gesloten zijn' Verkiezingen Polen: zittend president heeft kleine voorsprong 'Holland voor herstelfonds' EUWS 11 barst los. Volgens het Niod staan de beelden synoniem voor de ver meende onverschilligheid over het lot van de duizenden moslims in Sre brenica. Dijkema wordt door Defensie te ruggeroepen van een oefening in Duitsland. „Defensie verzuimde open, eerlijk en snel uitleg te geven. Op het moment van het feest was bij de Dutchbatters niets bekend over een massamoord. Er waren slechts vermoedens. Eenmaal thuis bekijk je die beelden met andere ogen. Dan wordt het zeer ongemakkelijk.'' Het negatieve imago wordt mede gevoed door het opreden van overste Thom Karremans. Wereldberoemd zijn de beelden dat Karremans na de val van Srebrenica zich in een sche merige hotelruimte als een nederige hond laat afblaffen door pitbull Ratko Mladic, de Bosnisch-Servische generaal. Mladic drukt Karremans onverwachts een glas alcohol in de hand, waardoor het lijkt alsof ze sa men proosten op de afloop. Proosten Bij vertrek uit de enclave krijgt Kar- remans een paar cadeaus van Mladic. Ze proosten wederom met een glaasje in de hand. In Kamp Pleso roemt Karremans op een persconfe rentie Mladic als strateeg. ,,De in name van Srebrenica was van de kant van de Serviërs een correcte militaire operatie. Mladic heeft ons knap uit- gemanoeuvreerd. Het leek wel een spelletje Pacman. Je kunt in deze oor log niet spreken van good guys en bad guys. De moslims hebben eerder 192 dorpen platggebrand. Voor mij zijn ze allemaal hetzelfde.'' Een dag na het ontladingsfeest vliegen de Dutchbatters naar Neder land. Bij vertrek worden ze toege sproken door Voorhoeve en Couzy. Dijkema: ,,Ze zeiden dat we helden waren die zich kranig geweerd had den. We keken elkaar aan, want wij voelden ons helemaal geen helden.'' Enkele weken later, tijdens zijn va kantie in Frankrijk, is er meer bekend over de genocide. Op de radio hoort Dijkema dat de status van Dutchbat in de publieke opinie is veranderd van 'helden'in 'oorlogsmisdadigers'. ,,In de beeldvorming is dit feest uitgelegd alsof de Dutchbatters dans ten op de lijken van 8000 moslims'', zegt Dijkema. ,,Dat heeft heel veel Dutchbatters verdriet gedaan. Mij ook. Ik heb spijt dat ik die beelden ter beschikking heb gesteld aan de me dia.'' blikje Heineke in de hand. ,,We be gonnen te dansen en hossen'', vertelt Jaski Portegies Zwart. ,,Sommigen hebben daar een schuldgevoel aan overgehouden. Ik niet. Het was een ontlading. Als we dat niet hadden ge daan, was het wel op een ander mo ment gebeurd.'' Defensievoorlichter Paul Hartman herinnert zich later dat het samen zijn verandert in een 'feestelijke draaikolk van koninklijk bezoek, op getogen militairen en autoriteiten die schuilgingen achter microfoons en camera's'. Na het feest rijdt hij sa men met Couzy 'vreselijk stinkend door een combinatie van bier en kots' naar een studio in Zagreb voor een interview met tv-programma NOVA. Bataljonsvoorlichter Wim Dijkema ziet het voor zijn ogen gebeuren. Hij hoort de band opeens vrolijke mu ziek spelen ,,Na het Wilhelmus sloeg de vlam in de pan'', vertelt Dijkema nu. ,,De sfeer veranderde. Ik had veel rotdingen gezien. Bij dit tafereel lie pen de rillingen over mijn rug.'' Hij aarzelt geen moment en filmt de hossende Dutchbatters. ,,Ik be sefte op dat moment absoluut niet wat de impact van die beelden zou den zijn. Ik voelde het als een ontla- dingsfeest. Ze waren vrij, terug uit de hel en gingen naar huis.'' Terug in Nederland geeft Dijkema op verzoek van Defensievoorlichting al zijn filmmateriaal vrij aan de me dia. Pas in het najaar brengt de Duitse zender ZDF de feestbeelden naar buiten. Een storm van kritiek varende samenleving op te bou wen, aldus de Amerikaanse mi nister Pompeo. Pijnlijkste Srebrenica is nog steeds een 'open wond in de Europese geschiede nis', zei Von der Leyen. De Itali aanse premier Guiseppe Conte stond ook stil bij alle blauwhel men, hulpverleners van NGO's en journalisten die sneuvelden. De massamoord geldt ook als een van de pijnlijkste episodes uit