zomer 'Door de hittegolf had ik plotseling veel meer werk' Wat zegt de wetenschap over zonnen? s WAT DOET EEN? CAPACITY PLANNER Wie ons banenlandschap bekijkt, ziet bijzondere functies voorbijkomen. Wat doen die mensen? Vandaag: Floor Pennings (29), capacity planner bij bol.com. Wat doe je precies? ,,Ik houd me als capacity planner bezig met het plannen van de logistieke capaciteit. Die moet matchen met de vraag van de klant. We plannen een jaar vooruit en voorspellen hoeveel er gevraagd wordt van de logistiek, zodat onze partners en leveranciers weten waar ze aan toe zijn. Alleen zo krijgen we alle pakketjes op tijd bij de klant.'' Lukt het altijd om dit goed te voorspellen? ,,We houden de capaciteit elke dag in de gaten, zodat we op tijd kunnen bijsturen. Maar natuurlijk had niemand de corona crisis zien aankomen." Levert je werk op zulke momenten stress op? ,,Omdat we daar in onze jaarplanning geen rekening mee konden houden, bekeken we de situatie van dag tot dag. Aan het begin van de crisis ontstond er veel vraag naar zeep, schoon maakmiddelen, baby artikelen en natuurlijk toiletpapier. Daarna verschoof het naar monitoren, muizen en toetsenborden. Het was aanpoten.'' O 'Wat moeten mensen morgen in huis hebben en wat kan langer wachten?' Je hebt natuurlijk niet alles direct voorradig... ,,Nee, je moet keuzes maken. Wat moeten men sen morgen in huis hebben en wat kan langer wachten? Wc-papier, schoonmaakspullen en babyartikelen kregen voorrang. De hittegolf leverde pas een vergelijkbare situatie op. We ver kochten veel meer airco's, ventilatoren en zwem badjes. Grote artikelen die voor extra druk op de logistiek zorgen: ze gaan over specifieke verwer- kingslijnen en zijn moeilijker in te pakken.'' Hoelang zie je jezelf dit doen, tot je pensioen? „Voorlopig zit ik hier goed, maar dat is een vraag waar iemand van mijn leeftijd geen antwoord op kan geven, denk ik.'' Bekijk vacatures voor capacity plan ners op nationalevacaturebank.nl. Water en zelfs zand weerkaatsen de uv-straling, waardoor die extra wordt versterkt. Daardoor verbrand je sneller op het strand. foto robin utrecht Het is heerlijk om uren bruin te bakken in de zon. Maar pas op, voor je het weet ben je zo rood als een kreeft. Dat is behoorlijk zorgwekkend, want het doet niet alleen pijn. Keer op keer verbranden is ontzettend schadelijk. ELIANE NEUTEBOOM oe vaker je verbrandt, hoe groter de kans op het krijgen van huidkanker op latere leeftijd'', waarschuwt der matoloog J orrit Terra van het Isala Dermatologisch centrum/UMC Groningen). Zonlicht bestaat voor een deel uit ultravioletstralen, beter bekend als uv-stralen. Het grootste deel van de stralen die ons lichaam bereikt is uva, wat zorgt voor huidveroudering zoals rim pels. Daarnaast zijn er uvb-stralen die met name zorgen voor die pijnlijke zon- verbranding. ,,Dermatologen hebben een simpel ezelsbruggetje bedacht, om dat te onthouden'', zegt Terra ,,de a staat voor aging en de b voor burning." Als er vaak overmatige uv-stralen op een onbeschermde huid komen, kunnen ze het dna in de huidcellen beschadigen. Terra: ,,Als je in de zon zit, heb je dat vaak nog niet door. Je lichaam herkent die schade wel en wil de beschadigde cellen opruimen.'' Dat doet je lichaam door ont stekingsstofjes aan te maken in de huid. Er ontstaat dan een pijnlijke ontstekings reactie. De bloedvaten in de aangetaste huid worden wijder, waardoor meer bloed naar de juiste plek stroomt om te zorgen voor de beschadigde huid. ,,Dit geeft die warme pijnlijke huid en karak teristieke rode kleur.'' De verbranding van je huid is dus een reactie op de schade in je huidcellen. Hoewel je lichaam de schade probeert op te ruimen, lukt dat niet altijd. ,,Hoe vaker je huid verbrandt, hoe lastiger het wordt om de schade helemaal op te lossen'', legt Terra uit. ,,Er treedt dan een blijvende verandering in het dna van de huidcel op, een mutatie. Dat verhoogt de kans op het krijgen van huidkanker op latere leeftijd.'' 'Een blijvende verandering in het dna van de huidcel verhoogt de kans op huidkanker' Universiteit van Nederland Wat je het beste kunt doen, is je huid rus tig laten wennen aan de zon. Dat doe je door jezelf er gematigd aan bloot te stel len. ,,Je huid reageert dan goed op de uv- straling. Cellen gaan dan meer delen en je huid wordt dikker. Dat vormt een soort natuurlijke bescherming tegen de zon.'' Maar deze bescherming werkt in be perkte mate en is per persoon verschil lend. De ene persoon verbrandt sneller dan de ander. ,,Een gevoelige huid kan al binnen een kwartier verbranden.'' Mensen met een donkere huidskleur verbranden minder snel. Dat komt door dat zij meer en donkerder pigment aan maken. ,,Dat pigment ligt als een be schermend kapje om de cellen en be schermt de huid tegen schade van de zon.'' Mensen met een donkerdere huid lopen daardoor ook minder risico op het krijgen van huidkanker. Op sommige locaties verbrand je snel ler, bijvoorbeeld op het strand. Water en zelfs zand weerkaatsen de uv-straling, waardoor die extra wordt versterkt, legt Terra uit. ,,De straling komt dan van twee kanten.'' Het is dus belangrijk goed op te letten en jezelf goed te beschermen. ,,Smeer genoeg zonnebrandcrème, draag uv-werende kleding en zoek op de juiste momenten de schaduw op. Hoe minder kans op zonverbranding, des te minder kans op huidkanker in de toekomst.'' Zie voor een video de site van deze krant /wetenschap. -SANNE WOLTERS ZATERDAG 11 JULI 2020 GO Overmatig zonlicht tast zelfs je dna aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74