Migranten leveren honderden euro's salaris in voor onderdak 14 DEEL 1 De slachterijwerkers 'De muren hebben oren en ogen. Als je klikt, word je beloond' 'j&r*'.V-'- klinkt. In de keuken van een boerderij - ergens in de buurt van Oss - verstrakt zijn ge zicht meteen na y dat hij heeft opge- nomen. Hij kijkt ge spannen naar de overkant van de tafel, waar twee journalisten vijf minuten geleden zijn aangescho ven. Daarnet zat hij nog op zijn ge mak een sigaret te roken en te ver tellen hoe het er in de slachterij aan toegaat, maar nu heeft hij de coördinator van het uitzendbu reau aan de lijn. Die schijnt te we ten dat er twee verslaggevers op bezoek zijn. De Roemeen lispelt: ,,Yes, two men from gazetaHij hangt op en zegt dat hij weet wat hem morgen te wachten staat. ,,We moeten op kantoor komen, zeker weten." Het moest in een boerderij vlak bij Oss een vertrouwelijk inter view worden met een groep Roe meense slachterijwerkers van Van Rooi Meat. Dat plan kan al na vijf minuten in de prullenbak. Een van de bewoners heeft geklikt, zegt de man. Het is exemplarisch voor hoe de Roemeense en Poolse arbeidsmigranten die deze krant sprak - in totaal vijftien personen - zich in de gaten gehouden voe len. ,,De muren hebben oren en ogen", zegt een van hen. ,,Als je klikt, word je beloond." Het is precies die muur van zwijgen waardoor instanties zel den hun vinger achter de misstan den krijgen. Terwijl juist nu de vleessector onder een vergrootglas ligt. De afgelopen maanden moes ten verschillende fabrieken dicht toen bleek dat medewerkers op grote schaal besmet waren met co rona. Het zette de schijnwerpers op de leefomstandigheden van de veelal Poolse en Roemeense werk nemers, die vaak dicht bij elkaar wonen, werken en reizen. Het zijn omstandigheden waarvan diverse instanties al langer voelen dat ze niet acceptabel zijn. Maar de werk nemers zelf durven er niet over te praten. Pas na veel aandringen en be middeling van tussenpersonen doen alsnog verschillende slachte rijwerkers hun verhaal. Over de constante dreiging van ontslag, bijvoorbeeld als je je ziek meldt: wie zijn baan verliest, verliest nog dezelfde dag ook zijn onderdak en zijn zorgverzekering. Over de lange werkdagen waarbij alle uren die je tussendoor moet wachten in de kantine niet worden uitbetaald. En over de intimidatie door de chefs: ,,Bij het vorige uitzendbu reau wilde ik naar een advocaat stappen omdat ik niet al mijn uren uitbetaald had gekregen", vertelt een Roemeense. ,,Mijn coördinator was woest. Hij schreeuwde dat hij mij kapot zou maken." Lopende band De Roemenen zijn gelokt met krantenadvertenties, overtuigd met Nederlandse salarissen. Bij grote vleesverwerkers als Vion in Boxtel en Van Rooi Meat in Hel mond beginnen ze meestal aan de lopende band. Ieder is voor één handeling toegerust, de hele dag lang dezelfde snijbewegingen. ,,Soms werken we acht uur, soms twaalf uur", vertelt een Roe meense. ,,Aan het einde van de dag heb je kramp in je hand." De woonomstandigheden varië- ren van degelijk tot erbarmelijk. In de boerderij vlak bij Oss is de pe netrante geur van mest voor de veertien arbeidsmigranten nooit ver weg. En we horen de schapen blaten die in de stallen naast de boerderij leven. Het huis kom je binnen via het opzijduwen van plastic flappen. Overal hangen kleefstrips vol vliegen. Voor zo'n locatie midden op het platteland, waarbij een kamer wordt gedeeld met een huisgenoot en ze een uur moeten rijden naar hun werk, wordt in de regel grofweg 300 euro ingehouden op hun maandsalaris, waarna uiteindelijk ongeveer 1000 euro overblijft. Het zijn dezelfde prijzen die Roemenen betalen voor de sobere, veelal verwaarloosde panden net over de grens in Duitsland, in Goch bijvoorbeeld. Bij een groot schalige controle van de plaatse lijke autoriteiten bleken daarin niet 160 mensen, zoals bij de ge meente bekend, maar dik 400 mensen te wonen. Achttien men sen in een huis bedoeld voor vier, slaapkamers zonder raam. ,,Soms was er maar één douche", vertelt burgemeester Ulrich Knickrehn van Goch. ,,Mensen vertelden ons dat ze maar om de drie dagen kon den douchen. Nadat een paar huis genoten hadden gedoucht, was het warme water steeds op. Stel je voor dat je tien uur achter elkaar in de slachterij hebt staan werken en je kunt daarna thuis niet douchen." Het zijn verhalen die ze ook kennen bij Rompro, een stichting die de belangen van Roemenen in Nederland behartigt en die in co- ronatijd een noodlijn opzette. De organisatie heeft nu dik vijftig za ken lopen: van een zeven maan den zwangere vrouw die op straat werd gezet tot iemand die vlak na ontslag een ongeluk kreeg en niet bleek verzekerd. Het absolute dieptepunt voor mede-oprichtster Catalina Negru in de afgelopen jaren was een on geluk in maart 2018, waarbij een werkbusje met medewerkers van Van Rooi Meat in Helmond fron taal tegen een vrachtwagen botste. Vijf Roemenen kwamen om het leven. De chauffeur, die net als de anderen de hele dag aan de lo- ZATERDAG 11 JULI 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 e ringtone van de Roemeense werknemer slachterij Na aftrek van huur (300 euro), vervoerskosten (40 euro), zorg premie (95 euro) en belasting blijft ca. 1000 - euro van het salaris over. In deze leeg staande boer derij in Erp woonden voorheen 22 arbeidsmi granten. Dat bleek in strijd met het be- stemmings plan. foto KOEN VERHEIJDEN Nederland telt 70 grote of middelgrote vleesverwer kers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62