zomer Voor u geproefd Witbier Hoegaarden 'Witbier en weizen, ze worden makkelijk verward. Toch zijn het heel andere biertjes' 27 Gebrouwen door Vrouwen Witbier gold jaren als het ultieme zomerbier, al moet het inmiddels concurreren met andere drankjes. Toch blijft het een topper op het terras, proeven onze panelleden. Er was een tijd dat je haast op elk terrastafeltje een glas witbier zag staan. Inmiddels is er een polonaise aan zomerse speciaal- bieren op het toneel verschenen, zoals IPA's, alcoholarme radlers en bek- kentrekkend zure sour ales. Ze hebben de publiekslieveling de schaduw ingeduwd. Terecht? ,,Een beetje wel'', vindt biersom- melier Jack Abendanon. „Witbier is een tamelijk saaie biersoort.'' Toch heeft witbier alles in huis om je door een broeierige zomerdag heen te sleuren, vindt collega Jasper Westbeek. „Witbier is super doordrinkbaar. Het bier ontbeert ook prominente bitters die veel beginnende bierdrinkers afschrikken.'' Bierblogger Tina Rogers knikt instem mend. ,,Het is instapbier. Dorstlessend en toegankelijk voor het grote publiek.'' Dat grote publiek verwart witbier al leen wel voortdurend met een andere ter rasfavoriet: weizen. Best begrijpelijk. Weizen betekent 'tarwe' in het Duits, Belgisch 'witbier' is daar een afgeleide van; de naam duidt niet op de lichte kleur, maar geeft aan dat het eveneens om tar- webier gaat. Om het helemaal verwar rend te maken noemen onze oosterburen weizen ook wel Weissbier. Gelukkig kun je bij een eerste aanblik al het verschil zien: witbier is bleekgeel, en daarmee een stuk pipser op de wangen M Jasper Westbeek (32) Jack Abendanon (53) Tina Rogers (43) dan het volblonde weizen. In de mond te kent het verschil zich nog duidelijker af. Weizen smaakt fris, vol en lichtzurig. In witbier mogen er ook kruiden in de ketel worden geworpen, en is er guller met hop gestrooid. Met onderaan de streep een kenmerkend een-tweetje van sinaasap pelschil- en korianderzaadaroma's, om lijst door een laagdrempelig bittertje. Vooral Hoegaarden heeft furore ge maakt met dit smaakpalet. Het Belgische biermerk zou zelfs indirect verantwoor delijk zijn voor het schijfje citroen waar- mee witbier vaak wordt geserveerd. Volgens de overlevering was het bier ooit zo populair dat het de brouwerij al uit vloog voordat de zuren goed tot wasdom waren gekomen. Een citroentje moest dit euvel maskeren. Bierkenners hebben er echter een broertje dood aan. ,,Je moet het bier voor zich laten spreken'', verklaart Westbeek. ,,Als de brouwers de smaak van citroen hadden gewild, hadden ze het er zelf wel ingedaan. Het is bovendien killing voor je schuimkraag.'' Wieckse 3/w Brouwerij t IJ Jopen Kompaan Breugem Lowlander Texels GO ZATERDAG 11 JULI 2020 IHE original BELGIAN UREAL BEER ftliC Wit 4,9% De vaandeldrager van de witbiervloot en ook in deze blinde proeverij unaniem het best beoordeeld. Vinkt alle hokjes af: bleek van kleur, ge balanceerde kruiden, aangenaam fris en met een lange nasleep. Gin Weizen 6% Gin (lees: geen) wei zen, maar een uitste kend witbier met knisperende ginkrui- den die direct de neus in dansen. Krijgen in de mond gezelschap van een fris tarwezuurtje en wat naprikkelende kruidnageltonen. Mooi complex, maar vriendelijk. Zomer in je glas MATTHIJS MEEUWSEN Biervlogger (Totbier.nl) sommelier, werk- en zaam bij Mitra Drank speciaalzaken. Bierverkoper, -liefhebber en -sommelier van Bier Authentiek. Blogger van 010Beerblog.com en derde panellid met StiBON-sommelier- diploma. Witte 5% Aangenaam terras bier dat na een tijdje op tafel de armen steeds wijder open- spreidt. Het bloe- mige, fruitige boeket vol sinaasappelschil len ontvouwt zich langzaam, maar blijft in balans. Aange naam kruidig en met een vriendelijk zuurtje. IJwit 6,5% Een witbier zoals wit bier moet ruiken - veel korianderzaad, beetje citrus - en ook qua kleur en smaak volgens het boekje. Volmondige tarwe- tonen, relatief zoet en uitgesproken kruidig. Krachtig genoeg om ook bij de maaltijd zijn mannetje te staan. Adriaan Wit 5% De muffige geur is niet best, maar de smaak maakt een hele hoop goed. Alle typische witbiertonen zitten erin, maar sub tiel, zacht en gebalan ceerd. Sluit af met een licht zoetje dat op de tong blijft han gen. Wannabee 5,5% Leuk, de samenwer king met Honey High way (die wilde bloe men inzaait langs de weg). Helaas wordt het bier gegijzeld door een petroleum lucht. Het panel ver moedt een brouwfout in onze testflessen. Saens wit 4,3% Lastig te herkennen als witbier. Wat dun netjes, opvallend donker van kleur en zuren die doen den ken aan karnemelk (niet citrus). Wel een leuke, lichtzoete on derstroom die naar honing neigt. ?°rflNlc*v ««WED WITH CURASAO ORANGE A elderflower chamomile White ale 5% De kamille en vlier bloesem winnen op papier de originali- teitsprijs, maar spe len in de praktijk ver stoppertje. Er gloren een lik zoet en handje kruiden, maar de bit ters en zuren doen snel de deur dicht. SkiIIer Wit 5% Bescheiden qua bou quet: een hint van citroenijsthee met korianderkruiden. De smaak is aangenaam - zuur, kruidig, bittere afdronk - maar te verlegen om lang te blijven hangen. Drinkt lekker weg, maar niets springt eruit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75