OZCAN AKYOL OM: Oud-wethouders lid van criminele clubs Rutte: Bedreigen van ministers onacceptabel, blijf binnen de wet 6 Richard de Mos: Dit is een politiek proces Column Verblijf in 4*-Van der Valk hotel in het nippe Eindhoven traveldeal I Het Landelijk Parket maakte giste ren de flinke verzwaring bekend van de voorlopige verdenking te gen de voormalige Haagse wet houders Richard de Mos en Rachid Guernaoui. De Rijks recherche viel in oktober bij hen binnen. Ze werden verdacht van corruptie, omkoping en schending van het ambtsgeheim. De zaak draait onder meer om verdachte nachtvergunningen en gesjoemel met subsidies. Daar komen nu meineed - lie gen onder ede - en het lidmaat schap van twee criminele organi saties bij. ,,We verdenken hen er van dat ze met groepjes onderne mers uit de horeca en het vastgoed zodanig hebben samengewerkt dat ze criminele organisaties vormden'', meldt een woordvoer der van het OM. De woordvoerder kan niet ingaan op details van de zaak. In totaal heeft justitie nu de twee ex- wethouders, een raadslid van Groep de Mos en vijf ondernemers uit de horeca en het vastgoed op de korrel. 'In het onderzoek komt een beeld naar voren van geldstortin gen, betalingen voor het maken van een website, (promotie)film- pjes, een verkiezingscampagne en etentjes', schrijft het OM in een toelichting, 'en het lekken van ver trouwelijke informatie, voorkeurs behandelingen, omkoping van kiezers en het verstrekken van ver gunningen'. 'Heksenjacht' De meineed zou gaan om de uit spraken tijdens de benoeming in de raadzaal van Den Haag. Politici verklaren dan standaard geen gif- ten of gunsten te verstrekken of te beloven aan anderen. ,,Dan beloof je integer te handelen, dat ver draagt zich niet met deze verden king'', meldt de woordvoerder. Deze voorlopige aanklacht is een tussenstand. De politici krijgen nu het strafdossier, in het najaar wor den ze nog verhoord. Daarna neemt het OM een formeel besluit om wel of niet te vervolgen. Pas eind 2021 zou een rechtszaak van start kunnen gaan. i De meineed zou gaan om uitspraken tijdens benoeming van de wethouders In een reactie spreken de Groep de Mos-politici van 'een heksenjacht'. ,,Dit is een politiek proces. Ik her ken me totaal niet in de aantijgin gen'', zegt De Mos tegen deze krant. ,,Ik kan het niet aantonen, maar het lijkt een complot.'' De partijleider van de grootste lokale partij van Den Haag wil niet in gaan op wat hij noemt 'allerlei de tails' over de volgens het OM te in nige banden met ondernemers en ongeoorloofde donaties. ,,Ik wil me eerst inlezen. Ik ben nog niet één keer gehoord. Dit zaakje gaat als een nachtkaars uit.'' Corruptie De aanklacht van het OM is fors en 'uitzonderlijk', zegt hoogleraar or- ganisatie-ethiek Wim Dubbink (Tilburg University). ,,Ik snap dat het OM op deze manier een streep zet. Vaak is de reflex: ach ja, het zal wel meevallen, ze doen zoveel goeds. Maar als de feiten zo hard zijn, als het waar is, dan begrijp ik dat het OM dit zo expliciet be noemt. Corruptie en belangenver strengeling kunnen gewoon niet.'' In oktober barstte de bom van de Haagse affaire met de invallen bij de toenmalige wethouders thuis en op het stadhuis. Het OM meldde toen alleen dat de twee politici verdacht werden van het tegen betaling verstrekken van nachtvergunningen. Later werd duidelijk dat het onderzoek zich waarschijnlijk ook richtte op een verdachte vastgoeddeal, gesjoemel met gemeentesubsidies en het ronselen van stemmen. In de week van de invallen stapten beide bestuurders op, Groep de Mos zit nu in de oppositie. Minister Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken) liet gisteren we ten aangifte te hebben gedaan te gen actiegroep Farmers Defence Force. Volgens ingewijden heeft ook landbouwminister Carola Schouten aangifte gedaan. ,,Je mag demonstreren, maar je blijft binnen de wet'', aldus Rutte. ,,Bedreigen is uit den boze.'' Ollongren zei na de minister raad dat ze niet weet waarom ze is bedreigd. ,,Maar ik vind - en dat geldt voor iedere bestuurder - dat je aangifte moet doen als je te ma ken hebt met bedreigingen of inti midatie.'' Schouten ligt slecht bij de boe ren, omdat ze het veevoer wil aan passen zodat de dieren minder ammoniak uitstoten. Volgens boe ren is dit slecht voor de gezond heid van hun vee. Over beperkingen op demon straties, zoals het verbod op trek kers dat