Touittd'Europe B 7 Dag 9 Het is stil op de Sint-Bernhardpas, een belangrijke verkeersroute tussen Zwitserland en Italië. De grens is allang open, maar veel toeristen worden er niet gesignaleerd. mÊË artigny Aosta van die auto's praten voor het win keltje, ze hebben een hondje bij zich. Ze hebben mondkapjes voor en zij telt hoeveel mensen er in de winkel zijn. ,,Nu vijf, ik ga nog niet naar bin nen.'' Ik vraag waarom ze hier op grote hoogte, in de open lucht, kapjes op hebben. ,,Omdat hier Italië begint, da's gevaarlijk. Ik volg de landenin formatie, er zijn weer vijfhonderd besmettingen bij gekomen'', zegt zij. Net als ik wil vragen wat ze hier dan doen, passeert de Nederlander uit de andere auto, beetje bohemien, met een strohoed op. Hij hoort wat de vrouw zegt en begint, in de ijle lucht op de Sint-Bernhardpas, naar haar te schreeuwen. ,,Doe af die kap jes, stelletje gekken! Dit is een ter reur! Jullie worden in de maling ge nomen. Wegwezen! Denk je echt dat je hierboven corona oploopt? Ik wil mensen als jullie hier niet zien, ga naar huis!'' Verbouwereerd loopt het stel weg, een klein hondje aan de riem. De man met strohoed, woeste blik, ver dwijnt in de winkel. „Prettige vakantie'', zeg ik nog, maar ik weet niet of hij me hoort. Reist hij door naar Italië, dan zal hij in hotels, bars en restaurants om de haverklap een mondkapje op moeten doen. Maar misschien is hij daarom juist weer uit het land gevlucht. Tunnel Als de tunnel zich iets verderop in de berg heeft geboord, is het op de alter natieve, veel mooiere weg over de pas, die maar enkele maanden per jaar open is, nog stiller. Een handvol auto's, drie fietsers, en die bus dus, die ook tot de top gaat, waar een bord 2473 meter markeert. Daar is het ineens wel iets drukker, je kunt er Sint-Bernardshonden bezoeken, en ik zie een auto met vouwwagen en Nederlands kenteken staan, de eerste sinds drie dagen. Het gezin Poppe, uit Drachten, is op weg naar een cam ping bij Genua. Italië dus, de nacht- us 12.211 rijdt bijna elk uur, denk ik, want ik ben 'm al een paar keer tegengekomen in de inmiddels drie uur die ik bezig ben om de 45 kilometer lange klim van de Grote Sint-Bernhard te bedwingen. Ik ben bijna boven en heb zojuist mijn oververhitte voeten in een knis perend bergbeekje verfrist, wanneer ik hem zie stoppen bij de halte Le Tronchet, op 2270 meter hoogte. Een wandelaarster met een zware rugzak stapt uit; het mooiste deel van de pas, tussen de eeuwige sneeuw, wil ze te voet doen. Twee haltes eerder ligt Bourg Saint-Pierre, het laatste dorpje voor de top, waar Bernadette Cordola in het Bivouac Napoléon naast het benzinestation Sint Bernard-speel- goedhondjes, andere souvenirs en, gelukkig, water en wat chocola ver koopt. Het is er stil, vlak voor de tun nel die de meeste automobilisten ge bruiken om hier van Zwitserland naar Italië te gaan, en omgekeerd. ,,Er komen nog erg weinig toeristen langs, hoewel de grens allang weer open is'', zegt Cordola. Ook hier viel alles stil, toen de grens met het geplaagde Italië in maart op slot ging. ,,Alleen vrachtwagens mochten nog door, en Italianen die in Zwitserland werken.'' Zij bleef open, want Zwitserland had geen lockdown, maar zo eenzaam als die twee maanden heeft ze het op de berg nog nooit meegemaakt. merrie voor veel mensen die be vreesd zijn voor het coronavirus, het land van bijna 35.000 doden. ,,We zijn nog nooit in Italië op va kantie geweest en hadden dit al in ja nuari bedacht", zegt moeder Jannie. ,,We hebben bij de camping geïnfor meerd, die is klein en laat maar de helft van de plaatsen bezetten.'' Na een weekje daar gaan ze met dochters Emma (16) en Rosa (13) nog wandelen in de Franse Alpen. Ik krijg een appel bij het afscheid, en net nadat ze zijn weggereden zie ik nog enkele Nederlandse auto's staan. Ik hoor een stel zestigers uit een i Een Nederlander wordt boos dat anderen mondkapjes dragen en roept dat ze over corona in de maling worden genomen zaterdag 11 juli 2020 @edwinwinkels M edwin_winkels iw Alle afleveringen Edwin Winkels fietst deze maand via acht Europese landen van Den Haag naar Barcelona. Dagelijks vertelt hij over wat hij aantreft in zijn terug te lezen op: een continent dat langzaam ontwaakt uit de coronanachtmerrie. Vandaag: Martigny-Aosta, 78 kilometer. twËWtö /tourdeurope De mondkapjes gaan op, 'omdat hier Italië begint' 78 km Barcelona Een wandelaarster stapt uit bij de voor laatste bushalte op de Grote Sint-Bernhard pas. Het gezin Poppe uit Drachten is op weg naar de camping in Italië. FOTO'S EDWIN WINKELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7