SREBRENICA 1995 8 NIEUWS Precies 25 jaar na het Dutchbat-drama in Srebrenica verblijven zevenduizend overlevers nog steeds in tijdelijk opgezette kampen uit die tijd. Terugkeren is voor velen te pijnlijk, helemaal nu er een burgemeester is die de genocide ontkent. Ik kan niet vergeten wat daar is gebeurd, wat heb ik daarnogte zoeken? innert zich nog precies hoe ze uit Srebrenica wist te ontsnappen voor dat de Nederlandse militairen die hen moesten beschermen, op 11 juli 1995 werden overlopen door Bosni sche Serviërs. Zij doodden in de da gen erna meer dan achtduizend moslims, voornamelijk mannen. Omerovic vluchtte al in 1993 met haar twee kinderen, door in een van de vrachtwagens van het Noorse leger te klimmen die voedsel naar de enclave hadden gebracht. Haar echtgenoot Senaid blijft achter. Een heftig moment dat ze nog vaak terugziet in haar dromen. ,,Mijn kinderen schreeuwden de naam van hun vader toen we wegreden. En hij die van hen.'' Het is het de laatste keer dat ze haar echtgenoot in leven ziet. Omerovic wordt aanvankelijk met tientallen vluchtelingen onder gebracht in een school. Via het Rode Kruis weet ze lang contact met haar echtgenoot te houden, maar na de val van de enclave hoort ze niets meer van hem. Het verdriet is groot. Omerovic ziet het leven niet meer zitten. Doet een zelfmoordpoging als haar neefje wel weet te ontsnappen aan de massamoordenaars en met een tas handgranaten bij haar komt. Ze demonstreert hoe ze een van de explosieven onder haar hoofd houdt en op het punt staat de pin eruit te trekken. ,,Toen kwam mijn neefje de kamer in.'' Pas in 2012 wordt haar echtgenoot geïdentificeerd. Ze vinden alleen een deel van zijn kin, een knie en een scheenbeen terug. Wat er pre cies met hem is gebeurd, weet ze nog steeds niet. Ook vier andere familieleden, onder wie haar broer, ziet ze nooit meer terug. Dutchbat Nog steeds denkt Omerovic elke dag aan het drama met Dutchbat. Toch toont ze na 25 jaar begrip voor de onmogelijke situatie waarin ook de Nederlanders verkeerden. ,,Wat moet ik erover zeggen? Natuurlijk vind ik dat ze hadden moeten voor komen dat al deze mensen konden worden vermoord. Maar ik krijg er mijn geliefden niet mee terug. Ik weet dat Nederlandse militairen het er ook moeilijk mee hebben. Som migen zijn net als wij hun hoofd verloren. Alleen hun benen zijn nog op aarde.'' In dit kamp staat het leven voor Omerovic al jaren stil. Bijna nie mand bekommert zich om het lot van de bewoners. Alleen hulpverle- evleta Omerovic (56) gelooft er niet meer in. Ze zit op een krukje in haar krappe woonkeuken waar niet eens plek is voor een eettafel. Met twee banken staat de ruimte vol. Zo vaak al is haar beloofd dat ze een beter huis zou krijgen. Elke keer was er die teleurstelling. ,,Ik zou het niet erg vinden om nu te sterven'', zegt ze met tranen in haar ogen als ze met een vliegenmepper de insecten van de chocolaatjes op de salontafel probeert te houden. Toch is het nog te vroeg om te gaan. De liefde voor haar twee kin deren met wie ze wist te ontkomen uit de hel van Srebrenica, houden haar nog op de been. Ze zijn inmid dels 33 en 31 en wonen nog steeds in de enige twee slaapkamers die het huisje telt. De mannen zijn werk loos. Hebben geen inkomen. Geen echtgenote. Geen toekomst. ,,Hoe moet dat straks als ik er niet meer ben? Ze kunnen nog niet eens voor zichzelf zorgen.'' Omerovic woont in Jezevac, een van de vele vluchtelingenkampen die begin jaren 90 zijn neergezet om de tienduizenden gevluchte Bosni sche moslims uit Srebrenica tijdelijk te huisvesten. Het kamp, omringd door heuvels, ligt langs een kabbe lend riviertje. Dit had zomaar een klein paradijs voor vakantievierders kunnen zijn. Maar zo gelukzalig is het leven in de ongeveer zeventig witte bunga lows van 35 vierkante meter niet. In deze huisjes wonen ex-krijgsge vangenen van de burgeroorlog die hier woedde. Gewonde militairen. Weduwen met kinderen. Achter elke voordeur is het leed immens. Veel bewoners zijn getraumatiseerd door wat ze hebben meegemaakt. Ongeschoold. Werkloos. Verslaafd aan alcohol, drugs of beide. Er worden meisjes geronseld voor de prostitutie, vertellen hulpverleners van Snaga Zene, de enige organisa tie die nog contact met de bewoners heeft. Vochtig Veel huisjes zijn dringend toe aan vervanging. De houten constructies zijn bijna vergaan. Sommige huizen zijn al ingestort. Onzichtbare gebre ken maken de bungalows geen be nijdenswaardige plek om een paar dagen in door te brengen, laat staan een kwarteeuw. De houten vloer ligt niet op een fundering, waardoor de huisjes in de winter erg vochtig zijn. En doordat er wordt gestookt met kolen, is de lucht er in dat jaar getijde zeer ongezond. Maximaal vijfjaar zouden de vluchtelingen hier wonen. Voor sommigen is dat nu al 25 jaar. Devleta Omerovic is een van de be woners van het eerste uur. Ze her- zaterdag 11 juli 2020 'Ik zou het niet erg vinden nu te sterven' Raymond Boere Srebrenica/Jezevac - Devleta Omerovic Devleta Omerovic zorgt nog steeds voor haar twee vol wassen zonen, die geen werk en geen inkomen hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8