de re cente Europese geschiedenis. Overrompelde Nederlandse blauwhelmen van Dutchbat moesten in 1995 toezien hoe zwaar bewapende Bosnisch-Ser- vische troepen de 'veilige' enclave innamen en ze niets konden doen toen Bosnische moslimmannen - en jongens werden weggevoerd. Ongeveer 8000 van hen werden vermoord. ,,Als de genocide ons iets heeft geleerd dan is dat dat het zaaien van verdeeldheid en kwaad kan leiden tot het ultieme kwaad. We moeten alles doen wat in onze macht ligt opdat het nooit meer gebeurt. We zijn bij u, die uw geliefden verloren en die tot onze spijt niet werden be schermd. We staan zij aan zij naast de overlevenden die de pijn moeten dragen, we rouwen met hen voor de rest van hun leven'', aldus Rutte. Verschillende sprekers stonden nadrukkelijk stil bij de moeilijke verzoening en het pijnlijke ont- kennen van de genocide door een nieuwe generatie Servische poli tici. Volgens een peiling van 2018 ontkent twee derde van de Ser viërs in het gebied de genocide. Veroordeelde oorlogsmisdadigers worden er nog regelmatig geëerd. Ook nu zouden rond Srebrenica en Bratunac posters van Mladic zijn opgehangen met de tekst: 'Bedankt generaal voor 11 juli, de dag van de bevrijding van Srebre nica'. Op scholen krijgen niet alle kinderen dezelfde lesstof en ook daar is sprake van herziening van de geschiedenis. Zittend president Duda heeft vol gens de exitpoll 50,4 procent van de stemmen. Rafal Trzaskowski, de li berale, pro-Europese burgemeester van Warschau en uitdager van Duda, staat op 49,6 procent van de stemmen. De eerste officiële uitsla gen worden vandaag verwacht. Beide presidentskandidaten ver persoonlijken de enorme verdeeld heid en de polarisering in Polen. Het nationaal-conservatieve kamp van Duda wil niets weten van het pro-Europese, liberale, kamp van Trzaskowski, en andersom. Regeringspartij PiS staat ook voor de omstreden hervormingen van de Poolse rechtspraak die volgens critici - waaronder de EU - de rech ters kwetsbaar maakt voor politieke controle. Als Duda wordt herkozen, kan de PiS voort met haar beleid tot de volgende parlementsverkiezin gen, die gepland staan voor 2023. Duda, vriend van Donald Trump, speelt de nationalistische kaart. Hij profileert zich als de verdediger van de traditionele katholieke waarden van Polen. Zijn PiS wordt daarbij geholpen door genereuze sociale uitkeringen. Vooral in de armere plattelandsgebieden zijn velen er beter op geworden. Trzaskowski, een bekende van Barack Obama, is op zoek naar een meer open, tolerant Polen en wil de greep van PiS op de staatsmedia verminderen. Maar op de populaire uitkeringen zal hij niet korten. Ook belooft hij de pensioenleeftijd niet te verhogen. BERLIJN Nederland zal een com promis over het Europese herstel fonds van 750 miljard euro waar schijnlijk niet in de weg staan, on danks de tot nu toe harde opstelling hierover van de regering in Den Haag. Dat denkt althans de Duitse staatssecretaris van Europese Zaken Michael Roth, die daarmee de druk op Nederland vergroot. Volgens hem zijn de Nederlan ders 'zeer terughoudend' als het gaat om EU-uitgaven. Nu zou er echter in Europa een 'duidelijk sig naal van eenheid, maar ook van am bitie' nodig zijn. Roth: ,,Dus ik denk niet dat Nederland een compromis in de weg zal staan.'' Het herstelfonds moet landen helpen de coronacrisis te overwin nen, die vooral het zuiden zwaar heeft getroffen. Nederland wil het geld alleen lenen, de Europese Commissie wil het voor twee derde uit subsidies laten bestaan. maandag 13 juli 2020 GO De gewraakte foto's van het Duchtbatters- ontladings feestje, waarop ook premier Wim Kok, enkele Kamerleden en kroonprins Wil- lem-Alexander aanwezig waren. FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE, COR DE KOCK Premier Mark Rutte. De rechts-conservatieve Andrzej Duda heeft een nipte voorsprong op zijn uitdager Rafal Trzaskowski in de Poolse presidentsverkiezingen. Dat blijkt uit een eerste exitpoll van peilingbureau Ipsos. Raymond Boere Rotterdam/Warschau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11