9 'Nederland moet iets doen voor deze vluchtelingen' Er is iets goed mis met je als je de genocide hier ontkent ners van Snaga Zene, brengen meer dere malen per maand een bezoek. Met hulp van een groep Neder landse vrouwen zijn er onlangs moestuintjes aangelegd, zodat de bewoners zelfvoorzienend kunnen zijn. Fatsoenlijk onderdak is hen door de gemeente vaak beloofd, maar het is er voor de zeventig bewoners om vele redenen nooit van gekomen. Burgemeester En terugkeren naar Srebrenica? Het was nooit een optie voor Omerovic. De boerderij waar ze met haar echt genoot tabak, appels en bessen teelde, is platgebrand. Alle familie leden die haar zouden kunnen hel pen om de hoeve te herbouwen, zijn vermoord. En dan nog. ,,Ik kan niet vergeten wat daar is gebeurd. Wat heb ik daar nog te zoeken?'' De oplopende spanningen in Srebrenica zelf sterken haar in dat gevoel. Sinds 2016 is er een nieuwe burgemeester, de Servische natio nalist Mladen Grujicic, die de geno cide zelfs ontkent. Nog nooit is hij op de ceremonie geweest waarmee ook vandaag weer de 8273 doden en vermisten worden herdacht. Vrouwen die wél terugkeerden, voelen zich mede door deze burge- meester niet meer welkom in hun eigen dorp, vertelt Mehida Mustafic (63), die na een verblijf van bijna twintig jaar in Nederland weer te rug is in Srebrenica. Haar man Rizo werd weggestuurd van de com pound van Dutchbat en vervolgens vermoord door de Serven. ,,De hele wereld vindt dat hier genocide is ge pleegd. Deze burgemeester was een leraar. Er is iets goed mis als je dat dan ontkent. Er liggen daar achtdui zend mensen. Wiens burgemeester ben je dan?'' Zes jaar geleden voelde Mustafic dat ze deze stap moest zetten, ver telt ze in de tuin van haar prachtig herbouwde huis. ,,Ik sprak de Ne derlandse taal niet goed en ik voelde me nutteloos in Nederland. Mijn kinderen stonden inmiddels op eigen benen. Toen besloot ik dat het tijd was om terug te gaan.'' Aanvankelijk leeft ze hier hele maal op. Elke dag gaat ze naar het graf van haar man Rizo. ,,Het voelde alsof ik eindelijk weer begon te le ven.'' Provocaties Maar nu het Servisch nationalisme in het stadje groeit, raakt ze steeds meer teleurgesteld in het dorp waar ze ook zo veel goede herinneringen heeft. Op een enorm reclamebord prijkte tijdens de Servische verkie zingen wekenlang de poster van de president Aleksander Vucic. Haar buren vieren uitbundig het ortho doxe kerstfeest met nationalistische vlaggen. ,,Het zijn overduidelijk provocaties.'' Devleta Omerovic hoort die ver halen ook. Daarom blijft ze zoveel mogelijk uit de buurt van Srebre nica. Ze komt er alleen nog tijdens de herdenking op 11 juli. Ondertus sen blijft ze hopen op de dag dat ze naar een normale woning kan ver huizen. Al betwijfelt ze of dat na zo veel jaar nog enige vooruitgang zal brengen. ,,We zullen altijd de men sen van het kamp blijven. Dat stigma dragen we ons hele leven met ons mee.'' zaterdag 11 juli 2020 GO M De begraaf plaats in Potocari bij Srebrenica, waar ongeveer zevenduizend slachtoffers van de genocide zijn begraven. FOTO'S ELVIS BARUKCIC De zeventig huizen van vluch telingenkamp Jezevac hebben geen fundering en zijn in de winter erg voch tig. Nederland moet zich in spannen voor de zevendui zend vluchtelingen die 25 jaar na de val van Srebre nica nog steeds in kampen wonen. Tonny van der Mee Dat zegt Olaf Nijeboer, be stuurslid van de Vereniging Dutchbat III. Hij vindt het 'schrijnend' dat de vluchte lingen niet kunnen terugke ren. „Zevenduizend gezin nen wonen nog steeds niet in een fatsoenlijk huis. Ne derland moet zijn best doen om dit netjes af te handelen We hebben contacten in de EU en kunnen het op de agenda zetten van de inter nationale gemeenschap.'' Nijeboer wijst op de band van Dutchbatters met Sre brenica. ,,Die verbonden heid zal altijd blijven. Het sentiment is vaak positief, hoewel de Moeders van Srebrenica daar nog moeite mee hebben.'' In een gesprek met minister Ank Bijleveld van Defensie heeft Nijeboer gewaar schuwd dat in Bosnië nu dezelfde fout wordt ge maakt als na de Eerste Wereldoorlog. Toen werd Duitsland als 'dader' ge dwongen tot forse herstel betalingen. De daaruit voortvloeiende economi sche crisis was een voe dingsbodem voor de op komst van Hitler. ,,Nu gaat veel hulp naar Bosnië'', zegt Nijeboer. ,,Maar die gaat naar de moslims en de Kro- aten. In het Servische deel van Bosnië is de situatie nog ellendig. Daardoor neemt het nationalisme onder Serviërs toe. Dat gaat weer een keer mis.'' - Mehida Mustafic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9