mer Blauweregen: wees meedogenloos Drie nieuwsfotografen laten u beterfotograferen HOE DAN? IN DE TUIN Wil je nog meer plezier bele ven aan fotograferen? Doe dan mee met De Fotoacade mie, een veelzijdige, interac tieve fotografieworkshop voor iedereen die zijn huis- tuin-en-keukenkiekjes een boost wil geven. Drie enthousiaste gastdocenten leiden je met zes spannende weekopdrachten door de magische wereld van het ver stilde beeld. Je leert kijken als een foto graaf, spelen met licht en donker, een beweging of emotie 'bevriezen'. De ken nis en vaardigheden die je spelenderwijs in de praktijk opdoet kun je toepassen bij de eindopdracht. Het thema van die laatste proeve van bekwaamheid is 'anderhalve meter'. De jury beloont de inzenders van vier bijzondere meester werken met een leuke prijs. De cursus is bedoeld voor leergierige beginners en hobbyfotografen. Laagdrempelig, prak tisch en vooral erg leuk. Je hebt geen duur fototoestel nodig. Een spiegel reflexcamera zou mooi zijn, maar de camera op je smartphone volstaat ook. Vandaag stellen we de docenten Pim Ras, Sanne Donders en Joost Hoving aan je voor en krijg je instructies bij de eer ste weekopdracht: maak een actiefoto. Je kunt direct aan de slag. Volgende week zaterdag geeft Pim Ras in de krant feed back bij een aantal ingestuurde foto's en krijg je een nieuwe weekopdracht. Camera's klaar? Fotograferen maar! DOCENT SANNE DONDERS DOCENT JOOST HOVING 'Leer kijken zonder camera en zie de schoonheid van alledaagse dingen' J 'Neem de tijd, drink eerst een kop koffie met je onderwerp en durf te falen' Snoeien: waarom moet dat eigenlijk? In de natuur wordt toch ook niet gesnoeid? En daar groeit en bloeit alles naar wens, zonder de takken van bomen en struiken te ampute ren. Dat klopt. Met snoeien leg je je wil op aan de plant. Want de tuin is nu eenmaal geen natuur. Snoeien doe je om een boom of struik in een bepaalde vorm te dwingen en om de op brengst aan vruchten of bloemen te vergroten. Een plant die veel dwang nodig heeft is de blauweregen, het troetelkind van de stadsbewo ner. Laat je die blau weregen onbekom merd langs de gevel groeien, dan krijg je een onontwarbare kluwen. Leuk voor de mussen, maar als de regenpijp en de dakgoot ontwricht raken is de lol er snel af. Snoeien dus, eerst in de winter, maar daarna ook nog eens in juli. Dat heet zomersnoei. De blauweregen is een klimplant met een enorme groei kracht en heeft nu ranken van 2 a 3 me ter lengte gemaakt. Die moeten alle maal worden terug- geknipt, volgens de boeken tot op zes knoppen, maar al dat knoppen tellen is overbodig. Snoei al die ranken voor driekwart terug. Straks, als het blad eraf is, kun je beter zien wat je doet en dan kun je alsnog aan het knoppentel len gaan, als je een perfectionist bent. Wees meedogen loos. Als de blauweregen in de nazomer meer lange ranken heeft gemaakt, kun je ook die weer wegknippen. Op die manier houd je de plant in toom en blijf je baas in eigen tuin. En vind je al dit gesnoei tegennatuurlijk? Jaag de blauwe regen dan een hoge boom in. Dan hoef je nooit meer te snoeien. Totdat die hoge boom omwaait. 'Snoeien dus, eerst in de winter, maar daarna ook nog eens in juli' ZATERDAG 11 JULI 2020 GO Klussen die maar blijven liggen pak je nu aan. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. ROB WISSINK SANNE DONDERS (38) fotografeert voor het Rot terdams Dagblad. Haar nieuws ligt op straat. Ze leerde kijken naar gewone mensen in alledaagse situaties bij Prince Victor van de krant Amigoe op Curagao en bij Jan Wame- link van de Arnhemsche Courant. „Toen ik begon met fotograferen wilde ik vooral mooie foto's maken. Stond uren te experimen teren in de donkere kamer. Totdat ik een reis naar Palestina maakte. Een gamechanger. De ellende daar raakte me diep. Daarna ben ik veel meer de zeggingskracht van beeld gaan ontleden. Wat kun je vertellen met beeld? Wat wil je vertel len? Dat vraag ik ook aan mijn cursisten die ik in het weekend lesgeef. Foto graferen is vooral goed kijken. Waarnemen, antici peren op emoties. Voor mij is een goede foto heel 'instant'. Je snapt meteen wat er gaande is.'' NACHT ,,Het tweede onderwerp dat ik behandel bij De Fotoacademie is nacht/ donker. Technisch valt daar veel over te vertellen. Het is interessant ook bij dat thema in te zoomen op je directe omgeving. De kat van de buren, de alcoholist in de nachtwin kel, of de eenzame buur vrouw die 's nachts haar hondie uitlaat." JOOST HOVING (37) volgde de opleiding foto- nica en liep in 2004 stage bij het Algemeen Dagblad. Daar gooiden ze hem direct in het diepe. ,,De eerste foto die ik voor de krant maakte was van zwemster Inge de Bruijn. Het was afzien. De spie geling van het water, be slagen lenzen. Je leert creatief om te gaan met de omstandigheden. Soms ga je compleet de mist in, maar daar leer je van. Portretfotografie vind ik het leukst. Ik neem uit gebreid de tijd. Een goed portret kost mij minstens een uur. Ik gebruik lampen om iemand mooi uit te lichten. Elke opdracht begint met een kop koffie en een gesprekje. Ik ben oprecht geïnteresseerd in mensen. Probeer hun ver trouwen te winnen en ze in een ontspannen ge moedstoestand te bren gen. Tijdens zo'n gesprek let ik op specifieke ge zichtstrekjes, lichaams houding, de omgeving. Het mooiste compliment is als iemand uit de directe omgeving van je model zegt: 'Ja, dat is ze ten voeten uit'.'' GEDULD „Natuur- en landschaps fotografie, het tweede thema dat ik behandel, is minder maakbaar. Geduld is daarbij heel belangrijk. Wachten op het juiste licht en zoeken naar een goede compositie.'' A Foto Sanne Donders: Nadir Karimi (11) met broer en moeder Habiba Karimi thuis in Katendrecht. MAANDAG: Pak eindelijk die overvolle en onoverzichtelijke voorraadkast goed aan. -ROMKEVAN DFKAA A Foto Joost Hoving: Arend Greven van Radio Rede- meijer uit Hengelo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70