SREBRENICA 1995 'We buigen ons hoofd in stilte, boek Sebrenica zal nooit 10 NIEUWS Na terugkeer uit Srebrenica vierden Dutchbatters dat ze uit de Bosnische oorlog waren: een ontladingsfeest. Ze liepen de polonaise en dronken bier, niet wetende dat in de achtergelaten enclave duizenden moslims werden vermoord. Het verhaal achter de omstreden beelden. et oogt als een scène na een ge wonnen Champi ons League-finale, wanneer de trainer op de schouders gaat en de spelers hossen. De 'finale' is in werkelijkheid een kansloos verloren vredesmissie in Srebrenica. De 'trainer' is bevel hebber Hans Couzy die door zijn manschappen op de schouders wordt genomen. Hij krijgt een bierdouche, waarna de Dutchbatters een polo naise inzetten, terwijl de militaire kapel opzwepende muziek speelt. Het is zaterdag 22 juli 1995. In het Holland Huis van VN-kamp Pleso bij Zagreb is het feest. Zo'n vierhonderd Dutchbatters zijn die dag terugge keerd uit de oorlog in Srebrenica. Ze zijn moe, hongerig en murw gesla gen nadat ze de moslimenclave uit handen hebben moeten geven aan de Bosnische Serviërs. De Nederlandse VN-militairen hebben de laatste weken in doods angst gezeten. Het beeld van vrou wen die worden verkracht, mannen die zijn afgevoerd, de eindeloze vluchtelingenstroom en doden langs de weg, staan bij sommigen op het netvlies gebrand. De geur van lijken hangt nog om hen heen. Boosheid, verdriet en opluchting komen sa men. Dutchbatter Jaski Portegies Zwart zit met twintig maten van de Bravo- compagnie aan een tafel. Ze lagen on der vuur in het zuiden van de mos limenclave, waar de Bosnische Ser viërs het offensief inzetten. „Ieder een zat rustig aan het tafeltje'', vertelt Portegies Zwart. ,,We waren aan het analyseren, er vloeiden tranen en de boosheid kwam naar boven. Ik zag iedereen in een dip raken. Toen zei ik: jongens, wij hebben ons best ge daan. Laten we niet bij de pakken neerzitten. We nemen een biertje en vragen de band om leuke muziek te spelen.'' Toenmalig minister van Defensie Joris Voorhoeve wil aanvankelijk een 'heldenwelkom' maar verandert van gedachten, omdat in Srebrenica mis schien 'zeer ernstige dingen' zijn ge beurd. Couzy heeft andere plannen. Tegen de zin van Voorhoeve regelt de bevelhebber het Fanfarekorps der Genie uit Vught voor de terugkeer van Dutchbat in Zagreb. 'Ik vond dat die mensen een warm onthaal moes ten hebben', verklaart Couzy later in het Niod-rapport over Srebrenica (2002). 'Vandaar dat ik dus zelf beslo ten heb dat die militaire band naar Zagreb ging. Niet vanwege helden verering maar gewoon als uiting van de opluchting na alles wat ze hadden meegemaakt: welkom terug en ik ben blij dat je heelhuids terug bent.' Hij regelt een feest met barbecue. Voorhoeve wil geen alcohol maar Couzy beslist anders. Couzy: 'Hoe kun je mensen die er 6,5 maand heb ben gezeten, die dit allemaal hebben meegemaakt, als ze vrijkomen ver bieden om op een zaterdagavond een biertje te drinken? Natuurlijk moet het geen wilde boel worden, maar om ze een biertje te onthouden, dat kan gewoon niet.' Voorhoeve vraagt de band alleen 'gedempt en stemmig' muziek te laten spelen, omdat het 'een volstrekt verkeerde indruk' kan wekken. Srebrenicatoespraak Rutte We keken elkaar aan, want wij voelden ons helemaal geen helden De minister is eerder die dag met een zware delegatie in Kamp Pleso gear riveerd: premier Wim Kok, enkele Kamerleden en kroonprins Willem- Alexander, in gevechtstenue met op zijn mouw 'Van Oranje'. Ze praten met de Dutchbatters. De barbecue wordt aangezet en de hamburgers gaan rond. Sommige Dutchbatters