'Ik geniet alleen al van alle insecten en vogels die op mijn tuin afkomen' De heilzame werking van de natuur blijkt een bron van inspiratie voor vele stromin gen, oud en nieuw, spiritueel en weten schappelijk. Zo is de Japanse verering van de natuur in het shintoïsme al eeuwenoud en komt het ook voor in recent opgekomen tuintherapie die ziekenhuizen aan kanker patiënten aanbieden. Wageningen Univer sity Research doet doorlopend onder zoek in de sectie 'Groen voor Gezondheid', met als uitgangspunt dat contact met de natuur stress vermindert. De tuinsector is hiervan ook doordron gen geraakt: neem landschapsontwerper Sharon Gadellaa (39) uit Goirle, die 'helen de tuinen' ontwerpt. Een begrip dat lastig in woorden is te vangen. „Misschien helpt het om je een enorme betonnen parkeer plaats voor te stellen'', schetst hij. ,,En stel je daarna diezelfde parkeerplaats voor maar dan met een tweehonderd jaar oude boom erop. Dat verschil is moeilijk onder woor den te brengen, het is een gevoel, een soort kracht die uitgaat van zo'n boom. Iedereen op die parkeerplaats zal dat direct ervaren.'' Al pleit Gadellaa er niet voor om in elke tuin zo'n oude boom neer te zetten. Hij wil tuinen maken waar je door het ontwerp en de samenstelling van de planten tot jezelf komt. Waar je als vanzelf stil wordt en om je heen kijkt. Om dat te stimuleren, pro beert hij bijvoorbeeld altijd een deel van de planten in te zaaien in plaats van er alleen volgroeide soorten neer te zetten; zo maak je het hele groeiproces mee. En als het even kan, voegt hij een waterschaal aan het ont werp toe. ,,Het geluid van een oneindig stromend beekje zorgt voor een instant rustig gevoel.'' Overigens hoefje voor het rustgevende effect echt niet over een metersdiepe groene oase te beschikken: een helend balkon kan ook, zegt Gadellaa. ,,Ja, waarom niet? Elke plek die je creëert, kan helend zijn. Ook een balkon.'' Dat kan Eliza Perez (35) beamen. Haar smalle balkonnetje in de Amsterdamse binnenstad is in quarantainetijd haar favo riete plek geworden. ,,Elke dag gooi ik voor dat ik aan thuiswerken begin de deuren open. Dan zie ik al die kleuren, de bijtjes, de hommeltjes en de kruidenplantjes die weer zijn gegroeid. Daar word ik helemaal blij van.'' Perez werkt in de welzijnssector en woont met haar vriendin Sophie tweehoog op 45 komt. Dat is een prettige ervaring, sowieso, maar in coronatijden helemaal.'' Deze vorm van mindfulness is niet alleen fijn voor de tuinder, maar heeft ook waar neembare effecten op het gewas. Om dat te demonstreren, laat Bloksma haar studenten een experiment doen. ,,Ik vraag ze om twee schaaltjes tuinkers op te kweken: het ene schaaltje behandelen ze met liefde, het an dere moeten ze veel minder aandacht ge ven. Het schaaltje mét aandacht groeit bijna altijd beter en harder - dat is best een eye- opener.'' Bloksma houdt van een zekere nuchter heid, maar in tuinieren met aandacht ge looft ze heilig. ,,Ik zie dat de plant écht beter groeit en de tuinder ervaart écht meer rust en plezier. Dat zullen mensen toch ook merken in hun dagelijks leven?''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 98