NIVERS 18 De knapste koppen van Nederland vertellen deze zomer over ontwikkelingen in hun vakgebied Tegenstellingen in Nederland lopen fors op. We demonstreren ons suf en schelden elkaar via sociale media de huid vol. Psycholoog Carsten de Dreu ziet niet per se meer conflicten dan vroeger, maar volgens hem is er wel reden om ons zorgen te maken. 'Als er gevaar dreigt, klitten we samen met gelijkgestemden, net als schapen en apen' Polarisatie hoort bij een samenleving, stelt Car sten de Dreu. ,,Dat hoeft niet erg te zijn. Maar soms is de geest net iets minder makkelijk terug in de fles te krijgen en ligt escalatie op de loer. Veel seinen staan op oranje nu.'' De Dreu is hoogleraar psychologie te Leiden en doet on derzoek naar polarisatie in de sa menleving. Daar is voldoende aan leiding voor, ziet iedereen die het nieuws een beetje volgt. Het lijkt wel alsof we steeds vaker met ver hitte koppen tegenover elkaar staan. ,,Ik maak me zorgen'', ver telt hij. ,,Zowel als burger als als wetenschapper. Je ziet een aantal dingen gebeuren in de wereld die passen in theorieën over hoe pola risatie ontstaat en uiteindelijk ook kan escaleren. Daar moeten we alert op zijn.'' „Polarisatie is er altijd, ook in rus tige tijden. Kijk naar voetbalrellen. Of kijk naar de grote protesten op het Malieveld vorig jaar, terwijl het met Nederland economisch heel goed ging en uit onderzoeken bleek dat we best tevreden zijn. Paspoort Carsten de Dreu Won diverse prijzen voor zijn werk. In 2018 kreeg hij een Spinozapremie, de be langrijkste wetenschapsprijs van Nederland, om verder onderzoek te doen naar groepsprocessen. Maar wanneer een samenleving onder druk staat, neemt de span ning toe. Dat kan zijn door een economische crisis, of zoals nu door een pandemie. Er ontstaat stress in een samenleving. Alleen al het idee dat het straks slechter kan gaan, of dat er een tekort is aan iets, maakt dat mensen op een be paalde manier reageren. Dat leidt er nu bijvoorbeeld toe dat interna tionale spanningen toenemen en binnen landen polarisatie tussen bevolkingsgroepen ontstaat.'' ,,Polarisatie is deels biologisch be paald. Wanneer er gevaar dreigt, hebben we als mens overlevings- impulsen. Een van die impulsen is om samen te klitten met gelijkge stemden. Dat doen veel groepsdie- ren: schapen, apen en ook mensen. Je vormt een groep om samen de stress, het gevaar het hoofd te bie den. En bij zo'n groep hoort auto matisch een grens: jij hoort er wel bij en jij niet. Die groep wordt bij een gehouden doordat er iets is wat mensen bindt. Soms is dat iets heel concreets, zoals de strijd te gen discriminatie bij Black Lives Matter. Soms ook iets minder con creets, zoals de mensen bij Virus waanzin, van wie sommigen tegen het 5G-netwerk zijn, anderen boos zijn over de verpleeghuizen en waar anderen denken dat corona een complot is van de overheid om de burger te onderdrukken. Maar wat hen bindt is hun wrevel over de overheid.'' ,,De neiging om je te conformeren aan het groepsbelang, is sterk. Dat is geen probleem, totdat een groep een andere groep tegenover zich vindt met een tegengesteld belang. Dan kan het grimmig worden. Kijk naar de boeren: zij voelen zich verenigd omdat ze zich in hun voortbestaan bedreigd voelen en vinden dat de overheid met haar regels hen in de weg staat. Of neem Viruswaanzin. Aan het be gin van de epidemie was er enorm ZATERDAG 11 JULI 2020 GO ZOMER 'Pandemie doet spanningen in samenleving oplaaien' HANS VAN SOEST Waarom worden de tegenstellin gen nu zo aangezet? Carsten de Dreu (Borger, 6 juli 1966) studeerde soci ale en organisatiepsycholo gie aan de Rijksuniversiteit Groningen. Was werkzaam aan onder meer de gerenommeerde Yale Universiteit in de Ver enigde Staten en de Univer siteit van Amsterdam. Hij deed onderzoek naar con flicten en onderhandelings processen. Tegenwoordig is hij verbonden aan de Univer siteit Leiden. Is getrouwd met Esther Kluwer, hoogleraar duur zame relaties. Samen heb ben ze drie kinderen. Wat gebeurt er dan? Wat gebeurt er in zo'n groep?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66