enkele noordelijke provin cies hebben ingesteld, wilde Rutte zich niet uitlaten. ,,Dat is echt een zaak van de politie. Je moet niet een politicus hebben die zegt hoe je precies mag demonstreren. Maar politie en justitie mogen grenzen stellen.'' De veiligheidsregio's nemen morgen een besluit over het al dan niet verlengen van de 'tractorver boden'. In de regio IJsselland (Overijssel) geldt sinds gister avond een verbod om met land bouwvoertuigen te demonstreren. Dat heeft de veiligheidsregio be vestigd. Het besluit is genomen nadat gisterochtend het distribu tiecentrum van Albert Heijn in Zwolle met tientallen tractoren urenlang werd geblokkeerd. Door het boerenprotest konden 230 winkels van Albert Heijn niet worden bevoorraad. Kopstukken gedragen zich vaak als kinderen die blijven doorzeuren De ene protestbeweging is de andere actiegroep niet. Dan doel ik vooral op de acceptatie van het publiek. Dat be wijzen de vele demonstraties van de afgelopen weken. We zagen de wereldwijde anti- racismebeweging op onze eigen pleinen, vervolgens klaagden groepen bezorgde burgers over het coronabeleid van de regering en meer recent trokken de boeren op nieuw fel van leer tegen kabinets plannen die hun sector raken. ruim voor corona, was sympathiek en kon op veel bijval rekenen van omstanders, die wel een file over hadden voor het punt dat werd aangesneden. We zijn nu maan den verder. Het sentiment kantelt, niet in het voordeel van de boeren. De agressievelingen van Far mers for Defence schuwen intimi datie en conflicten geenszins, laat staan dat ze op een constructieve manier naar een oplossing willen kijken. Stampvoetend maken ze hun ongenoegen duidelijk, opge hitst door een deel van de eigen achterban. rola Schouten (Landbouw) en Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) aangiftes naar aanleiding van onlinebedreigingen van Far mers Defence Force-fans. Er wer den snelwegen geblokkeerd, dis- tributiecentra moesten het ontgel den en milieustrijder Johan Vol lenbroek kon zelfs thuis op bezoek van tientallen boeren rekenen. Als zoon van twee voormalig zelfvoorzienende boeren wil ik het graag voor de beroepsgroep opnemen. Onze eigen agrariërs brengen het misschien een beetje pathetisch en gekleurd, maar we hebben ze echt nodig voor de voedselvoorziening - en de groot schalige export. Het wordt echter steeds lastiger om de kopstukken van de huidige boerenprotesten te steunen in hun missie. Ze gedragen zich frequent als chronisch verongelijkte kinde ren die ongepolijst en vooral on realistisch blijven doorzeuren tot ze hun zin zullen krijgen. Maar zo werkt het allemaal na tuurlijk niet. De laatste keer dat ik iets kritisch over de Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO) schreef, kreeg ik een reactie van een medewerker, die me ver telde zij de boel echt wel onder controle hadden. Mooi niet. Kijk naar de ontwik kelingen van de afgelopen weken. Er zijn boeren in soorten en ma ten. Maar degene die as we speak voortdurend het nieuws halen, be rokkenen de goede zaak meer schade dan dat ze er iets zinnigs voor betekenen. schieten ze met hagel, elke club volgens zijn eigen normen en waarden. Het wangedrag straalt af op de hele branche. Dat kan niet de bedoeling zijn. zaterdag 11 juli 2020 GO y @OzcanAkyol Boeren traveldeal.nl/K07111 Van der Valk Hotel Eindhoven •S 2 of 3 overnachtingen in een Comfort hotelkamer V 2 of 3 x uitgebreid ontbijtbuffet V Gebruik van het binnenzwembad V Tip: bezoek Genneper Parken Excl. reserveringskosten €19,95 per boeking en toeristenbelasting en servicekosten h 3,50 p.p.p.n. boek online of bel tussen 10.00 -16.00 uur t 088-0331506 De Haagse corruptiezaak dijt steeds verder uit. Het OM ver denkt de twee ex-wethouders van Groep de Mos nu ook van lidmaatschap van criminele organisaties. Daarop staat een jarenlange gevangenisstraf. Niels Klaassen Den Haag Richard de Mos en Rachid Guernaoui, nadat ze hun ontslag hadden ingediend in oktober vorig jaar. foto frank jansen DEN HAAG Bedreigingen aan het adres van politici zijn 'onac ceptabel'. Dat zei premier Mark Rutte gisteren in zijn wekelijkse persconferentie. II De eerste actie van de boeren, Deze week deden ministers Ca- Het draagvlak voor de boerenac ties zal zienderogen verdwijnen als ze niet met een coherent en op bouwend verhaal komen. Nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6