Toen bed and breakfast-eigenaar Anneke Icks (49) een paar maanden gele den van de woonkamer naar haar keuken liep en vanuit het niets hard moest lachen, om daarna net zo plotseling in huilen uit te barsten, realiseerde ze zich: het gaat niet goed met mij. Na jaren in de jeugdzorg te hebben ge werkt, besloot Icks vorig jaar rigoureus het roer om te gooien en haar grote droom na te jagen: leven en wonen in Italië. Ze huurde een villa die ze omtoverde tot haar 'Casa Ciao Bella' en zou met Pasen de eerste gas ten feestelijk ontvangen. Toen brak de pan- demie uit en zat ze opeens opgesloten op een berg, zonder uitzicht op de komst van gasten. Ze raakte verstrikt in continu pieke ren. ,,Op dat coronavirus heb je nul con trole, terwijl het mijn bedrijf wel kan ma ken of breken. Ik snapte de maatregelen uiteraard, maar het maakte me ook boos: mijn droom gaat misschien naar de knop pen, al mijn spaargeld zit erin!'' Na de huilbui besloot ze de twintig ver wilderde olijfbomen in haar tuin onder handen te nemen. Na een ochtend instruc ties te hebben gekregen van een buur vrouw knipte, snoeide en zaagde zij zich tweeënhalve week een slag in de rondte. ,,Als Randstadmeisje had ik er de ballen verstand van; ik ben gewoon maar begon nen." Ze werkte vanaf een ladder tegen een olijfboom en soms klom ze er 'als een aapje' in om bij de takken te kunnen. De enorme berg snoeiafval stak ze in brand - ter plaatse een gebruik. ,,Eerst vond ik het spannend, maar eenmaal bezig kreeg ik de smaak te pakken. Door de olie in dat olijfbomenhout werd het een enorme fik! Ik vond het stoer en leuk om te doen.'' Nu, drie maanden na de lockdown, beseft Icks dat de tuin haar geestelijk in balans heeft gehouden. ,,Hij is mijn redding ge weest, anders was ik zeker verzand in hele dagen lamlendig netflixen'', zegt ze. ,,Het was fijn iets nieuws te leren en direct resul taat te zien. Dankzij tuinieren ben ik niet depressief geworden - niet bij wijze van spreken, nee echt.'' In de tuin komen we tot rust; zeker in coronatijd is ons eigen groen meer dan ooit de plek geworden om op adem te komen. Waar angsten en zorgen even naar de ach tergrond verdwijnen als je distels uit de grond staat te trekken. Waar je zelfs kunt vergeten dat er zoiets bestaat als een levens bedreigend virus en waar je - ondanks alle onzekerheden - in een vakantiemodus kunt belanden, met een puzzelboek en een glas wijn in de hand. Hier kunnen we el kaar veilig ontmoeten: die 1,5 meter lijkt in de tuin een minder groot gapend gat dan aan de keukentafel. Joke Bloksma (64), docent aan de War monderhof voor biologische landbouw, begrijpt heel goed dat veel mensen nu extra plezier aan hun lapje groen beleven. ,,Het mooie van een tuin of balkon is dat het een afgesloten wereldje vormt, waar je zelf zeg genschap over hebt. Dat is een fijn gevoel in deze tijd.'' Aan de mbo-opleiding in Dron- ten doceert ze onder meer 'tuinieren met aandacht' en leert ze haar studenten met volle toewijding te ervaren wat de natuur te bieden heeft: fluitende vogels horen, de aarde voelen tussen je vingers, een groeiend tomatenplantje bestuderen. ,,Al die aspec ten bij elkaar maken dat je dagelijkse ge- dachtestroom stopt en dat je in het moment

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 97