis in het oosten van het land. ,,Zelfs 's avonds laten ze de tafel aan staan voor de bewoners die niet kunnen slapen'', schreef La Nouvelle République in een reportage vanuit een verpleeghuis in West-Frankrijk. Vandaag komt de Franse ambassa deur in Nederland, Luis Vassy, op be zoek bij het bedrijf in Utrecht. Hij krijgt een rondleiding en mag zelf de games even testen. ,,Max, onze man in Frankrijk, zal het wel steeds drukker krijgen'', zegt Wennekes. ,,Maar de vraag neemt overêl toe. Er zijn steeds meer men sen met dementie. Voor die groep is serieuze hulp nodig. Hulp die speci aal voor ze gemaakt is. En waarvan vaststaat dat het effect heeft. Dat be stond vroeger niet. Als noodgreep werd dan maar kinderspeelgoed aan dementerenden gegeven.'' De Iraanse politie concludeert na onderzoek dat de explosie en het vuur waarbij op 30 juni negentien mensen omkwamen in een kliniek in Teheran 'geenszins een veilig heidsprobleem was'. Hamid Hada- vand, plaatsvervangend politiechef van Teheran, meldde dat gisteren aan het semi-officiële persbureau Fars. De Iraanse brandweer heeft het de laatste weken opmerkelijk druk met explosies en branden: gisteren was er een explosie op een petro chemisch complex in Mahschahr, in het zuidwesten van het land. Het achtste incident in een reeks, die op 26 juni begon. Toen was er een ex plosie op de militaire basis Parchin bij Teheran, 30 juni dus de explosie in de kliniek en op 7 juli nog eentje in een fabriek in Teheran. Op 2 juli was het de beurt aan de nucleaire installatie bij Natanz, twee dagen later volgde weer een explosie, bij de energiecentrale van Ahvaz én bij de petrochemische installaties van Karoun. Tussendoor was er nog een opmerkelijk gaslek in de energie centrale van Shiraz. Allemaal toeval en pech? Met name in Israël denken velen van niet. Juist dat land wil wel meewerken aan schade en vertra ging van Irans nucleaire ambities. Iran zit er zelf ook mee, gezien de vage, trage en soms tegenstrijdige berichtgeving in de staatsmedia. Van de autoriteiten valt weinig dui delijkheid te verwachten als nucle aire programma's in het geding zijn. Zo heette de brand van 2 juli bij de kerncentrale in Natanz aan vankelijk 'een ongeluk in een onaf gemaakte schuur'. Maar satelliet- beelden spraken dat al snel tegen. Dit was duidelijk een explosie ge weest - en geen kleintje. Er zijn vragen te over. De autori teiten spreken van ongelukken, an deren wijzen naar Israël. Voer voor sabotage is een opmerking van Gabi Ashkenazi, Israëls minister van Buitenlandse Zaken. Hij zei vo rige week: ,,We ondernemen acties die beter onuitgesproken blijven.'' Israël is al decennia bezig het Iraanse atoomprogramma te onder mijnen. Dat wordt als bedreigend aangemerkt. Iraanse hardliners hebben heel duidelijk uitgesproken de joodse staat van de kaart te wil len vegen zodra ze de middelen daarvoor hebben. De kansen om een dreun uit te delen aan het atoomprogramma slinken nu de Amerikaanse presi dent Trump minder hoge ogen gooit voor een nieuw president schap. Mogelijk is het een kwestie van timing, suggereert het Britse blad The Economist, waar de partijen zwijgen. «KV' maandag 13 juli 2020 Nederlandse 'dementie- game' houdt hersenen fris Frank Renout Parijs Dementerende ouderen genieten van de Tovertafel. FOTO ACTIVE CUES - Sjoerd Wennekes, game-ontwikkelaar Acht opmerkelijke incidenten binnen twee weken. Wie zit er achter de mysterieuze explosies en ongelukken in Iran? Bob van Huët Rotterdam/Teheran Ravage in Teheran na een ex plosie op 30 juni. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12