'Het lijkt op beeldhouwen; het lichaam is het canvas waar ik laagjes omheen bouw' Kijk hoe het glinstert, opspat, hoe het golft, van vorm verandert, ongrijpbaar is en doorzichtig. En dat dan te vatten in een jurk. Weinig mensen zouden op de gedachte komen een kledingstuk van water te maken, maar dat is precies wat Iris van Herpen wilde. Het moment vangen van een golf die tegen een lichaam spat. Onmogelijk? Met een tang, lijmpistool, polyethyleenteref- talaatglycol, doorzichtig acryl, zilverdraad en eindeloos, eindeloos veel geduld ging ze aan de slag. Haar Waterdress zag het licht tijdens de modeshow Crystallization in 2010, met luid applaus en internationale bewondering tot gevolg. Zoals zij al tien jaar applaus, bewon dering en prestigieuze prijzen oogst met baanbrekende ontwerpen die een mix vormen van innovatieve technieken als 3D-printen en ouderwets vakmanschap. Haar werk is niet alleen op de catwalk te zien, maar ook in topmusea van New York tot Tokio en wordt gedragen door filmster ren en popiconen. ,,Ik heb een drive om het onhaalbare te doen'', zegt ze vanuit haar ontwerpstudio aan het Amsterdamse IJ. ,,Water is altijd al een inspiratiebron geweest vanwege de ongrijpbaarheid en de hoeveelheid vormen dat het kan aannemen. Ik wilde met onmo gelijk materiaal toch creëren. De drijfveer, de fantasie is er. Je gaat de uitdaging aan en vanuitfailures creëer je weer nieuwe ideeën en mogelijkheden.'' Het universum van Van Herpen is er een van verwondering, magie, grenzeloos heid. Als een moderne alchemist knutselt ze - het liefst samen met kunstenaars uit andere disciplines - net zo lang met stoffen en materialen tot ze een perfecte samenstel ling heeft gevonden om iets te maken wat nog niet bestaat. Inspiratie komt uit de na tuur, elektriciteit, beweging. Uit de onder waterwereld, veren, zeepbellen, micro scopisch kleine diertjes. Hoe mooi alles in elkaar steekt. ,,De natuur heeft in mijn werk een brede invloed, ze helpt me verder, puur door naar de processen te kijken, hoe dingen zich ontwikkelen, groeien, verande ren. Die never ending force. Alles is in de na tuur al zo goed en prachtig gevormd door miljoenen jaren evolutie, je hoeft het eigen lijk alleen maar te zien en te vertalen naar design. Kijken waar we vernuftigheid uit de natuur toe kunnen passen in ontwer pen.'' Haar honger naar kennis reikt zo ver dat ze te rade gaat bij biologen, wetenschap pers, astronomen, architecten. Enkele malen bezocht Van Herpen het instituut CERN in Genève, waar fundamenteel onderzoek wordt gedaan naar elementaire deeltjes. ,,Kunst en wetenschap gaan allebei over het verruimen van je blikveld en het creëren van nieuwe manieren van kijken. Daar komen mooie gesprekken uit voort.'' Ze legt de laatste hand aan een collectie voor de Paris Fashion Week, die ditmaal digitaal plaatsvindt. Door corona zijn alle reguliere shows afgelast. ,,We presenteren wel wat nieuw werk, maar veel minder dan normaal. Alles wordt gefilmd en online gebracht, maar het is al niet mogelijk om te werken met meerdere modellen. Het creatieve proces heeft niet plaats kunnen 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 90