miljard '1 17 ,,Wij hebben dat vertaald in een risicogerichte benadering." ,,Het is geen oplossing om overal de thermometer in te prikken. Dat is gewoon niet onze taak. Op basis van landelijke afspraken doen we het zo. Als je het beleid wilt bedis cussiëren, moet je niet bij mij zijn. Je kunt je ook afvragen: Arbeidsin spectie, waar blijf je?" Terwijl bijvoorbeeld Duitsland het slachterijpersoneel volop test, wordt die keuze in Nederland overgelaten aan de lokale GGD en veiligheidsregio. Daardoor wordt de ene slachterij hier niet gecon troleerd, terwijl in de andere we kelijks een steekproef wordt ge daan. En terwijl in de ene veilig heidsregio een besmettingsgraad van 17 procent onder personeel ge noeg is om een slachthuis tijdelijk te sluiten (zoals Van Rooi in Hel mond), laat de andere Veiligheids regio een slachterij met exact het zelfde besmettingspercentage doorwerken (Vion in Boxtel). De inspectie SZW (de voorma- Oost-Europa komen: dat is ook een teken aan de wand." Naar aanleiding van Roemers eerste aanbevelingen liet het kabi net vorige week al weten dat 'er een landelijk samenwerkingsplat- form voor toezichthouders' komt. Dit gaat risico-analyses maken, in formatie uitwisselen en preven tieve acties uitzetten. Verder komt er een informatiepunt voor ar beidsmigranten in hun eigen taal en wil de regering het uitzenders onmogelijk maken mensen zo maar uit huis te zetten. De belofte is verder dat er meer woonruimte voor de arbeidsmigranten komt en dat ze beter geregistreerd worden. Maar voor de langere termijn is er toch echt meer nodig, beseft Roe mer. Daar is hij nu mee bezig. Vaste dienst Dat uitzendpersoneel voor zowel werk, huis als zorgverzekering van één bureau afhankelijk is, heeft zijn sterke aandacht. De uitwassen in overvolle, slechte woningen ook. Daarnaast onderzoekt Roemer regu lering om malafide uitzenders onder handen te nemen. Duitsland zette al een stevige stap. Daar moeten de vleesbedrijven hun personeel vanaf volgend jaar zelf in vaste dienst ne men. Is dat ook voor Nederland een optie? Roemer zegt er serieus naar te kijken. ,,Dat het een interessante sug gestie is die nader onderzoek vraagt, is absoluut waar." Terug naar de boerderij bij Oss, waar één bewoner is blijven zitten om de mannen 'from gazeta' te woord te staan. Hij steekt nog maar een siga ret op. Zelf heeft hij vandaag tien uur staan uitbenen, vertelt hij. Zijn colle ga's komen net thuis. Ze doen hun mondkapjes af en lopen zwijgend en zichtbaar afgepeigerd naar hun ka mers. Het is tegen 21.00 uur, terwijl de groep om kwart voor zeven 's och tends is vertrokken. Een enkeling zet de magnetron aan om wat te eten, de rest gaat naar bed. Morgen roept de plicht weer vroeg. lige arbeidsinspectie) gaat niet over coronatesten, maar treedt wél op, om de werkvloer veilig te hou den. Er werden extra controles ge houden. Vijf slachterijen kregen te horen dat de RIVM-richtlijnen be ter moeten worden nageleefd. De inspectie heeft al langer extra aan dacht voor de slachthuizen en de bijbehorende uitzendbureaus. Maar de inspectie gaat weer niet over de huisvesting. Verklaringen Alle instanties waarmee we spre ken, maken zich zorgen over de misstanden met uitzendperso- neel. Allemaal zeggen ze off the re cord hoe goed het is dat de krant er aandacht aan besteedt. Maar alle maal erkennen ze dat niemand het probleem écht aanpakt. Een be trokkene: ,,Tijdens controles heb je meteen door dat het niet deugt. Maar om echt door te kunnen pak ken, heb je verklaringen van de ar beidsmigranten zelf nodig. En die durven niet te praten. Dat is het grote obstakel. Het verloop in de huizen is gigantisch. Maar in elk huis is wel één iemand die er al wat langer woont en lijkt geïn strueerd door het uitzendbureau. Dat is degene die het woord voert en meteen het uitzendbureau belt als je op de stoep staat'' Andere instanties onderschrij ven dat er sprake is van intimida tie, die het lastig maakt om be wijsmateriaal te verzamelen. Een team van vakbond FNV dat zich specifiek met arbeidsmigranten bezighoudt, laat zich in de wonin gen van specifieke uitzenders zelfs helemaal niet meer zien, erkent Dennis Vereggen van dat team. De veiligheid van de eigen mensen kan niet worden gegarandeerd, legt hij uit. Volgens hem zijn som mige bureaus 'niet eens malafide maar bijna crimineel', al kan ook hij daarbij geen namen vermelden omdat de bewijzen niet hard zijn. Roemer Sinds twee maanden is er nóg een partij: het Aanjaagteam Arbeids migranten, door de overheid opge zet om de problemen met arbeids migranten voor eens en altijd aan te pakken. Oud-SP-leider Emile Roemer, die het team leidt, zegt de signalen in dit verhaal vrijwel alle maal te herkennen. Over intimi datie door uitzenders, die mensen zonder pardon op straat zetten. Letterlijk. Roemer: ,,Het feit dat er van de mensen die nu dak- en thuisloos zijn, veel mensen uit GO ZATERDAG 11 JULI 2020 Wat u nu doet is niet risicoge richt, maar vraaggestuurd. Slachthuis Vion is de grootste van Nederland met een omzet van ruim vijf miljard. FOTO FOTO MERLIN DA LEMAN/HOLLANDSE HOOGTE Omzet van de vleessector (in 2016): 10,4 mil jard euro. In de vleesverwerkende sector werken 12.000 tot 13.000 mensen. Emile Roemer, leider van het Aanjaagteam Arbeidsmigranten, be zoekt een plek waar werknemers worden gehuisvest. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65