We schoffelen, spitten en snoeien meer vierkante meter. Als ze naar buiten willen, wijken ze meestal uit naar het Vondelpark, maar 'dat is nu echt verschrikkelijk: een soort festivalterrein', vindt Perez. Ze stortte zich daarom op haar balkon, waar tot dan toe twee aardbeienplanten en een bramen struik verpieterden. Nu is het een vol en kleurrijk plantendomein. Hinco Woerdman (34) begon een jaar geleden te tuinieren in zijn negen meter diepe achtertuin in Arnhem. Tijdens de lockdown kwam zijn tuinproject in een stroomversnelling. Woerdman is kok en zat half maart van het ene op het andere moment thuis. Zijn toentertijd zwangere vriendin en hij kregen ook nog verdrietig nieuws te verwerken: hun ongeboren kindje van zeven maanden oud overleed. In de tuin werken was het eerste wat Woerdman weer fijn vond om te doen. Dus legde hij een smalle grasstrook aan die hij met de hand knipte, bij gebrek aan een grasmaaier, en maakte van een ingegraven betonkuip en wat takken een vijvertje. ,,Ik geniet alleen al van alle insecten en vogels die erop afkomen. Ik kwam er wel achter dat er veel slakken zitten; ze vraten al mijn nieuwe plantjes aan. Tegenwoordig ga ik 's avonds met een zaklamp nog een half uur de tuin in, om ze een voor een weg te vangen. Het biedt me afleiding. Beter dan de hele tijd het nieuws volgen of op je telefoon allemaal zogenaamd grap pige filmpjes te kijken.'' Het klinkt misschien een beetje corny, zegt Eliza Perez op haar beurt wat be smuikt, maar haar balkontuin brengt haar veel geluk in deze verwarrende tijden. Terwijl ze met z'n tweeën veel in huis zit ten - zelf had ze het razend druk, maar haar vriendin kwam zonder werk te zitten - bieden haar tuintaken haar een waarde vol rustmoment. ,,Zelfs tijdens dat ein deloos op en neer lopen met mijn mini- gietertje.'' Of we daadwerkelijk meer uren in de tuin spenderen in corona- tijd is niet officieel onderzocht. Toch zijn er tal van signalen dat we meer schoffelen, spitten en snoeien. Zo signaleerde afval verwerker Attero half april een record- hoeveelheid groen en tuinafval. Drink waterbedrijf Vitens wijdt het stijgende watergebruik aan de mooie zomerdagen waardoor we massaal aan het tuinieren zijn geslagen. En nog een verrassend bericht: de politie meldt dat ze een dagtaak heeft aan het opruimen van onontplofte bommen uit de Tweede We reldoorlog. Door in onze tuinen te wroeten komen die opeens tevoorschijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 99