zijn serieus in gesprek, anderen zit ten bij een debriefing door psycholo gen en maatschappelijk werkers. De stemming is bedrukt. Vooral bij de Bravo-compagnie. Zij zijn twee weken eerder hun maat Raviv van Rensen (25) verloren. Hij is door een handgranaat van een moslimstrijder gedood, nadat hun observatiepost door de Serviërs was ingenomen. De Duchtbatters houden een korte herdenking voor Raviv. Sommigen komen met tranen in de ogen terug naar de barbecue. Anderen hebben geen zin in een feestje, lopend hui lend over de gang en trekken zich te rug op hun kamer. De oproep van Jaski Portegies Zwart om een biertje te pakken en wat opbeurende muziek aan te vra gen, vindt gehoor. De militaire kapel, die aanvankelijk rustige achtergrond muziek speelt, krijgt het verzoek het Wilhelmus te spelen. De bandleider weigert aanvankelijk, maar zwicht. In het Niod-rapport noemt Couzy de avond 'aangrijpend'. 'Ik heb nog nooit zo veel jonge militairen zien huilen daar, en behoorlijk wat men sen overstuur afgevoerd zien worden. Het was ook de ontlading, we zijn eruit, we hebben het overleefd, en het had niets te maken met helden verering. Alleen maar de opluchting dat ze het, op één na, hadden over leefd. Dat was de sfeer op dat feestje.' Couzy wordt op de schouders ge nomen en ondergespoten met bier. ,,Couzy bedankt, Couzy bedankt!'' zingen ze. De kapel zet I will survive van de Hermes House Band in. Een groep Dutchbatters haakt de armen in elkaar, doet een kozakken- dans en zet de polonaise in met een Dat zei premier Mark Rutte zater dag bij de internationale herden king van de val van het Bosnische Srebrenica. Rutte was te horen in een sobere videoboodschap, net als veel andere regeringsleiders en ministers. Veel sprekers moesten hun aanwezigheid bij de plechtig heid in Bosnië afzeggen, omdat het coronavirus in het gebied om zich heen grijpt. ,,De mannen en vrouwen van de Nederlandse VN-missie voel den zich machteloos in juli 1995. Ze worden nog steeds gekweld door de herinneringen. Helaas kunnen we de geschiedenis niet veranderen. Wij worden veran derd door de geschiedenis. Ook zal Srebrenica nooit een gesloten boek zijn, want nog steeds wor- den er slachtoffers geïdentifi ceerd. Er zijn nog steeds moeders die hun zoons zoeken. Dat is de harde waarheid. Een waarheid die we niet kunnen en willen nege ren. Daarom zullen we ons altijd uitspreken tegen polariserende taal, het verheerlijken van oor logsmisdadigers en ontkenning van genocide'', aldus Rutte. De toespraken werden op het Potocari Memorial Center, het herdenkingscentrum vlakbij Sre brenica, gevolgd door een klein aantal hoogwaardigheidsbekle ders en door Bosnische nabe- staanden van de slachtoffers. Ze keken in stilte naar een groot scherm waar prominente spre kers uit de hele wereld defileer den. Onder hen ook de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo, EU-com- missievoorzitter Ursula von der Leyen, de Britse kroonprins Char les en de Amerikaanse oud-presi dent Bill Clinton. Allen veroor deelden de genocide, benadruk ten het verdriet van de nabestaan den, maar prezen ook de kracht van de Bosniërs om na de burger oorlog weer een stabiele en wel- maandag 13 juli 2020 GO 'Alsof Dutchbat danste op de lijken van 8000 moslims' Tonny van der Mee Rotterdam -Wim Dijkema, bataljons- voorlichter ,,We voelen een diepe band met de mensen van Srebrenica en degenen die niet konden wor den beschermd, tot onze spijt. We buigen ons hoofd in stilte. We kunnen de geschiede nis niet veranderen.'' Bob van Huët Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10