BHmSJ f 1 MÊ 19 'Vroeger was ik niet bezorgd over het uiteenvallen van Europa. Nu ben ik dat wel' aL veel saamhorigheid: we hielden ons goed aan de coronamaatrege len. En dan is er ineens een groep mensen zich boos is omdat de overheid ons allerlei rechten ont neemt. Dan ontstaat er polarisa tie." ,,Dat kan soms alleen al de angst zijn dat het in de toekomst minder goed gaat. Door een dreigende re cessie, door veranderingen in de samenleving waar je zelf geen grip op hebt of zoals nu door een onbe kend virus, ontstaat er stress. Is er straks nog genoeg voor mij en mijn gezin?'' Maar polariseren we nu meer dan vroeger? ,,Daar moet je voorzichtig mee zijn. Wanneer je kijkt naar epide mieën de afgelopen vijfhonderd jaar - pest, tyfus, griep, cholera - dan lijkt het erop dat er daarna steeds een periode met meer con flicten is. Er zijn wetenschappers die zeggen dat polarisatie afneemt in de loop der tijd: gemeten naar percentage van de groeiende we reldbevolking neemt het aantal conflicten af. Andere wetenschap pers zien juist een toename. Het doet er ook niet toe: conflicten zijn altijd schadelijk. Ik constateer dat de samenleving al een tijd onder spanning staat. We zijn met steeds meer mensen. En spanningen kunnen nu door social media veel sneller overslaan naar andere lan den. Eén tweet van Donald Trump is al genoeg om in Europa mensen de straat op te krijgen. Ook de ma nier waarop de Black Lives Matter- beweging nu ineens heel groot is geworden, kun je daar niet los van zien.'' ,,De afgelopen jaren zijn we meer gaan beseffen hoe belangrijk de bi ologische kant van ons gedrag is. In Leiden doen we onderzoek naar hormonen. We brengen jonge mensen in een spelsituatie waarbij ze stress ervaren. In Duitsland doen ze onderzoek bij chimpan- sees die in groepsverband hun ter ritorium verdedigen. En wat blijkt? Beide onderzoeksgroepen maken precies de zelfde hormo nen aan. Dat zegt iets over hoe we reageren in een situatie waarbij we voor onszelf willen opkomen.'' ,,Het is niet alleen biologie, het is ook cultuur. Nederland is bijvoor beeld van oudsher een land waarin we verschillende opvattin gen overbruggen door met elkaar Volgende week: Robert J. Rutten, emeritus hoogleraar zonnefysica: 'De zon blijft ons voor raadsels stellen' in overleg te gaan. Daardoor lopen spanningen minder uit de hand. Aanhangers van Viruswaanzin stonden hier op sommige plekken ook gewoon keurig op 1,5 meter af stand van elkaar te demonstreren. Terwijl tegenstanders van de coro namaatregelen in de Verenigde Staten gewapend een parlements gebouw binnengingen. Dat is toch echt wel andere koek.'' ,,Elk conflict is anders, er is niet één remedie. En soms moet ge woon het ventiel er even uit bij een groep ontevreden mensen. Kijk naar de krakersrellen die we hebben gehad in Nederland. Die waren heel heftig, maar zijn ook weer overgegaan. Het probleem met veel van de huidige protestbe wegingen is dat ze lastig door de overheid zijn te bedienen. Neem de Gele Hesjes-beweging die in Frankrijk ontstond. Dat waren grote groepen mensen die alle maal gefrustreerd waren. Alleen waren ze allemaal om een andere reden boos. Dat kwam allemaal sa men. Toen het Franse kabinet be sloot hun tegemoet te komen door de accijnsverhoging op benzine te schrappen, gingen de rellen ge woon door. Want er waren er ook die boos waren over het verhogen van de pensioenleeftijd.'' ,,Ik maak me niet zo'n zorgen over allerlei diffuse protestbewegingen als Viruswaanzin of de Gele Hes jes. Omdat die uiteindelijk niet een heel duidelijk doel hebben dat de mensen bindt, verdwijnen ze doorgaans weer. Er vliegt mis schien een steen door de lucht, maar op termijn zijn ze niet heel ontwrichtend voor een samenle ving. Het is zorgelijker dat er nu gepolariseerd wordt langs al be staande breuklijnen in de samen leving: in de Europese Unie zien we groeiende tegenstellingen tus sen Noord en Zuid. Er groeien te genstellingen langs etnische scheidslijnen. En in veel landen komen partijen op met een 'eigen volk eerst'-achtige agenda. Als we niet uitkijken, kan dat uit de hand lopen. Twintig jaar geleden maakte ik me nooit zorgen over het uiteenvallen van Europa bij voorbeeld. Nu wel. De cohesie in de samenleving staat onder druk, onder andere doordat groepen mensen het slachtoffer zijn ge worden van globalisering. De soci- aaleconomische verschillen zijn groot. Het risico nu is dat door én een pandemie én een recessie de tegenstellingen nog groter wor den. Als de overheid daar geen antwoord op vindt, zet ze de boel klaar om verder te polariseren.'' GO ZATERDAG 11 JULI 2020 Wk MP 'm En dat gedrag vertonen we meer in tijden van gevaar? Wat leert de wetenschap ons over polarisatie? Carsten de Dreu: „Alleen al de angst dat het in de toekomst minder goed gaat, kan lei den tot polari satie." FOTO SHODY CAREMAN Maar als het in onze natuur zit, is er dan wel iets tegen te doen? De overheid kan polarisatie dus wegnemen door te polderen? U zei dat u zich zorgen maakt over de polarisatie. Maar tegelij kertijd constateert u dat het fe nomeen van alle tijden is. Wat maakt dit dan anders?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67